تابلو

خبر هنری

۱۴۱‬اثر در جشنواره طراحي معاصر ايران به نمايش گذاشته مي‌شود

هيئت داوران جشنواره طراحي معاصر ايران با بازبيني دو هزار و ‪ ۴۰۰‬اثر ارايه شده به دبيرخانه اين جشنواره، ‪ ۱۴۱‬اثر رابراي نمايش در موزه سندوزي برگزيد.
به گزارش ايرنا، به دنبال انتشار فراخوان جشنواره طراحي معاصر ايران ‪ ۷۵۰‬هنرمند طراح دو هزار و ‪ ۴۰۰‬اثر خود را به دبيرخانه اين جشنواره ارسال كردند كه هيئت انتخاب از ميان اين آثار ‪ ۱۴۱‬اثر را براي نمايش برگزيد.
احمد نصرالهي، احمد امين نظر، معصومه مظفري و منوچهر معتبر اعضاي هيئت انتخاب جشنواره طراحي معاصر ايران بودند.
معصومه مظفري اكنون به عنوان رئيس انجمن نقاشان ايران نيز فعال‌است كه در ماه‌هاي گذشته نتوانست با دفتر امور هنرهاي تحسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي برپايي دوسالانه نقاشي ايران به توافق رسد.
هيئت انتخاب جشنواره طراحي معاصر ايران بارز بودن ويژگي‌هاي طراحانه در آثار ارسالي به دبيرخانه اين جشنواره را شرط انتخاب آثار اعلام كرد و افزود: طرح‌هايي كه صراحت، في‌البداهگي و خلوص طراحانه بيشتري داشتند در كانون توجه قرار گرفتند.
نمايشگاه جشنواره طراحي معاصر ايران در موزه دكتر سندوزي از روز ‪۲۵‬ آبان براي بازديدكنندگان برپا مي‌شود.
بر اساس گزارش ايرنا هيئت داوران اكنون مشغول بررسي و انتخاب سه اثر برگزيده اين جشنواره هستند تا به عنوان بهترين طراحان معاصر جوايزي به آنها اهدا شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:52  توسط بهار  | 

اميدواريم در 13 آبان هر سال، شاهد موجي ملي از اهداي كتاب باشيم

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: شهرداري تهران موفق شده چهره‌ فرهنگي شهرداري را به نمايش بگذارد و چندين سال است كه مردم تهران احساس مي‌كنند وظيفه‌ شهرداري، منحصر به خدمات و ساخت و ساز نيست؛ بلكه شهرداري به فكر ذهن و انديشه‌ مردم هم هست.
به گزارش ايسنا، دكتر غلامعلي حدادعادل در آيين افتتاح پنجمين نمايشگاه "ياد يار مهربان" كه به منظور اهداي كتاب به مدارس شهر تهران از 13 تا 20 آبان‌ در مصلاي تهران برگزار مي‌شود، با اشاره به اين‌كه بنده در ساليان گذشته مهمان نمايشگاه ياد يار مهربان بودم و هميشه آهنگ زيبا و موسيقي گوشنواز ياد يار مهربان در دل و جان من طنين‌انداز بوده، افزود: فضاي لطيف و دوست‌داشتني براي معلم و شاگرد در مصلاي تهران مهيا شده و افتتاح نمايشگاه ياد يار مهربان همزمان با روز 13 آبان و روز دانش‌آموز، پيامي براي همه‌ دانش‌آموزان است كه روز دانش‌آموز به همان اندازه كه از نظر شور دانش‌آموزي مهم است، از نظر شعور و انديشه هم مهم است.
وي تاكيد كرد: جوانان بايد شور و شعور را با هم و توام داشته باشند و اين‌گونه خدمات فرهنگي را بيش‌تر كنيم.
رييس مجلس با اشاره به برگزاري نمايشگاه ياد يار مهربان در مصلاي تهران، گفت: نمايشگاه ياد يار مهربان در فضاي دلپذير مصلا كه مكان برگزاري نماز است برگزار مي‌شود و خدمات فرهنگي ارايه مي‌دهد و اين عرصه محل عرضه‌ كتاب هم قرار مي‌گيرد و اين امر بيانگر آن است كه در جامعه‌ اسلامي، چنين مساله‌اي طبيعي است كه ديني با معجزه‌اي همچون كتاب آسماني و گفتمان معرفت، ظهورش باعث بسط فكر و فرهنگ شده و در حقيقت مصلايي كه مكان نماز و نيايش است، نمايشگاه كتاب هم مي‌شود.
او با اشاره به آثار خواجه نصيرالدين طوسي در زمان هولاگوخان كه 40 هزار جلد كتاب منتشر كرده اشاره كرد و گفت: ارزش اين كتاب‌ها در حال حاضر به اندازه حدود 400 ميليون كتاب است و اين امر بيانگر علم و دانش و فرهنگ و تمدن اسلامي است و انقلاب كشور ما به نام اسلامي و جمهوري ما هم به نام اسلامي است كه بايد كشور را از عقب‌ماندگي تحميل شده نجات دهيم و يك كشور فرهنگي درخور نام اسلام و ايران ايجاد كنيم.
حدادعادل با قدرداني از زحمات دست‌اندركاران برپايي نمايشگاه ياد يار مهربان تصريح كرد: سازمان فرهنگي هنري شهرداري، فعاليت‌هاي زيادي را در شهر انجام داده و چهره‌ زيبايي را در شهر ترسيم كرده كه از زحمات شهردار تهران و مسوولان اين سازمان تشكر مي‌كنيم.
رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با بيان اينكه امسال دايره‌ توزيع كتاب در شهر تهران و در نمايشگاه ياد يار مهربان افزايش يافته است، افزود: اين نويد را مسوولان داده‌اند كه توزيع كتاب در مدارس سراسر كشور نيز گسترش يابد و اگر امسال همه‌ كشور مشمول اين فعاليت نشود، چندين استان اين اقدام را آغاز خواهند كرد و اميدواريم به‌زودي شاهد باشيم كه در 13 آبان كه همزمان با اوايل سال تحصيلي است، يك موج ملي در سراسر كشور از اهداي كتاب صورت بگيرد تا اندازه‌اي كه قدر اين كار فرهنگي را بتوانيم درك كنيم.
حدادعادل با اشاره به اين‌كه بنده از سال 59 تا 72 در وزارت آموزش و پرورش مسوول سازمان پژوهشي اين وزارتخانه و تامين كتب مدارس بودم، تصريح كرد: در آن زمان شب و روز آرزوهايي را داشتم كه امروز شاهد تحقق آن آرزوها هستم. زماني بود كه تاليف كتاب براي مدارس نسبت به شرايط كنوني نسبت "رطوبت و سيل" را داشت؛ به طوري كه آن زمان به دنبال رطوبت مي‌گشتيم و حالا سيل مي‌آيد؛ زيرا در آن موقع تاليف كتاب محدود بود.
به گفته‌ او، در طول سال‌هاي 50 تا 52 مجموع كتب انتشار يافته حدود 650 جلد براي همه‌ اقشار بود و هم‌اكنون در نمايشگاه ياد يار مهربان فقط 18 هزار جلد كتاب براي دانش‌آموزان مدارس عرضه مي‌شود و اين روند اميدواركننده است.
وي افزود: در شرايطي به سر مي‌بريم كه دانش‌آموزان در مدارس بايد علاوه بر كتب درسي، بسياري از كتاب‌هاي كمك آموزشي را نيز مطالعه كنند؛ در حالي كه در برخي موارد تنها دانش‌آموزان فقط كتب درسي را مي‌خوانند. اما بايد يك دانش‌آموز 10 برابر كتاب درسي، كتاب كمك درسي بخواند و اين امر نيازمند توليد و انتشار كتاب متناسب با سن و سال آنان است.
حدادعادل تصريح كرد: با برپايي نمايشگاه ياد يار مهربان و توجه مسوولان شهرداري در تخصيص اعتبارات مناسب دولت در اين زمينه، مي‌توانيم همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند آينده‌ درخشان و تابناكي را براي جوانان ايراني شاهد باشيم و اين نمايشگاه، جلوه‌اي از اراده‌ ملي براي رشد معنوي و فكري جوانان است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:29  توسط بهار  | 

امسال 90 كتابخانه در پايتخت ساخته مي‌شود

شهردار تهران گفت: در سال 86 با تصويب شوراي شهر تهران 90 كتابخانه در شهر ساخته مي‌شود و سال گذشته نيز كتابخانه‌هاي نيمه‌كاره تكميل شد.
به گزارش ايسنا، دكتر محمدباقر قاليباف در مراسم افتتاح پنجمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» كه به منظور اهداي كتاب به مدارس شهر تهران از 13 تا 20 آبان در مصلاي تهران برگزار مي‌شود، گفت: مديريت شهري اعم از شوراي شهر و شهرداري تهران مصمم است كه در سطح شهر علاوه بر توجه به خدمات شهري و مسايل عمراني، به دو موضوع مهم شهرسازي و مسايل فرهنگي، تربيتي و آموزشي نيز به طور جدي توجه كند.
وي افزود: در بخش توسعه فضاهاي فرهنگي، تربيتي و آموزشي شهر، انصافا اقدامات قابل توجهي صورت گرفته كه در همين راستا در سال 86 با تصويب شوراي شهر تهران 90 كتابخانه در شهر ساخته مي‌شود و سال گذشته نيز كتابخانه‌هاي نيمه‌كاره تكميل شد.
وي افزود: همچنين باغ كتاب با اعتباري بالغ بر 55 ميليارد تومان در اراضي عباس‌آباد در حال ساخت است كه روزشمار نصب شده بر روي اين پروژه 430 روز است كه با گذشت اين زمان، اين مجموعه به بهره‌برداري خواهد رسيد.
وي اهداي كتاب به مدارس شهر تهران را يكي ديگر از اقدامات فرهنگي شهرداري تهران بيان و تصريح كرد: اين اقدامات لازم است، اما كافي نيست و انشاءالله اميدواريم كه با كمك معلمان، اساتيد و مدارس بتوانيم كتاب‌خواني را كه مهم‌ترين شاخصه‌ توسعه است را ترويج داده و كتاب‌خواني را به عنوان ابزار تمدن بشري در كودكان و نوجوانان نهادينه كنيم.
قاليباف خاطرنشان كرد: به عنوان مديريت شهري، بر خود تكليف مي‌دانيم كه براي توسعه‌ كتاب‌خواني كمك‌هاي لازم را ا رايه كنيم. به همين منظور اقداماتي براي تخفيف عوارض براي كتاب‌فروشان داريم و در اين زمينه هر كاري كه از شهرداري براي توسعه كتاب‌خواني لازم باشد، انجام مي‌دهيم و از پيشنهادات شركت‌ها و ناشران را در اين زمينه استقبال مي‌كنيم.
به گزارش ايسنا، شهرام‌نيا ـ‌ مديرعامل موسسه نشر شهر ـ نيز در اين مراسم با بيان اين‌كه 422 ناشر در فراخوان امسال نمايشگاه ياد يار مهربان شركت كرده‌اند، افزود: تعداد ناشران شركت‌كننده 60 درصد رشد داشته و 18 هزار عنوان كتاب و لوح فشرده جهت بررسي به دبيرخانه نمايشگاه ارسال شده است كه از اين ميان 16 هزار عنوان مناسب عرضه به مدارس شناخته شده‌اند.
وي افزود: اعتبار برپايي نمايشگاه ياد يار مهربان و اهداي كتاب به مدارس، حدود 24 ميليارد ريال بوده كه نيمي از اين اعتبار را شهرداري تهران و سازمان فرهنگي هنري پرداخت كرده و مابقي نيز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تامين شده است.
وي افزود: اهداي كتاب به همه مدارس شهر تهران و در همه مقاطع تحصيلي انجام خواهد شد و هر مدرسه حدود سه ميليون ريال از لوح فشرده و كتاب بهره‌مند مي‌شود.
وي افزود: كتابخانه‌هاي عمومي شهر تهران و حوزه‌هاي علميه نيز از امكانات و تجهيزات لازم كتابخانه‌اي برخوردار مي‌شوند.
مديرعامل موسسه‌ نشر شهر تصريح كرد: تنوع كتاب‌ها در نمايشگاه امسال نسبت به سال‌هاي گذشته 70 درصد افزايش داشته و امسال براي اولين بار مدارس اطراف شهر تهران و شهرك‌هاي اطراف نيز از هداياي اين نمايشگاه بهره‌مند مي‌شوند.
وي افزود: همچنين امسال براي اولين بار در بخش جنبي نمايشگاه، كارشناسان كتاب در نمايشگاه حضور مي‌يابند و جشن رونمايي مجموعه كتاب‌هاي اهدا شده در مدارس برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:26  توسط بهار  | 

جشنواره سي‌وهفتم فيلم رشد گشايش يافت

سي وهفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد با 174 فيلم از 30 كشور جهان در تهران گشايش يافت.

به گزارش فارس، در مراسم گشايش سي و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي آموزشي-تربيتي رشد كه با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش، كارشناسان، فيلمسازان داخلي و خارجي و اهالي رسانه‌ها برپا شد، محمود فرشيدي وزير آموزش و پرورش، گفت: جشنواره فيلم رشد، گامي جهت انتقال آداب و سنن به كشورهاي ديگر و استفاده از تجربيات آموزشي آن كشورها است.
وي اظهار داشت: هنر زباني بين‌المللي است و فيلم‌هاي علمي-آموزشي رشد بايد بتوانند با انتقال مفاهيم آموزشي و تربيتي به طور غيرمستقيم در آموزش نسل آينده مؤثر باشند.
فرشيدي گفت: بسياري از مواد آموزشي كه نياز به مشاهده عيني و يا شنوايي دارد، مي‌تواند بدون اينكه به محل آزمايش مراجعه شود، از طريق فيلم به دانش‌آموز نمايش داده شود و جشنواره فيلم رشد فرصتي براي تعامل ميان سينما و آموزش و پرورش و ايجاد مدرسه زندگي است.
در ادامه مراسم افتتاحيه، نماهنگي از دو دانش آموز فيلم ساز ايلامي با عنوان اتحاد ملي و انسجام اسلامي پخش شد و گروه سرود ليان از استان بوشهر برنامه اجرا كرد ند كه مورد تشويق تماشاگران قرار گرفت.
در اين دوره از جشنواره ، 132 فيلم ايراني و 42 فيلم خارجي از 30 كشور جهان به مدت يك هفته به نمايش در مي‌آيند.
آثار راه يافته به جشنواره امسال به صورت داستاني (كوتاه و بلند) پويانمايي و مستند و در سه بخش معلمان و دانش آموزان فيلمساز و بخش جنبي به نمايش درخواهند آمد.
4 داور ايراني و 13 داور خارجي از كشورهاي ايتاليا ، فرانسه ، فنلاند،استراليا ،اسپانيا و روسيه داوري آثار را بر عهده دارند.
در جشنواره امسال همچنين 56 فيلم ايراني و 13 فيلم خارجي در بخش جنبي جشنواره به نمايش درخواهند آمد.
فيلم هاي سي وهفتمين جشنواره بين المللي فيلم رشد از امروز - شنبه يازدهم - تا نوزدهم آبان علاوه برسالن‌هاي سينما فلسطين در فرهنگسراهاي طبيعت، نياوران، خانواده، اشراق و ابن‌سينا نيز به نمايش درخواهند آمد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:15  توسط بهار  | 

ايران را با ترويج كتابخواني، ‌به كشوري فرهنگي تبديل كنيم

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: با ترويج كتابخواني بايد كشور را از حالت عقب‌ماندگي كه طي ساليان متمادي بر ما تحميل شده به يك كشور فرهنگي در خور نام اسلام تبديل كنيم.

به گزارش فارس، غلامعلي حداد عادل در مراسم افتتاح پنجمين نمايشگاه ياد يار مهربان (توزيع كتاب براي مدارس) كه در مصلاي تهران برپا شده است، تصريح كرد: اميدوارم با اجراي اين طرح در سال‌هاي آتي در روز 13 آبان (روز دانش‌آموز) يك موج اهداي كتاب در سراسر كشور صورت گيرد.
وي با مقايسه وضعيت نشر كتاب در سال‌هاي قبل از انقلاب با شرايط فعلي، گفت: نشر كتاب در مقايسه با سال‌هاي گذشته نسبت به بعد از انقلاب حكم رطوبت و سيل را دارد. در دهه 50 سالانه 600 تا 650 كتاب در كل كشور و براي همه قشرها منتشر مي‌شد، در صورتي كه تنها در اين نمايشگاه با 18 هزار عنوان كتاب براي دانش‌آموزان مدارس مواجهيم.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه اين مطالب را به عنوان يك كتابخوان عنوان مي‌كنم، اظهار داشت: بايد به سوي مدارسي حركت كنيم كه كتاب‌هايش تنها كتاب درسي نباشد. شايد قابل تصور نباشد كه هنوز در بسياري از نقاط كشور، دانش‌آموزاني هستند كه تا پايان مقطع راهنمايي كتابي جز كتاب درسي خود نخوانده‌اند.
وي تأكيد كرد: اگر جواناني با شور و شعور، درخشان و تابناك براي فرداي ايران اسلامي، دانش‌آموزان بايد از كتاب‌هاي كمك‌درسي متعددي در فرايند تحصيل برخوردار باشند.
به اعتقاد حدادعادل، برگزاري نمايشگاه‌هايي همچون نمايشگاه ياد يار مهربان، جلوه‌اي از اراده ملي و همت مسئولان براي ترويج فرهنگ كتابخواني در كشور است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:50  توسط بهار  | 

اهداي كتاب براي ترويج كتابخواني لازم اما كافي نيست

شهردار تهران گفت: اهداي كتاب از طريق نمايشگاه ياد يار مهربان در سطح مدارس شهر تهران به منظور ترويج فرهنگ كتابخواني لازم است اما كافي نيست.

به گزارش فارس، محمدباقر قاليباف عصر امروز در مراسم افتتاح پنجمين نمايشگاه ياد يار مهربان واقع در مصلاي تهران با تأكيد بر اين‌كه كتابخواني يكي از شاخص‌هاي توسعه است و بايد شرايط لازم براي ترويج فرهنگ كتابخواني فراهم شود، گفت: كتاب و كتابخواني ابزاري براي انتقال تمدن بشري است بنابراين فرهنگ استفاده از آن نيز بايد از همان دوران كودكي در برنامه‌هاي تربيتي و آموزشي فرزندانمان گنجانده شود.
وي با اشاره به اقدامات شهرداري تهران براي احداث 90 كتابخانه در محلات تهران در سال‌جاري، تكميل كتابخانه‌هاي نيمه‌كاري طي سال گذشته و احداث باغ كتاب با اعتباري بالغ بر55 ميليارد تومان در تپه‌هاي عباس آباد اظهار داشت: بخشش عوارض براي كتابفروشي‌ها و ناشران از ديگر اقدامات حمايتي شهرداري تهران براي ترويج فرهنگ انتشار كتاب و كتابخواني است. شهرداري آمادگي دارد كه از كليه اقدامات مربوط به توسعه كتابخواني در شهر استقبال كند.
شهردار تهران تأكيد كرد: به عنوان مدير شهر مصمم بر اين هستيم كه در سطح شهر علاوه بر موضوعات خدمات شهري و مسائل عمراني، مسائل فرهنگي، تربيتي و آموزشي را به صورت جدي در دستور كار خود قرار دهيم.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:49  توسط بهار  | 

18 هزار عنوان كتاب ميان مدارس شهر تهران توزيع مي‌شود

بر اساس اظهارات مدير موسسه نشر شهر با افتتاح نمايشگاه ياد يارمهربان طي 7 روز آينده، 18 هزار عنوان كتاب در مدارس شهر تهران توزيع مي‌شود.

به گزارش فارس، مسعود شهرام نيا در مراسم افتتاح پنجمين نمايشگاه ياد يار مهربان (اهداي كتاب به مدارس) تصريح كرد: در اين نمايشگاه كه از13 تا 20 آبان برپا خواهد بود 18 هزار عنوان كتاب از ميان آثار منتشر شده توسط 422 ناشر به بازديد كنندگان معرفي مي شود.
وي با بيان اين كه آثار ارسال شده توسط ناشران توسط كميته‌اي متشكل از وزارت ارشاد، سازمان فرهنگي-هنري شهرداري تهران و آموزش وپرورش انتخاب شده‌اند، اظهار داشت: 14 هزار از 18 هزار عنوان به صورت كتاب و 2 هزار عنوان نيز به صورت لوح فشرده ارائه شده‌اند.
مدر موسسه نشر شهر با تاكيد بر اين كه امسال براي اولين بار اعتبار 24 ميليارد ريالي نمايشگاه بين كليه مدارس شهر تهران اعم از دولتي و غيردولتي داخل و شهرك‌هاي اقماري توزيع خواهد شد، افزود: اعتبار مذكور در كليه مقاطع از ابتدايي تا دبيرستان و پيش دانشگاهي توزيع خواهد شد كه بر اساس آن هر مدرسه تا سقف 300 هزار تومان مي‌تواند از كتاب‌هاي نمايشگاه بهره‌مند شود.
وي با بيان اين كه نيمي از اعتبار نمايشگاه توسط شهرداري و نيمي توسط وزارت ارشاد تامين خواهد شد، خاطرنشان كرد: البته كتابخانه‌هاي عمومي و حوزه‌هاي علميه سطح شهر نيز با توجه به اعتبار اختصاص يافته براي آنها نيز مي‌توانند از تسهيلات نمايشگاه استفاده كنند.
شهرام‌نيا با اشاره به رشد 70 درصدي عناوين كتاب‌هاي ارائه شده به نمايشگاه و تنوع آنها در سال‌جاري نسبت به سال هاي گذشته را از جمله محاسن نمايشگاه امسال ياد يار مهربان عنوان كرد و گفت: در بخش جنبي نمايشگاه مديران مدارس به همراه كارشناسان تربيتي خود مي‌توانند نسبت به عرضه محصولات فرهنگي خود فعاليت كنند.
وي افزود: بر اساس برنامه‌ريزي و هماهنگي‌هاي به عمل آمده مقرر شده هر روزي كه ‌مديران و كارشناسان هر منطقه در نمايشگاه حضور مي‌يابند شهردار همان منطقه به همراه معاون فرهنگي خود نيز در نمايشگاه حضور يابند تا در جلسه‌اي مشترك مسايل و مشكلات را بررسي و راهكارهاي لازم را نسبت به حل آنها اتخاذ نمايند.
به گفته مدير موسسه نشر شهر در مداس به هنگام تحويل كتاب‌ها جشن رونمايي در مدارس برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:45  توسط بهار  | 

توزیع خبرنامه به جای کتاب در اتوبوس های شهری

مدیر عامل موسسه نشر اعلام کرد: در صورت استقبال شهروندان، از دهه فجر امسال، خبرنامه ها جای کتاب ها را در سبد کتاب اتوبوس های شهری خواهد گرفت.

به گزارش مهر، سید امیر مسعود شهرام نیا، با اشاره به مشکلات سبد کتاب در اتوبوس های شهری، گفت: در ابتدا کتاب ها برای قرار گرفتن در اتوبوس ها، از ناشران خریداری می شد، اما تعداد و تنوع این کتاب ها با قطع پالتویی، بسیار کم بود.
وی افزود: دوره آزمایشی طرح کتاب اتوبوس پایان یافته یافته است و نظر سنجی در حال انجام است که در صورت استقبال شهروندان، به جای کتاب، خبرنامه ها در سبد کتاب اتوبوس ها قرار بگیرند.
شهرام نیا، تیراژ خبرنامه ها را هر هفته 40 هزار نسخه، عنوان کرد و گفت: با همکاری ناشران، در طرح جدید، گزیده کتاب ها در خبرنامه ها درج می شود و در مجموع سعی داریم تا این خبرنامه، هم جذاب و هم دارای جنبه اطلاع رسانی برای مسافران باشد.
مدیر عامل موسسه نشر شهر در ادامه اظهار کرد: درطرح آزمایشی کتاب اتوبوس، کتاب ها هفته ای دو بار با تیراژ 20 هزار جلد، شارژمی شدند که در حال حاضر نیز این کار به صورت محدودتر انجام می شود، اما با اجرای طرح جدید، خبرنامه ها نیز با همان تیراژ کتاب های اتوبوس، شارژ خواهند شد.
به گفته شهرام نیا، مقدمات طرح جدید سبد کتاب در اتوبوس های شهری، فراهم شده است و در صورت استقبال مردم، از دهه فجر امسال اجرا می شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:37  توسط بهار  | 

برنامه های پانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

برنامه ها و فعالیت های ستاد برگزاری پانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

به گزارش مهر، امسال برنامه های هفته کتاب از روز 23 آبان با تقدیر از پدیدآورندگان کتاب های تشویقی کتاب سال و تقدیر از خادمان نشر آغاز می شود.
مراسم انتخاب کتاب دفاع مقدس، معرفی خادم نشر در حوزه دفاع مقدس، نشست مولفین و مترجمین و شعرای حوزه اقلیت های دینی، برپایی نمایشگاه های تازه های کتاب در 17 دانشگاه کشور، برپایی نمایشگاه های کتاب در زندان های کشور، برگزاری سه نمایشگاه کتاب استانی در تبریز و ایلام و شیراز، تجهیز کتابخانه های ندامتگاه های کشور، آماده سازی طرح "کتاب مددجو" و تجلیل و تشویق نویسندگان و هنرمندان مددجو، برگزاری دومین دوره همایش پاسداران اهل قلم در استان قم، تجلیل از خادمان نشر و سردبیران نشریه های سپاه پاسداران در استان قم، اجرای نشست های تخصصی چاپ کتاب، بازدید دانش آموزان مقطع متوسطه از چاپخانه ها برای آشنا شدن با مراحل تولید کتاب، برگزاری جلسات آسیب شناسی نشر حوزه مساجد و کتابخانه های آن، اهدای کتاب به مساجد، تقدیر از نویسندگان و کتابداران حوزه مساجد، برگزاری مسابقات کتابخوانی، برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع نماز، برگزاری 25000 نمایشگاه در 25000 مدرسه، برگزاری جشنواره کتاب و خانواده، تجلیل از کتابداران فعال کتابخانه های مدارس، تقدیر از دانش آموزان فعال کتابخوان، توسعه و تقویت و تجهیز کتابخانه های مدارس، برگزاری طرح جشن کتاب در مدارس، برگزاری جشنواره کتاب های آموزشی رشد ویژه ابتدایی و راهنمایی، تقدیر از پدیدآورندگان و ناشران کتاب های آموزشی، چاپ ویژه نامه هشتصدمین سال تولد مولانا، تولید کتاب های مناسب در حوزه دینی، فروش کتاب نیم بها به دبیران و آموزگاران، برگزاری نمایشگاه کتاب های دانشگاهی و آموزشی در مصلی تهران و برگزاری پنجمین نمایشگاه یاد یار مهربان و اهدای کتاب به مدارس تهران از جمله این برنامه هاست.
تجهیز 79 کتابخانه مستقل و 24 کتابخانه وابسته، برگزاری 27 نمایشگاه موضوعی کتاب در فرهنگسراهای تابعه، برگزاری مسابقات کتابخوانی در دو سطح سراسری و منطقه ای، برگزاری نشست های تخصصی با نویسندگان و مولفان در فرهنگسراها، برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب های ورزشی، نشست تخصصی نشر کتاب های ورزشی، دومین دوره نشست تخصصی با ناشران حوزه فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، جشنواره نقد کتاب، برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی در زمینه کتاب، برگزاری دومین دوره کتاب سال شاعران جوان، انتشار 20 عنوان کتاب شعر جوان، انتخاب برترین کتاب خانه های خانگی، برگزاری هفت میزگرد تخصصی با عناوین :1- کتاب، کودک و خانواده، مخاطب شناسی استان های دینی، بررسی نقش جوایز ادبی در رشته کتابخوانی، جلوه های تاریخ معاصر در ادبیات، کتاب سازی، کتابدار و کتابخوانی، شناخت رمان نوجوان، انتشار جشن نامه برای فعالان حوزه کتاب، برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوع های متنوع در فرهنگسراها، برگزاری جشن کتاب، کودک کار و صنعت، تقدیر از خادمان فرهنگ و صنعت، میزگرد هم اندیشی صاحبان فیلم و فرهنگ، برگزاری نمایشگاه کتاب کودک در 20 کارگاه، برپایی نمایشگاه های کتاب در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برپایی ایستگاه های ادبی و فرهنگی با موضوع کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی در ارتباط با شناخت مولانا، برگزاری نشست های تخصصی حوزه ادبیات کودک، برگزاری جشن کتاب و کتابخوانی برای اعضای کانون، معرفی مربیان برتر در امر کتاب و کتابخوانی، تشکیل کارگاه های ادبی با حضور مربیان، رونمایی کتاب های تازه کانون، اهدا کتاب به مدارس و مساجد، همایش برترین کتابخوان کشور در مازندران، برگزاری چهاردهمین دوره کتاب سال دانشجویی، چاپ آثار برگزیده دانشجویی، مراسم جشن کتاب در دانشگاه های کشور، برگزاری مسابقات کتابخوانی و مقاله نویسی، عکاسی و شب شعر، برگزاری جلسات نقد کتاب، تقدیر از کتابداران نمونه جهاد، برگزاری نمایشگاه های کتاب و تجهیز کتابخانه های دانشگاهی، برگزاری همایش هایی با موضوع کتاب و تجلیل از مولفان و مترجمان حوزه دانشگاهی از دیگر برنامه های این هفته اعلام شده است.
برپایی 13 نمایشگاه تازه های کتاب در دانشگاه ها، برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطح خوابگاه های دانشجویی، اهدای کتاب به کتابخانه های خوابگاه های دانشجویی، برپایی نمایشگاه کتاب در وزارت علوم و تحقیقات، اهدای کتاب به کتابخانه های خوابگاه های دانشجویی، برپایی نمایشگاه کتاب در وزارت علوم و تحقیقات، اهدای کتاب به فرزندان کارکنان وزارتخانه، برگزاری نمایشگاهی از رساله های دکتری، برگزاری نمایشگاه کتاب های نایاب و نفیس، اهدای کتاب به کتابخانه های دانشجویی، برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطح دانشکده های علوم پزشکی، برپایی نمایشگاه های کتاب، تجلیل از نویسندگان، در سطح دانشکده های علوم پزشکی، برگزاری نمایشگاه کتاب های خارجی با همکاری دانشگاه تهران، برگزاری میزگرد هم اندیشی صاحبان اندیشه و صنعت، برگزاری نمایشگاه کتاب در وزارت کار، راه اندازی طرح کتاب، کار، تقدیر از کتابداران نمونه کشوری، تقدیر از کتابخوان برتر کشوری، تقدیر از دبیران نمونه انجمن های استان، برگزاری مراسم جشنواره کتاب و رسانه برتر، برگزاری همایش تخصصی ترجمه در زمینه ادبیات و ایثار و شهادت، آغاز برنامه های هفته بسیج و اهدای کتاب به سازمان های بسیج، جلسات نقد و بررسی کتاب در پایگاه های بسیج، برگزاری نمایشگاه کتاب در 1000 پایگاه بسیج، برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطح نیروی مقاومت بسیج، برگزاری نشست های علمی و تخصصی ترویج کتابخوانی در بسیج، تجهیز کتابخانه های کانون های جوانان بسیج در سراسر کشور، اجرای طرح "هر بسیجی با اهدای یک کتاب به کتابخانه های پایگاه مقاومت"، بزرگداشت حامیان نسخ خطی و انتشار ویژه نامه "حدیث عشق" از جمله فعالیت ها و برنامه های دیگری است که نهادهای دولتی و غیر دولتی و تشکل های صنفی حوزه نشر با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب از 24 آبان تا اول آذر درتهران و سراسر کشور برگزار می شود.
جزئیات و اطلاعات تکمیلی برنامه ها و فعالیت های پانزدهمین دوره هفته کتاب همراه با نام نهادها و ارگان های مشارکت کننده در برگزاری این فعالیت ها به اطلاع عموم خواهد رسید.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:14  توسط بهار  | 

گزارش تصویری / افتتاح نمایشگاه یاد یار مهربان با حضور حداد عادل - 2

پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، شهردار تهران، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس کتابخانه ملی در مصلی تهران افتتاح شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:9  توسط بهار  | 

گزارش تصویری / افتتاح نمایشگاه یاد یار مهربان با حضورحداد عادل - 1

پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، شهردار تهران، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس کتابخانه ملی در مصلی تهران افتتاح شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:8  توسط بهار  | 

"یاد یار مهربان" افتتاح شد

پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" عصر امروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، شهردار تهران، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس کتابخانه ملی در مصلی تهران افتتاح شد.

به گزارش مهر، امیرمسعود شهرام نیا مدیر موسسه نشر شهر و مدیر اجرایی پنجمین نمایشگاه یاد یار مهربان در ابتدای مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: امسال 422 ناشر فراخوان ما را پذیرفتند که این آمار نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش داشته است. 18 هزار عنوان کتاب و لوح فشرده به دبیرخانه نمایشگاه ارسال شد که از این میان 14 هزار عنوان کتاب و 2 هزار لوح فشرده، مناسب عرضه در نمایشگاه تشخیص داده شد.
وی افزود: اعتبار نمایشگاه 2 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده که با همکاری مشترک سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و وزارت ارشاد تامین شد.
شهرام نیا ادامه داد: امسال ما توانستیم به تناسب اعتباراتمان، اعتباراتی را به مدارس شهرک های اطراف تهران نیز اختصاص دهیم و هر مدرسه شهر تهران می توانند تا سقف 300 هزار تومان از امکانات نمایشگاه برخوردار شوند. همچنین کتابخانه عمومی و حوزه های علمیه شهر تهران هم از این اعتبار برخوردار شده اند.
مدیر نشر شهر خاطرنشان کرد: امسال ما بخش جنبی نمایشگاه را نیز فعال کرده ایم و همه مدیران مدارس شهرستان تهران در آن حضور دارند که در این بخش بیش از 110 شرکت خصوصی فعالیت دارند. همچنین با همکاری وزارت آموزش و پرورش قصد داریم با ارسال هر محموله کتاب به مدارس تهران، در مدارس جشن های رونمایی کتاب برگزار کنیم.
در ادامه، محسن پرویز معاون فرهنگی وزیر ارشاد نیز در سخنانی با ابراز خوشحالی از اینکه این نمایشگاه همچنان به همت شهرداری تداوم پیدا کرده است ابراز امیدواری کرد که بتوان آن را در سطح ملی و در همه شهرهای کشور برگزار کرد.
وی گفت: احساس نیاز شهرداری تهران به برگزاری چنین نمایشگاهی و محوریت آن در این کار الگویی خوب برای نهادهای مختلف کشور است.
پرویز همچنین از رئیس کتابخانه ملی ایران برای برگزاری این نمایشگاه تشکر کرد.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز در مراسم افتتاح این نمایشگاه ضمن نکوداشت 13 آبان و یادبود قیصر امین پور، از وزارت ارشاد و کتابخانه ملی ایران برای همکاری در برگزاری این نمایشگاه تشکر کرد.
وی با اشاره به توجه شهرداری تهران به انجام خدمات شهری و عمرانی در این شهر گفت: ما امسال دو موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم. اول، پیش بردن طرح جامع شهر تهران به منظور جلوگیری از شهرسازی بی حساب و کتاب و دوم، توجه به مسائل فرهنگی و آموزشی که در این بخش، ما چه در بعد مسائل محتوایی و چه در بخش مربوط به فضاهای فرهنگی اقدامات قابل توجهی انجام داده ایم.
شهردار تهران اضافه کرد: امسال با تصویب شورای شهر تهران، 90 کتابخانه در این شهر خواهیم است. سال گذشته هم شمار قابل توجهی از کتابخانه های نیمه تمام این شهر تکمیل شد. همچنین در حال ساخت باغ کتاب تهران با اعتبار 55 میلیارد تومان هستیم که امیدواریم تا 530 روز دیگر آن را افتتاح کنیم. با این وجود همه این اقدامات لازم است ولی کافی نیست و باید کتابخوانی را به عنوان ابزاری که تمدن بشری را در اختیار ما می گذارد رشد دهیم.
دکتر غلامعلی حدادعادل نیز در این مراسم افتتاح نمایشگاه یاد یار مهربان، روز 13 آبان - روز دانش آموز - را حاوی پیامی به همه دانش آموزان دانست و گفت: همان اندازه که این اقدام از نظر شور و شوق دانش برای ما مهم است از نظر شعور و اندیشه نیز برای ما مهم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: کتابخانه ای که خواجه نصیرالدین طوسی بعد از حمله مغول در مراغه تاسیس کرد، 400 هزار جلد کتاب داشت که ارزش این کتابها بیش از 400 میلیون کتاب چاپی امروز است و این پیشینه تمدن اسلامی ایران را می رساند.
وی ضمن تقدیر از اقدام های فرهنگی شهرداری تهران گفت: شهرداری موفق شده است چهره فرهنگی اش را به خوبی به نمایش بگذارد. چندین سال است مردم تهران احساس می کنند که وظیفه شهرداری توجه به فکر، ذهن و اندیشه مردم نیز است. در واقع سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، چهره زیباتری از شهرداری ترسیم کرده و من از اقدام های این سازمان قدردانی می کنم.
حدادعادل ضمن قدردانی از عملکرد وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: خوشبختانه دایره توفیق کتاب از شهر تهران فراتر رفته و برگزارکنندگان نمایشگاه یاد یار مهربان نوید توسعه این نمایشگاه را در سراسر کشور داده اند. اگر امسال نتوان تمام کشور را مشمول این فعالیت کرد، چندین استان دیگر این کار را تکرار می کنند. امیدوارم به زودی شاهد باشیم که در روز 13 آبان موجی ملی در سراسر کشور در امر برگزاری نمایشگاه کتاب صورت گیرد. 
گفتنی است مراسم افتتاح این نمایشگاه با تاخیری یک ساعته شروع شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 11:5  توسط بهار  | 

جشن تصویر سال در خانه هنرمندان آغاز می‌شود

سیف‌الله صمدیان در نشست خبری پنجمین جشن تصویر سال و چهارمین جشنواره فیلم تصویر هنرمند از حضور 550 هنرمند در بخش‌های عکاسی، کاریکاتور، فیلم کوتاه و گرافیک در این دو جشن خبر داد.

به گزارش مهر، دبیر جشن تصویر سال در نشست خبری در خانه هنرمندان ایران افزود: " این جشن در دو بخش برگزار می شود، بخش نمایشگاه بزرگ تصویر سال و بخش دیگر جشنواره فیلم تصویر هنرمند است که 13 آبان ساعت 17 افتتاحیه آن است و ساعت 19 نیز یک فیلم برای بازدیدکنندگان پخش خواهد شد. این جشن تا 20 روز ادامه دارد."
وی در ادامه گفت: "در جشن امسال دو کار مهم در بخش آثار چاپی صورت گرفت؛ در دو سال اول بیشتر افراد مطرح آثارشان را آوردند مثل مرتضی ممیز که در اولین جشن بود، از سال سوم آثار جوان هایی که حرفه ای شده بودند وارد جشن شدند و امسال خواستیم نسل پنجم گرافیک ایران را شناسایی کنیم و قرار شد از طریق انجمن طراحان گرافیک هر سال 12 نفر انتخاب شوند و امسال این اتفاق افتاد."
صمدیان ادامه داد: "آثار شاگردان مرحوم ممیز در سالن ورودی گالری ممیز خانه هنرمندان به نمایش درمی آید. در کاریکاتور نیز هیئت داوری متشکل از کامبیز درمبخش، سیدمسعود شجاعی طباطبایی و مسعود مهرابی هشت کاریکاتوریست را انتخاب کردند. شیرین ترین بخش تصویر سال عکس های استانی سفرهای رئیس جمهور و عکس های مسابقات ورزشی دوحه است."
دبیر جشن تصویر سال گفت: "در بخش جشنواره فیلم تصویر هنرمند امسال در کنار زندگی آثار هنرمندان بخشی را برای جوانان اضافه کردیم و فیلم هایی که غیرتجاری ساخته شده و بیشتر معنوی و دلی است به موضوع اضافه شده که آثار زیادی به صورت یک دقیقه و دو دقیقه ای درباره هنر، هنرمند و برخورد هنری به دست ما رسید. با اضافه شدن این بخش آرشیو این جشنواره از گنجینه های هنر فیلمسازی می شود."
وی گفت: "در حدود 150 فیلمساز از بزرگان سینمای ایران تا کوچکترین هایشان فیلم داریم. از بخش جذاب جشنواره آثار و کارگاه آموزشی فیلمسازی کیارستمی در سعدآباد در مورد فرش و "درخت و تاکسی" در موسسه کارنامه است که آثار برگزیده جوانان حاضر که در این کارگاه است. این چکیده دوره آموزشی چهار ماهه است که در دل جشنواره در سه روز مختلف نشان خواهیم داد."
این عکاس و فیلمبردار گفت: "بخش دیگر اثر کمال تبریزی به نام "شوراها"ست که 80 دقیقه است. جریان فیلمسازی کامران شیردل از ابتدا با فیلم "زندان زنان" تا انتها با فیلم "تنهایی اول" که هنوز اکران نشده به نمایش درمی آید. در بخش دیگر فیلمبرداران نخبه ایران می آیند و درباره انواع مختلف فیلم می گویند."
وی در خاتمه گفت: "از سال آینده سایت جشن تصویر سال برقرار می شود و در مراسم اختتامیه نیز از مردم رای گیری می کنیم تا سلایق غالب جامعه و آموزش های جدی در دیدن نمایشگاه داشته باشیم. در اصل این جشن مردمی به ارزیابی هنرها از طریق مردم و توجه به نگاه مخاطب برای هنرمند خواهد بود."
مجله تصویر سال نیز منتشر شده و آثار برگزیده 350 هنرمند عکاس، گرافیست و کاریکاتوریست ایرانی به همراه گزارش تصویری رویدادهای مهم سال ایران و جهان نیز در این مجله به چاپ رسیده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 10:59  توسط بهار  | 

خانه سینما به جشنواره فیلم رشد اعتراض کرد

خانه سینما به اقدام غیرقانونی و غیرمتعهدانه مسئولین جشنواره فیلم رشد در اکران برخی آثار بدون مجوز اعتراض کرد.

به گزارش مهر، روابط عمومی خانه سینما اعلام کرد در پی اقدام غیرقانونی مسئولین برگزاری جشنواره رشد در نحوه نمایش آثار سینمایی به صورت DVD و تعداد زیاد نمایش آثار سینمایی در فرهنگسراها بدون اطلاع و توافق صاحبان اثر و اعتراض برخی کارگردانان و تهیه‌کنندگان، هیئت مدیره خانه سینما روز یکشنبه برای بررسی موضوع با حضور معترضین و کارشناسان جلسه فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.
بدیهی است خانه سینما در راستای وظایف ذاتی خویش مبنی بر صیانت از حقوق دست اندرکاران آثار سینمایی و حراست از کیان سینمای ملی از هر گونه اقدام لازم در دفاع از حقوق مالکانه و تالیفی اعضا خویش دریغ نخواهد کرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 10:58  توسط بهار  | 

داوران جشنواره قرآنی تسنیم معرفی شدند

با نزدیک شدن به زمان برگزاری اختتامیه دومین جشنواره قرآنی تسنیم، داوران بخش‌های مختلف آن معرفی شدند.

به گزارش مهر، دبیرخانه جشنواره تسنیم اعلام کرد آشنایی با مفاهیم دینی و توانایی برقراری ارتباطی عمیق با قرآن و معارف آن ویژگی مهمی است که علاوه بر تخصص، پویایی و برجستگی، ملاک انتخاب داوران جشنواره قرار گرفته است.
داوران بخش مختلف جشنواره تسنیم به ترتیب زیر معرفی شده اند:
در بخش کاریکاتور مسعود شجاعی طباطبایی، محمدحسین نیرومند و کیارش زندی، در بخش هنرهای تجسمی صداقت جباری، ادهم ضرغام، محسن سلیمانی و ایرج اسکندری، در بخش وبلاگ و فضاسازی مجازی سیدحسین حسینی، عباس رجب سلمانی و امیدهوشنگ آذردشتی، در بخش شعر مشفق کاشانی، یدالله گودرزی و محمدرضا رکنی و در بخش صنایع دستی سیدمحسن موسوی و مهران هوشیار، در بخش ترانه نادر ختایی، اسماعیل امینی و عبدالجبار کاکایی.
در بخش قصه ابراهیم حسن بیگی، علیرضا محمودی، تراب زمانی و افسانه قیصرخواه، در بخش فیلم کوتاه، مستند و آگهی رادیویی صادق داوریفر و احمد ضابطی جهرمی، در بخش موسیقی رضا مهدوی و وحید رستگاری، در بخش آثار نوآورانه شهرام گیل آبادی، صادق داوریفر، محسن سلیمانی و مصطفی گودرزی و در بخش پژوهش و مقالات هم ناصر عابدینی، باقری، نورالله مرادی و تراب زمانی آثار رسیده را مورد داوری قرار می دهند.
مراسم اختتامیه جشنواره قرآنی تسنیم 26 آبان 86 ساعت 17 در تالار بزرگ وزارت کشور با حضور اقشار مختلف مردم، شرکت کنندگان و مقامات لشکری و کشوری برگزار می شود.


+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:22  توسط بهار  | 

رقابت 141 اثر در مرحله نهایی جشنواره طراحی معاصر ایران

هیئت انتخاب جشنواره طراحی معاصر ایران در پایان مرحله نخست داوری‌ها از میان 2400 اثر متعلق به 750 طراح 141 اثر را شایسته راهیابی به مرحله نهایی و قرار گرفتن در نمایشگاه دانستند.

به گزارش مهر، دبیرخانه جشنواره طراحی معاصر ایران اعلام کرد در این مرحله علاوه بر داوران انتخاب آثار شامل احمد نصراللهی، احمد امین نظر و معصومه مظفری، منوچهر معتبر نیز به عنوان دبیر جشنواره و عضو ناظر حضور داشت.
در بیانیه هیئت انتخاب نخستین جشنواره طراحی دکتر سندوزی آمده است: "هیئت انتخاب با اتمام مهلت ارسال آثار مطابق با برنامه زمان بندی در دو روز متوالی و چند مرحله 141 اثر از 128 هنرمند را واجد شرایط راهیابی به نمایشگاه جشنواره دانست. در این جشنواره که 2400 اثر از 750 هنرمند به دبیرخانه رسیده بود، تعداد 141 اثر به مرحله نمایشگاهی راه پیدا کردند."
هیئت انتخاب با مثبت ارزیابی کردن پیشرفت هنر طراحی استمرار جشنواره طراحی را یکی از راههای پیشرفت این هنر دانست. مرحله نهایی داوری ها دهه دوم آبان با حضور منوچهر معتبر، احمدرضا دالوند، احمد امین‌نظر، رضا عابدینی و جمشید حقیقت‌شناس برگزار و از سه هنرمند تقدیر خواهد شد. اسامی برگزیدگان به زودی روی سایت و وبلاگ جشنواره قرار می گیرد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:9  توسط بهار  | 

شهرداري تهران تاپايان سال جاري ‪ ۹۰‬كتابخانه در محلات راه اندازي مي کند

شهردار تهران گفت :با تصويب شوراي اسلامي شهر تهران تا پايان سال جاري ‪۹۰‬كتابخانه در محلات مختلف پايتخت راه اندازي مي‌شود.
"محمدباقر قاليباف" در حاشيه مراسم افتتاحيه پنجمين نمايشگاه "ياديار مهربان" در گفت و گو با ايرنا افزود: با اعتبار ‪۵۵۰‬ ميليارد ريال در حوزه فرهنگي و كتاب، باغ كتاب در تپه هاي عباس آباد ظرف ‪ ۵۳۰‬روز ديگر به بهره برداري مي‌رسد.
وي اظهار داشت: شهرداري تهران به عنوان مديريت شهري مصمم است علاوه بر ارايه خدمات شهري و عمراني در حوزه فرهنگي نيز گام بردارد.
وي افزود: پرداختن به حوزه شهرسازي يكي از حوزه‌هايي است كه شهرداري تهران بايد به آن توجه داشته و به سوي طرح جامع در اين زمينه پيش رود و قوانين را اجرا كند.
شهردار تهران گفت: پرداختن به مسايل فرهنگي، تربيتي و آموزشي شهر از جمله مباحثي است كه شهرداري تهران در ارايه اين خدمات متنوع به شهروندان تهراني مصمم است.
قاليباف افزود: امروز در شهر تهران در خصوص مسايل فرهنگي به لحاظ محتوايي، توليدي و توسعه فضاهاي فرهنگي اقدامات قابل توجهي انجام شده است.
وي، برگزاري نمايشگاه "ياديار مهربان" را از جمله فعاليت هاي فرهنگي شهرداري تهران اعلام كرد و گفت: برگزاري چنين برنامه‌هايي لازم است اما كافي نيست.
وي تاكيد كرد: نخبگان، اساتيد و غيره، بايد براي توسعه كتاب و فرهنگ كتابخواني تلاش كنند.
وي، كتابخواني را از شاخص هاي توسعه دانست و افزود: بايد تلاش كرد تا فرهنگ كتاب و كتابخواني از كودكي در فرزندان ما رشد پيدا كرده و مديريت شهري نيز مكلف است تا بستر لازم در اين زمينه را فراهم كند.
مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه با حضور "غلامحسين حدادعادل" رئيس مجلس شوراي اسلامي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و ديگر مسئولان مربوطه درتهران برگزار شد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 21:24  توسط بهار  | 

ساخت‌و ساز سالن‌هاي سينما و تئاتر در پايتخت ادامه دارد

تشكري‌نيا بار ديگر تاكيد كرد: سينما آزادي در موعد مقرر در 22 بهمن‌ افتتاح مي‌شود.
مديرعامل شركت توسعه فضاهاي فرهنگي معاونت امور اجتماعي شهرداري تهران در گفت‌وگويي با ايسنا، گفت: تاكنون خوشبختانه مشكل خاصي بر سر ساخت اين سينما به‌وجود نيامده است و همه خريد‌ها، حتی خريد‌هاي خارجي انجام شده است و وسايل را تحويل گرفته‌ايم، بنابراين اميدواريم طبق برنامه، 22 بهمن‌، هر پنج سالن اين سينما با نمايش فيلم افتتاح شوند.
وي همچنين به مجموعه سينماي ديگري در غرب تهران اشاره كرد و اظهار داشت: مجموعه سينمايي "زندگي" در بلوار ابوذر خيابان آيت‌الله كاشاني هم با پنج سالن سينما با ظرفيت 1300 نفر مراحل تكميلي خود را سپري مي‌كند كه آن هم طبق برنامه‌ريزي‌ها در 22 بهمن 86 آماده‌ي بهره‌برداري خواهد شد.
تشكري‌نيا با اشاره به مجموعه سينمايي در حال احداث در پارك ملت، متذكر شد: اين مجموعه سينماي كه مي‌توان به‌عنوان كاخ جشنواره مورد بهره‌برداري قرار گيرد، پروژه بسيار عظيم و خوبي است كه با چهار سالن، اواخر سال جاري به بهره‌برداري مي‌رسد.
وي اعلام كرد: همه سالن‌هايي كه نام برده شد به سيستم صداي دالبي واقعي مجهز خواهند بود كه مورد تاييد كمپاني‌هاي خارجي است.
او با اشاره به مجموعه‌هاي "تماشا" و "رازي" كه پيش از اين افتتاح شده است، استقبال مخاطبان از اين هفت سالن را خوب ارزيابي كرد.
مديرعامل شركت توسعه فضاهاي فرهنگي با بيان اينكه امسال براي شهرداري دوره ساخت و ساز فرهنگي است، تصريح كرد: مجموعه تئاتر شهر دوم هم با عنوان مجموعه "نينوا" در انبار نفت سابق در ميدان راه آهن كه قرار است، مجهز به 5 سالن شود وارد مرحله مقدماتي شده كه اميدواريم طي سه سال آينده به بهره‌برداري برسد.
وي ادامه داد: مركز نمايش‌هاي "آييني" هم در شريعتي، مجموعه تئاتر "حرفه‌اي" در خاوران با 7 سالن و تبديل سوله‌هاي ايرانشهر در كنار خانه هنرمندان به سالن نمايش از ديگر پروژه‌هايي هستند كه تا پايان سال آينده به پايان مي‌رسند.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 0:44  توسط بهار  | 

نشست «جادوي هري پاتر و دنياي نوجواني» در تهران برپا مي‌شود

فرهنگسراي خانواده در واپسين روزهاي آبان نشست‌هايي را در زمينه‌هاي مختلف و با حضور نويسندگان، كارشناسان و صاحب نظران برگزار مي‌كند كه از آن بين مي‌توان به نشست «جادوي هري پاتر و دنياي نوجواني» اشاره كرد.

عرفان نظرآهاري مشاور ادبي منطقه 8 سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در گفت‌و‌گو با فارس، گفت: اين نشست‌ها در روزهاي 26 تا 30 آبان در فرهنگسراي خانواده برگزار مي‌شود.
وي افزود: در روز 26 آبان ساعت 10 صبح نشست «جادوي هري پارتر و دنياي نوجواني» با حضور «محمد قصاع» مترجم هري پاتر و «حسين بكايي» نويسنده و كارشناس، مجري برگزار مي‌شود.
نويسنده كتاب «روي تخته سياه جهان با گچ نور بنويس» درباره برنامه‌هاي 27 آبان عنوان كرد: در اين روز نشست «كتاب در مكتب‌خانه مولانا» با حضور «غلامرضا خاكي» استاد دانشگاه و نويسنده و محقق و همچنين «علي اكبر نيك نفس» استاد دانشگاه و مولوي پژوه در ساعت 16 برگزار مي‌شود.
نظر‌آهاري ادامه داد: فرهنگسراي خانواده در روز 28 آبان نشست «قصه‌گويي، كتاب‌خواني و نمايش خلاق براي كودكان» را با حضور «مصطفي رحماندوست» نويسنده كودك و نوجوان و نيز «احمد مهدي‌زاده» مجري برنامه‌هاي كودك و كارشناس و طراح اسباب بازي، ساعت 16 برگزار مي‌كند.
وي اظهار داشت: در روز 29 آبان نيز نشست «زندگي بهتر با كتاب‌هاي روانشناسي مناسب» با حضور «چيستا يثربي» نويسنده و منتقد و «محمد‌رضا توكل» ناشر كتاب‌هاي روانشناسي ساعت 16 برگزار مي‌شود.
نظرآهاري درباره برنامه‌هاي 30 آبان كه جمع بندي و اختتاميه همه اين نشست‌هاست، خاطرنشان كرد: اين برنامه‌ها با حضور نويسندگان، كتابداران، كارشناسان و علاقه‌مندان كتاب و كتاب‌خواني با تقدير از نويسندگان محلي منطقه شرق تهران و اهداي جوايزي به پايان مي‌رسد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 0:18  توسط بهار  | 

نشست «شعر عرفاني براي نسل امروز» برگزار مي‌شود

نشست «شعر عرفاني براي نسل امروز» با تأملي بر كتاب «روي تخته سياه جهان با گچ نور بنويس» نوشته «عرفان نظر‌آهاري» 23 آبان در فرهنگسراي بانو برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس، در اين نشست علاوه بر عرفان نظرآهاري نوسنده كتاب «روي تخته سياه جهان با گچ نور بنويس»، موسي بيدج و علي اصغر سيد آبادي نيز به سخنراني درباره «شعر عرفاني براي نسل امروز» مي‌پردازند.
قرار است از بهاء‌الدين خرمشاهي نيز براي سخنراني در اين نشست دعوت شود كه هنوز حضور وي قطعي نشده است.
همچنين در پايان اين نشست گروه موسيقي به اجراي كنسرت دوتار نوازي با اشعاري از مولانا مي‌پردازد.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي شركت در اين نشست روز 23 آبان ساعت 18 تا 20 به فرهنگسراي بانو واقع در پارك ساعي مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 0:16  توسط بهار  | 

تدوین برنامه 10 ساله فرهنگی و اجتماعی شهر تهران

معاون اجتماعی شهرداری تهران گفت: طرح جامع فرهنگی و اجتماعی شهر تهران بر اساس یک برنامه 10 ساله تدوین خواهد شد.

به گزارش مهر، احمد نوریان معاون اجتماعی شهرداری تهران در اولین نشست تخصصی بررسی عملکرد شش ماهه حوزه اجتماعی شهرداری منطقه 13 با اعلام این مطلب گفت: متاسفانه شهر تهران از طرح جامع مناسبی در برنامه های اجتماعی و فرهنگی بهره مند نیست و حتی این طرح در شورای شهر از منظر اجتماعی و فرهنگی با مشکلات جدی مواجه است. به همین دلیل طی دو سال گذشته تلاش های ویژه ای در این راستا صورت گرفته است.
نوریان در ادامه خاطر نشان کرد: طرح جامع فرهنگی و اجتماعی شهر تهران یک برنامه 10 ساله است که بر اساس سند چشم انداز 20 ساله تبیین می شود و خلاهای موجود در فعالیت های این حوزه را پر خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: به دنبال آن هستیم تا طرح جامع شهر تهران را از منظر فرهنگی و اجتماعی به نحو مطلوبی اصلاح کنیم و پس از انجام اصلاحات کامل به شورای شهر بفرستیم.
معاون اجتماعی شهرداری تهران تغییر در رویکرد فعالیت های این حوزه را یکی از اقدامات جدی طی ماه های اخیر عنوان کرد و افزود: تمام تلاش شهرداری به عنوان یک نهاد اجتماعی این است که برنامه های خود را از حوزه اقدامات فرهنگی به حوزه فعالیت های اجتماعی تغییر دهد و از این بیشتر در حوزه اجتماعی فعالیت کند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: تا پیش از این بیشتر فعالیت های شهرداری در قالب اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی بوده است تا جایی که می توان گفت در سال 85، در نقطه صفر فعالیت های اجتماعی قرار داشتیم اما در دوره جدید ضرورت دارد تا با بومی سازی مبانی علوم اجتماعی با تمام تلاش برای رسیدن به نقطه ایده آل که همان حرکت در راستای چشم اندازهای عالی در حوزه اجتماعی است فعالیت کنیم.
وی با ابراز رضایت از فعالیت های اجتماعی انجام شده در منطقه 13، این منطقه را منشا خیزش حرکت های انقلابی در شهر تهران دانست و خواستار هر چه بیشتر شدن فعالیت های اجتماعی ریشه دار در این منطقه اصیل فرهنگی شد.
در این نشست همچنین مهندس علیرضا جعفری شهردار منطقه 13، با اشاره به شروع خیزشی جدی در حوزه اجتماعی خاطر نشان کرد: وجود روحیه جهادی در بین نیروها موجب شده است تا شاهد خیزشی عظیم در حوزه اجتماعی در سطح منطقه باشیم تا  جایی که تنها طی دو سال پروژه های فرهنگی و اجتماعی در این منطقه ،13 برابر خواهد شد.
وی اقدامات انجام شده در حوزه اجتماعی این منطقه را بر پایه مهندسی اجتماعی با رویکرد محله محوری عنوان کرد و افزود: بر این اساس به دنبال کاربردی کردن فعالیت های اجتماعی و ایجاد مدیریت واحد در نهادهای مختلف اجتماعی منطقه برای رسیدن به نقطه ایده آل از مشارکت های اجتماعی هستیم.
جعفری با اشاره به ضرورت پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد و گسترش جنبش نرم افزاری بر انجام فعالیت های ریشه ای در حوزه اجتماعی و تولید علم در این حوزه با توجه به مبانی فرهنگی و اجتماعی جامعه مان به عنوان اصلی غیر قابل انکار در شهر تهران تاکید کرد.
در این نشست تخصصی که برای اولین بار در شهر تهران برگزار شد، فعالیت های انجام شده در حوزه اجتماعی مطرح و توسط کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 0:4  توسط بهار  | 

آنان که بر شرح مثنوی برای تفهیم آن اصرار دارند اشتباه می کنند

همایش ادبی "تا سحر با مولوی" از شب چهارشنبه تا سحرگاه پنج شنبه با حضور بیش از 200 تن از پژوهشگران، فرهیختگان و علاقه مندان ادب پارسی از سوی فرهنگسرای تفکر برگزار شد.

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای تفکر، در این همایش که به مناسبت سال جهانی مولانا و با هدف گرامیداشت و بازشناسی مولانا جلال الدین محمد بلخی از سوی کتابخانه شیخ هادی نجم آبادی فرهنگسرای تفکر برگزار شد، 8 تن از مولوی شناسان به مثنوی خوانی و بررسی آثار و احوال مولانا پرداختند.
مصطفی بادکوبه ای، علی رضا اخلاقی، تقی محمدی فکورزاده، سید حبیب نبوی، مهین دخت فاتح، عبدالوهاب فیروزی، جواد مقامی و ناهید مختاری، پژوهشگرانی بودند که مثنوی را بازخوانی و درباره تاثیر شمس در شخصیت مولوی، عشق و نیایش در مثنوی، ویژگی های موسیقایی اشعار مولانا و شاخصه های فلسفی، احساسی، مذهبی، انسانی و هستی شناسانه شاهکار منظوم مولانا سخنرانی کردند.
مصطفی بادکوبه ای - استاد دانشگاه، پژوهشگر و مولف - پس از قرائت نخستین ابیات مثنوی درباره شرح این اثر منظوم پارسی گفت: آنان که اصرار بر شرح مثنوی برای فهماندن آن دارند اشتباه می کنند زیرا مثنوی حرف دل است و حرف دل را هر کسی به زبان دل خود ترجمه می کند و می فهمد، لذا اصرار بر شرح مثنوی تاکید بر این اشتباه است که مولانا نتوانسته است حرفش را به طور مستقیم و با زبان خودش با ما بزند.
دکتر ناهید مختاری - پژوهشگر و مولف - نیز در سخنرانی خود با موضوع آگاهی شمس اظهار داشت: 800 سال است که فرهنگ آگاهی بخش پیر به ما ارزانی شده است و ما همچنان سرگشته شناخت ابعاد این آگاهی هستیم. اما تا زمانی که به جوهره این آگاهی دست پیدا نکنیم راز شمس و مولانا بر ما مکشوف نخواهد شد.
دکتر مهین دخت فاتح - مولوی شناس - هم ضمن مثنوی خوانی به ایراد سخن پرداخت و گفت: اشعار مولانا شاهکار موسیقی کلامی است که خود حکایت از تاثیر عمیق آهنگ منظوم هستی بر اشعار او دارد و این گونه است که مولانا در اشعارش بر قافیه اندیشی خود اشاره می کند.
در این همایش دکتر عبدالوهاب فیروزی نیز درباره آداب عشق ورزیدن در اشعار مولانا گفت: در شعر مولانا بنای عاشقی بر مشابهت و همسانی و در نهایت وحدت است. مولانا تاکید می کند که عشق را با حرف و بحث وعقل نمی توان منتقل کرد بلکه باید همچون معشوق در او حل شد تا عشق معنا پیدا کند.
همایش ادبی از سحر تا مولوی از ساعت 17 بعدازظهر چهارشنبه آغاز شد و تا ساعت 3 بامداد پنجشنبه با سخنرانی و مثنوی خوانی اساتید حاضر در همایش ادامه یافت.
در این همایش گروه موسیقی یعقوب انوش نیز با اجرای موسیقی سنتی و عرفانی مثنوی خوانان برنامه را همراهی می کرد. این همایش با تجلیل از اساتید و پژوهشگران مولوی شناس واهدای لوح تقدیر و هدایایی به آنان به کار خود پایان داد.

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:42  توسط بهار  | 

زمان و نحوه دریافت کتاب از نمایشگاه یاد یار مهربان اعلام شد

پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" ویژه اهدای کتاب به مدارس استان تهران با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس شورای اسلامی در مصلای امام خمینی(ره) گشایش می یابد.

به گزارش مهر، دبیر نمایشگاه ضمن اعلام این خبر گفت: کلیه مدارس، کتابخانه های عمومی و حوزه های علمیه تهران می توانند از تاریخ یاد شده به محل نمایشگاه مراجعه و نسبت به انتخاب و دریافت کتب موردنظر اقدام کنند.
امیرمسعود شهرام نیا ضمن اشاره به زمان بندی نمایشگاه یادآور شد: کتابخانه های عمومی و حوزه های علمیه تهران از 14 تا 20 آبان، مدارس مناطق 10، 7، 9، 16، 13 و یک از 13 تا 14 آبان و مدارس مناطق 12، 18، 17، 28 و کهریزک از 15 تا 16 آبان می توانند جهت دریافت کتاب به مصلای امام خمینی(ره) مراجعه کنند.
وی 17 تا 18 آبان را زمان مراجعه مدارس مناطق 5، 19 ، 4 ، 3 و شهرری و اسلامشهر اعلام کرد و گفت: مدارس مناطق 15 ، 14 ، 11، 6 و چهاردانگه و پاکدشت می توانند از 19 تا 20 آبان جهت دریافت کتب مدنظر در مصلای امام خمینی(ره) حضور یابند.
شهرام نیا، اصل مهر مدرسه، کتابخانه عمومی یا حوزه علمیه را جهت ارائه رسید کتاب های اهدایی ضروری خواند و افزود: کارت شناسایی نماینده اعزامی و اصل دعوتنامه ارسالی به صورت تکمیل و مهر شده ویژه مدارس و معرفی نامه معتبر و رسمی برای کتابخانه های عمومی و حوزه های علمیه از دیگر مدارکی است که می بایست به مسئولان نمایشگاه ارائه شود.
وی ساعت مراجعه را از 30/8  تا 16 اعلام کرد و گفت: این نمایشگاه با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه نشر شهر برگزار می شود.
نمایشگاه یاد یار مهربان از 12 تا 20 آبان دایر خواهد بود.

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:38  توسط بهار  | 

در هفته نوجوان، شهرداري به نوجوانان خدمات رايگان ارايه مي‌كند

رييس مركز فرهنگي و هنري نوجوانان شهر تهران گفت: نوجوانان تهراني در هفته نوجوان از خدمات فرهنگي رايگان شهرداري تهران در موزه هنرهاي معاصر و پرديس سينماي رازي بهره‌مند مي‌شوند.
"مسعود شريفي" در گفت وگو با ايرنا افزود: در روز سوم هفته نوجوان، نوجوانان تهراني به همراه خانواده‌هاي خودمي توانند به صورت رايگان از موزه هنرهاي معاصر بازديد كنند.
وي افزود: سينما پرديس رازي نيز در اين روز با سه پرده سينمايي به صورت رايگان پذيراي نوجوانان و خانواده‌هاي آنهاست.
وي گفت: در زمان حاضر بيش از ‪ ۶۰‬هزارنوجوان تهراني از طريق ‪ ۲۰‬كانون تخصصي فعال با تمامي فرهنگسراها و شهرداريهاي مناطق ‪ ۲۲‬گانه تهران مرتبط هستند.
شريفي، برگزاري جلسات و جشن‌هايي با حضور انديشمندان و اساتيد كشور با موضوعات مختلف، بازديد نوجوانان از شش مركز رسانه‌اي و مطبوعاتي كشور، برگزاري مسابقات ورزشي در رشته‌هاي مختلف و برگزاري جشن‌هاي مختلف را از ديگر برنامه‌هاي اين مركز در هفته نوجوان ذكر كرد.
وي ادامه داد: مركز فرهنگي و هنري نوجوانان شهر تهران وابسته به سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در طول سال برنامه‌هاي زيادي با موضوعات فرهنگي، هنري، اجتماعي و ورزشي براي نوجوانان برگزار مي‌كند.
رييس مركز فرهنگي و هنري نوجوانان شهر تهران گفت: اين مركز به عنوان يك مركز بزرگ در يك مجموعه ‪ ۴۴‬هكتاري مملو از پتانسيل‌هاي فرهنگي، تفريحي و آموزشي و فضاهاي بسيار مناسب ورزشي براي نوجوانان است.
هشتم تا ‪ ۱۳‬آبان به مناسبت گراميداشت ياد شهيد دانش‌آموز"محمدحسين فهميده" و "روز ملي نوجوان"، "هفته نوجوان" نامگذاري شده است.

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:10  توسط بهار  | 

ارزيابي آثار شهرستاني تئاتر كانون‌ها آغاز شد

ایسنا - با حضور داوود فتحعلي بيگي، ارزيابي آثار شهرستاني ششمين جشنواره سراسري تئاتر كانون‌هاي نمايش آغاز شد.
دو هيأت ارزيابي نمايش‌هاي شهرستاني متقاضي حضور در ششمين جشنواره سراسري تئاتر كانون‌هاي نمايش را انتخاب مي‌كنند.
بر اين اساس داوود فتحعلي بيگي، حسن‌ دولت‌آبادي،‌همايون علي‌آبادي و كوروش كرمي به همراه يك نماينده از انجمن‌هاي نمايش هر شهرستان ارزيابي آثار شهرستاني ششمين جشنواره سراسري تئاتر كانون‌هاي نمايش را انجام مي‌دهند.
اين دو هيات آثاري از شهرستان‌هاي مشهد، اصفهان، آبادان، ‌شيراز، همدان، گچساران، لردگان و ... را براي حضور در بخش رقابتي ششمين جشنواره سراسري تئاتر كانون‌هاي نمايش انتخاب مي‌كنند. ارزيابي آثار شهرستاني 14 آبان‌ به پايان مي‌رسد و نتايج آن 16 آبان‌ اعلام مي‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:48  توسط بهار  | 

پرداخت10 ميليارد ريال به طور مستقيم در وجه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي

مديركل فرهنگي معاونت اجتماعي شهرداري تهران از پرداخت 10 ميليارد ريال به طور مستقيم در وجه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي تهران خبر داد.
دكتر مجيد جوزاني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: مجموعه شهرداري تهران طبق قانون بايد 5/0 درصد از درآمدهاي خود را در حوزه كتابخانه‌هاي عمومي صرف كند، اما در سال‌هاي گذشته، رقم هزينه‌هاي صورت گرفته در حوزه كتابخانه‌هاي عمومي بسيار بيشتر از اين رقم بوده است.
وي توضيح داد : به عنوان مثال در سال 86 شهرداري تهران نزديك به 16 ميليارد تومان صرف ساخت 90 كتابخانه عمومي جديد كرده است كه تا پايان سال به بهره‌برداري مي رسند، در عين حال هزينه نگهداري و پرسنل 70 كتابخانه ديگر نيز كه در حال حاضر مشغول به فعاليت هستند، به اين رقم اضافه مي‌شود.
وي تصريح كرد: شهرداري تهران با توجه به مشكلات پيش روي كتابخانه‌هاي عمومي، براي اولين بار مبلغ 10 ميليارد ريال را به طور مستقيم در وجه انجمن كتابخانه‌هاي عمومي پرداخت كرده است.
وي اظهار اميدواري كرد: با تعامل انجمن كتابخانه‌هاي عمومي شهر تهران تلاش شود، تا خدمات ارزنده‌تري به مردم ارائه شود.
جوزاني خاطر نشان كرد: اولويت‌هاي انجمن كتابخانه‌هاي عمومي براي صرف اين اعتبار جديد شامل رفع مشكلات ضروري در نگهداري و تجهيز كتابخانه‌هاي عمومي مي شود.
وي در پايان يادآور شد: در روز كتاب و كتاب‌خواني نيز شهرداري تهران در 88 نقطه از شهر تهران مراسم كتاب‌خواني را با حضور چهره‌هاي فرهنگي و هنري و با محور زندگي و اشعار «مولانا» برگزار مي‌كند.

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:13  توسط بهار  | 

پنجمين نمايشگاه «ياد يار مهربان»

مراسم افتتاحيه پنجمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» با هدف ارتقاي فرهنگ كتاب و كتابخواني در ميان دانش‌آموزان، حمايت از ناشران و توسعه علم و در راستاي طرح اهداي كتاب به مدارس، با حضور ‌٤٢٢ ناشر، روز دوازدهم آبان در محل شبستان مصلي بزرگ امام خميني (ره) برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، اين مراسم با حضور دكتر حداد عادل ـ رييس مجلس شوراي اسلامي ـ ، دكتر قاليباف ـ شهردار تهران ـ و تني چند از مسوولان فرهنگي و كشوري، شخصيت‌هاي برجسته علمي وپژوهشي، متخصصين و كارشناسان برگزار مي‌شود.
در پنجمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» كه از سيزدهم تا بيستم آبان در محل مصلي بزرگ امام خميني (ره) و با بودجه‌اي معادل دو ميليارد و ‌٤٠٠ ميليون تومان برگزار مي‌شود، علاوه بر حضور ‌٤٢٢ ناشر، ‌١٢٠ شركت نيز در بخش جنبي نمايشگاه فعاليت خواهند داشت.
در اين نمايشگاه به ‌٢٧٥٠ مدرسه ابتدايي، دو هزار مدرسه راهنمايي و ‌٢٣٥٠ آموزشگاه متوسطه (دبيرستان، هنرستان كار ودانش، هنرستان فني، هنرستان حرفه‌اي)، كليه كتابخانه‌هاي شهر تهران و همچنين حوزه‌هاي علميه و مدارس ديني بر اساس بودجه تعريف شده براي هر يك، كتاب هدا مي‌شود. در پنجمين دوره نمايشگاه «ياد يار مهربان» ميزان اعتبار تخصيص يافته به هر يك از دوره‌هاي تحصيلي مدارس تهران به ترتيب، مدارس ابتديي ‌٢٤٠ هزار تومان، مدارس راهنمايي ‌٢٨٠ هزار تومان، دبيرستان ها ‌٣٤٠ هزار تومان، پيش‌دانشگاهي ‌٣٠٠ هزار تومان، حوزه‌هاي علميه و مدارس ديني هر يك حداقل ‌٣٥٠ هزار تومان و كليه كتابخانه‌هاي شهر تهران هر يك، يك ميليون تومان است و طبق اعلام دبيرخانه نمايشگاه تاكنون ‌١٨ هزار كتاب و CD وصول شده است.
همچنين ساعت بازديد از نمايشگاه «ياد يار مهربان» از ساعت ‌٣٠/٨ تا ‌١٦ است.

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:12  توسط بهار  | 

"یاد یار مهربان" شنبه با حضور رئیس مجلس و شهردار تهران افتتاح می شود

مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" روز شنبه با حضور دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدباقر قالیباف شهردار تهران و تنی چند از مسئولان فرهنگی گشایش می یابد.

به گزارش مهر، مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" با هدف ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان دانش آموزان، حمایت از ناشران و توسعه علم و در راستای طرح اهدای کتاب به مدارس با حضور 422 ناشر، روز 12 آبان، ساعت 30/15 در شبستان مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود.
در این دوره از نمایشگاه "یاد یار مهربان" که از 13 تا 20 آبان در مصلی امام خمینی و با بودجه ای معادل 2 میلیارد و چهارصد میلیون تومان برگزار می شود، علاوه بر حضور 422 ناشر، 120 شرکت کننده نیز در بخش جنبی نمایشگاه فعالیت خواهند داشت.
در این نمایشگاه به 2750 مدرسه ابتدایی، 2000 مدرسه راهنمایی و 2350 آموزشگاه متوسطه (دبیرستان، هنرستان کار و دانش، هنرستان فنی، هنرستان حرفه ای)، کلیه کتابخانه های شهر تهران و همچنین حوزه های علمیه و مدارس دینی بر اساس بوجه تعریف شده برای هر یک، کتاب اهدا می شود. در پنجمین دوره نمایشگاه "یاد یار مهربان" میزان اعتبار تخصیص یافته به هر یک از دوره های تحصیلی مدارس تهران به ترتیب، مدارس ابتدایی 240 هزار تومان، مدارس راهنمایی 280 هزار تومان، دبیرستان ها 340 هزار تومان، پیش دانشگاهی 300 هزار تومان، حوزه های علمیه و مدارس دینی هر یک حداقل 350 هزار تومان و کلیه کتابخانه های شهر تهران هر یک، یک میلیون تومان است و طبق اعلام دبیرخانه نمایشگاه تاکنون 18000 کتاب و CD وصول شده است.
از دیگر برنامه هایی که برای نمایشگاه پنجم درنظر گرفته شده، می توان به حضور شهرداران مناطق مختلف برای دیدار رودررو با نمایندگان مدارس اشاره کرد. برنامه این دیدارها به این شکل است؛ در روزهای 13 و 14 آبان شهرداران مناطق 7 ،9 ،16 ،13 ،1و10 ، روزهای 15 و 16 آبان شهرداران مناطق 12 ، 18 ، 17 ، 28 و 21، روزهای 17 و 18 آبان شهرداران مناطق 5 ، 19 ،4 ، 3 و 22 و روزهای 19 و 20 آبان نیز شهرداران مناطق 15 ،14 ،11 ،6 و 20 با حضور در نمایشگاه با نمایندگان مدارس دیدار خواهند داشت.
لازم به ذکر است در پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" سامانه 137 و سامانه اطلاع رسانی و نظارت همگانی 1888 شهرداری در طول ایام برگزاری نمایشگاه حضوری مستمر خواهد داشت. همچنین ساعت بازدید از نمایشگاه "یاد یار مهربان" از ساعت 30/8 تا 16 است.
پنجمین نمایشگاه "یاد یار مهربان" با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (موسسه نشر شهر)، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش در محل مصلی بزرگ امام خمینی از 13 تا 20 آبان برگزار می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:37  توسط بهار  | 

"گداهای بارون دیده" وارد مترو تهران شدند

بیست و پنجمین شماره کتاب مترو با عنوان "گداهای بارون دیده" با همکاری اداره امور کتاب و کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منتشر شد.

به گزارش مهر، "ابوالفضل محترمی" طراح و نویسنده "گداهای بارون دیده" در این کتاب تلاش کرده است، تفاوت میان فقیر و گدا را برای خواننده به تصویر بکشد. او در این کتاب 48 صفحه ای به کمک طنز تصویری پیدایش پدیده تکدی گری و شیوه های مختلف آن را شرح داده است.
محترمی پیش از این نیز سه کتاب مترو به نام های "یه مسج بزن روشن شیم"، "از همین الان همتون سر کارید" و "مریض خونه"   را به چاپ رسانده است.
"گداهای بارون دیده" در شمارگان 50 هزار نسخه و با قیمت 200 تومان به چاپ رسیده است که قرار است در 15 ایستگاه مترو عرضه شود.
ماهانه 200 هزار جلد کتاب مترو منتشر می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:35  توسط بهار  | 

برنامه نگارخانه‌ها در آبان ماه

نمایشگاه نقاشی مینا قویدل و نادر یاسمی ششم تا 17 آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه ابن سینا برپاست.

به گزارش مهر،‌ نمایشگاه نقاشی سپیده قهرمانی 20 آبان تا اول آذر ساعت 10 تا 19 در نگارخانه ابن سینا برگزار می‌شود.
- نمایشگاه هشتصد سال با مولانا چهارم تا یازدهم آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه شماره یک،‌ دو و سه ارسباران برپاست.
- نمایشگاه نقاشی مهری نیکخواه پنجم تا دهم آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه اندیشه فرهنگسرای مدرسه برپاست. نمایشگاه گروهی نقاشی 12 تا 17 آبان،‌ نمایشگاه گروهی چاپ نقاشی طراحی 19 تا 24 آبان و نمایشگاه نقاشی زهرا غلامی هم 26 آبان تا اول آذر در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه کاشی و شمع فاطمه سماواتی اول تا 12 آبان ساعت 9 تا 18 در نگارخانه آبی فرهنگسرای خانواده برپاست. نمایشگاه نقاشی آبرنگ اعظم صادقی هم 14 تا 26 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه گروهی خوشنویسی چهارم تا 14 آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه آفرینش نقش فرهنگسرای طبیعت برپاست. نمایشگاه رنگ روغن و آبرنگ شیرین غلامی 17 تا 25 آبان و نمایشگاه آبرنگ،‌ مداد رنگی و رنگ روغن مریم پورسیاح و مریم شکری هم 26 آبان تا چهارم آذر در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه نقاشی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر پنجم تا 16 آبان در نگارخانه شماره یک و سالن نگارستان بهمن برپاست. نمایشگاه مجسمه جمشید مرادیان همراه با کارگاه حضوری 20 تا 30 آبان، نمایشگاه عکس جواد نجف علیزاده چهارم تا 14 آبان، نمایشگاه عکس محمد نیک عهد 20 تا 30 آبان و نمایشگاه گرافیک کمال صفایی هم چهارم تا 14 آبان در این دو نگارخانه برگزار می شود.
- نمایشگاه نقاشی هنرجویان هنرستان زینبیه ششم تا 16 آبان در نگارخانه شهید آوینی فرهنگسرای بهمن برپاست. نمایشگاه نقاشی فرزانه پورمند و هنرجویان هم 19 تا 30 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه خط کاربردی آرزو سبز قبا صوفیانی پنجم تا دهم آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه پردیسان فرهنگسرای دختران برپاست. نمایشگاه نقاشی انتزاعی لندا حسینی و مهسا حدادی 12 تا 17 آبان، نمایشگاه نقاشی خاطره عسگری 19 تا 24 آبان و نمایشگاه عکس ملوک ابهری هم 26 آبان تا اول آذر در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه باتیک لیلا مرادی اول تا دهم آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه معرفت فرهنگسرای تفکر برپاست. نمایشگاه نقاشی منیر محمدزاده 12 تا 19 آبان و نمایشگاه حجم نقاشی نرگس فرهنگی هم 20 تا 30 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه طراحی لباس دریا زندی پنجم تا 14 آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه خانواده فرهنگسرای خانواده برپاست. نمایشگاه طراحی مریم سپاهی 16 تا 24 آبان و نمایشگاه نقاشی گلزار پوررحیم هم 26 آبان تا سوم آذر در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه پوستر صلح و آشتی کمال صفایی اول تا 15 آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه شماره یک خاوران برپاست. نمایشگاه نقاشی مهدیه ملکی هم 16 تا 30 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود. نمایشگاه گروهی نقاشی اول تا 15 آبان و نمایشگاه عکس محمدرضا سعلبی فرد 16 تا 30 آبان در نگارخانه شماره دو خاوران برگزار می‌شود. نمایشگاه نقاشی گروهی کودکان منطقه 14 از هشتم تا 17 آبان و نقاشی عاطفه آینه ساز هم 19 تا 30 آبان در نگارخانه شماره سه خاوران برگزار می‌شود.
- نمایشگاه عکس حسین قدیانی هفتم تا 17 آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه سرو فرهنگسرای بانو برپاست. نمایشگاه آبرنگ ایرج خان باباپور و معصومه صیقلانی هم 19 تا 28 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه عکس گروهی هفتم تا 14 آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه شفق فرهنگسرای دانشجو برپاست. نمایشگاه تصویرسازی نگار جاوید تاش 16 تا 22 آبان و نمایشگاه گروهی نقاشی هم 23 تا 29 آبان در این نگارخانه برگزار می شود.
- نمایشگاه عکس حسین بهرامی 13 آبان تا دوم آذر ساعت 10 تا 19 در موزه عکسخانه شهر برگزار می‌شود.
- نمایشگاه کاریکاتور امیر سقراطی اول تا دهم آبان ساعت 10 تا 19 در خانه کاریکاتور برپاست. نمایشگاه کاریکاتور علیرضا ذاکری هم 13 تا 24 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه نقاشی آهنگران و هنرجویان پنجم تا 18 آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه آفرینش نور خانه فرهنگ نور برپاست. نمایشگاه نقاشی سلوکی و هنرجویان هم 18 تا 29 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه طراحی لوگو (لاله) پنجم تا دهم آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه لاله برپاست. نمایشگاه طراحی داریوش حسینی هم 26 آبان تا اول آذر در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه نقاشی علی اصغر عبدلی قمصری دوم تا نهم آبان ساعت 10 تا 19 در نگارخانه شماره یک فرهنگسرای ملل برپاست. نمایشگاه گروهی پوستر دانشجویان 12 تا 18 آبان و نمایشگاه نقاشی نصیری 21 تا 27 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود. نمایشگاه هویت بین‌المللی دوم تا نهم آبان در نگارخانه شماره دو و نمایشگاه انجمن دوستی ایران و صربستان هم 12 تا 18 آبان در نگارخانه شماره یک و دو فرهنگسرای ملل برگزار می‌شود.
- نمایشگاه خوشنویسی زهرا بخشایش اول تا دهم آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه مهتاب مجتمع فرهنگی هنری هاشمی برپاست. نمایشگاه عکاسی اجتماعی کمال صفایی 11 تا 20 آبان و نمایشگاه نقاشی زهر پروایی هم 21 تا 30 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.
- نمایشگاه معرق مریم سمرقندیان پنجم تا 14 آبان ساعت 9 تا 19 در نگارخانه هدی فرهنگسرای قرآن برپاست. نمایشگاه گرافیک نام های مقدس معماری هم 16 تا 30 آبان در این نگارخانه برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:33  توسط بهار  | 

همایش طراحی معاصر ایران برگزار می‌شود

منوچهر معتبر از برگزاری همایش طراحی معاصر ایران در حاشیه جشنواره طراحی معاصر خبر داد.

دبیر جشنواره طراحی معاصر ایران در گفتگو با مهر گفت: "این همایش در راستای روشن شدن معنای جامع طراحی است که در چند جلسه و با سخنرانی تعدادی از صاحب‌نظران طراحی ایران در کنار برگزاری جشنواره طراحی معاصر ایران در 25 آبان برگزار می‌شود."
وی افزود: "ممکن است این همایش در سه روز برگزار شود یا در یک روز. در هر حال این همایش در چند جلسه قصد دارد طراحی معاصر در ایران را بررسی کند."
جشنواره طراحی معاصر ایران از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود و افتتاح نمایشگاه آثار جشنواره  و معرفی برگزیدگان از 25 آبان خواهد بود و آثار برگزیده نیز تا 20 آذر در موزه دکتر سندوزی و موزه امام علی (ع) به نمایش در می‌آید. همچنین 750 طراح با بیش از 2200 اثر از سراسر کشور به بخش رقابتی این جشنواره راه یافتند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:31  توسط بهار  | 

یادی از قیصر امین پور در نشست "عصر شعر و ترانه "

پانزدهمین نشست "عصر شعر و ترانه" با حضور ترانه سرایان و با یادی از قیصرامین پور 12 آبان در فرهنگسرای هنر برگزار می شود.

به گزارش مهر، این نشست با حضور عبدالجبار کاکایی، سیدعباس سجادی، اکبر آزاد، محمدعلی شیرازی، اهورا ایمان و نادر بختیاری برگزار می شود و در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطر زنده یاد قیصرامین پور ترانه خوانی و برخی از هنرمندان به اجرای موسیقی می پردازند.  
لازم به ذکر است سلسله نشست های ماهانه عصر شعرو ترانه در دومین شنبه هرماه در تالار اجتماعات فرهنگسرای هنر برگزار و در هر ماه ترانه های برگزیده نیز معرفی می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 12:30  توسط بهار  | 

کنسرت گروه موسیقی "بهنا" در نیاوران

کنسرت گروه موسیقی "بهنا" به سرپرستی و آهنگسازی "رامین بهنا" 23 تا 27 آبان در سالن کاخ نیاوران برگزار می شود.

به گزارش مهر، در این کنسرت گروه بهنا متشکل از نوازندگانی چون "بابک ریاحی پور"، گیتار باس، "بهرنگ بقایی"تار،دوتار، دیوان و عود، "کسرا ابراهیمی"درامز و"علیرضا رحیمی‌نژاد"نوازنده موسیقی الکترونیک، موسیقی ایرانی اجرا خواهند کرد.
همچنین این گروه در کنار اجرای تنظیم‌های متفاوت آثار پیشین رامین بهنا را می‌نوازند. رامین بهنا آهنگساز و نوازنده پیانو تاکنون آهنگسازی بیش از 40 فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی را برعهده داشته که از شاخص‌ترین آنها می‌توان به موسیقی متن فیلم‌های "نسل سوخته" و "کمکم کن" از آثار "رسول ملاقلی پور" اشاره کرد.
پیش از این نیز آلبوم‌هایی از آثار رامین بهنا به همراه گروه‌های "آویژه" و "راز شب" منتشر شده است. گروه بهنا در پاییز 1385 با هدف ارایه موسیقی تلفیقی با هویت ایرانی تشکیل شد و اولین کنسرت گروه بهنا دی ماه سال گذشته در فرهنگسرای هنر بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 10:26  توسط بهار  | 

هشتمین دوسالانه کاریکاتور در کنار جشنواره‌های معتبر دنیا

هشتمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران با حضور 728 هنرمند از 83 کشور جهان در کنار جشنواره‌های معتبر چون آیدین دوگان ترکیه و یومیوری شیمون ژاپن قرار گرفت.

به گزارش مهر، ستاد خبری هشتمین دوسالانه کاریکاتور اعلام کرد 884 کاریکاتوریست ایرانی نیز آثار خود را برای رقابت در این رویداد بین‌المللی ارسال کرده‌اند.
کشور چین با 85 کاریکاتوریست، بیشترین شرکت‌کننده را در میان کشورهای خارجی حاضر در دوسالانه هشتم کاریکاتور دارد و پس از آن به ترتیب ترکیه با 72 شرکت کننده، ایتالیا با 61 و لهستان با 24 شرکت‌کننده در دوسالانه شرکت کرده‌اند. کاریکاتوریست‌های ایرانی با 3049 اثر و کاریکاتوریست‌های خارجی با 2416 اثر در این دوسالانه حاضر شده‌اند که در مجموع 5465 اثر در دوسالانه کاریکاتور حضور دارند.
در هفتمین دوسالانه کاریکاتور 505 هنرمند از 64 کشور حضور داشتند. هشتمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران، 28 آبان در مرکز فرهنگی هنری صبا افتتاح می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:53  توسط بهار  | 

هشتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور تهران در موسسه صبا برپا مي‌شود

درهاي هشتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور تهران از روز ‪ ۲۸‬آبان با حضور هنرمندان و چهره‌هاي شاخص هنر كاريكاتور ايران و جهان در موسسه صبا وابسته به فرهنگستان هنر به روي علاقه مندان باز مي‌شود.
به گزارش ايرنا، اين دوره از دوسالانه كاريكاتور تهران با حضور ‪ ۷۲۸‬هنرمند از ‪ ۸۳‬كشور جهان برپا مي‌شود و به اين ترتيب هم رديف ديگر جشنواره‌هاي معتبر بين‌المللي مانند آيدين دوگان تركيه و يوميوري ژاپن قرار گرفته است.
چين با ‪ ۸۵‬هنرمند كاريكاتوريست، بيشترين شركت‌كننده را در ميان كشورهاي خارجي حاضر در دوسالانه هشتم كاريكاتور دارد و پس از آن به ترتيب كشورهاي تركيه با ‪ ۷۲‬شركت‌كننده ، ايتاليا با ‪ ۶۱‬شركت‌كننده و لهستان با ‪ ۳۴‬شركت‌كننده در رده‌هاي بعدي قرار دارند.
دبيرخانه اين دوره از دوسالانه كاريكاتور تهران در مجموع پذيراي پنج هزار و ‪ ۴۶۵‬اثر بود كه از آن ميان هنرمندان ايراني سه هزار و ‪ ۴۹‬اثر و كاريكاتوريست‌هاي ديگر كشورهاي جهان ‪ ۲‬هزار ‪ ۴۱۶‬اثر به دبيرخانه ارسال كردند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:35  توسط بهار  | 

داوران بخش نمايشگاهي دو سالانه بين‌المللي كاريكاتور معرفي شدند

داوران بخش نمايشگاهي دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور معرفي شدند.
"جشنواره دوسالانه بين‌المللي كاريماتور هرساله به همت خانه كاريكاتور وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي‌شود."
مديرخانه كاريكاتور وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت:"كامبيز درم بخش"،"توكا نيستاني"،"جواد عليزاده"و"بهرام عظيمي" به عنوان هيات انتخاب بخش نمايشگاهي اين جشنواره معرفي شدند.
"سيدمسعود شجاعي طباطباعي"افزود‪:۸۲۸‬هنرمند از ‪۸۳‬كشور جهان آثار خود را براي شركت در هشتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور ارسال كردند.
وي تصريح كرد: در بخش داخلي نيز ‪۸۲۴‬هنرمند ايراني آثار خود را براي حضور در اين جشنواره ارسال داشتند.
طباطباعي با بيان اينكه ارسال آثار به اين جشنواره نسبت به هفتمين دوسالانه كاريكاتور با افزايش روبرو بود، ادامه داد:به هفتمين دوسالانه كاريكاتور ‪۵۰۵‬اثر از هنرمندان ‪۶۷‬كشورجهان ارسال شده بود.
وي با بيان اينكه انتخاب آثار بخش نمايشگاهي اين جشنواره‪۱۱‬و‪۱۲‬آبان ماه برگزار مي‌شود،اظهارداشت:۲۸‬آبان ‪۷۰۰‬اثر از آثار ارسال شده براي حضور در بخش نمايشگاه در مركز فرهنگي هنري صبا به نمايش گذاشته مي‌شود.
طباطباعي ادامه داد: اين جشنواره در چهار بخش "پول"،"آزاد"،"كاريكاتور چهره" و"داستان هاي تصويري دنباله دار" با موضوع بدشانسي برگزار مي‌شود.
مديرخانه كاريكاتور وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: داوري آثار در بخش هاي چهار گانه اين جشنواره نيز باحضور داوران خارجي و ايراني ‪۱۵‬و ‪۱۶‬آذر برگزار مي‌شود و مراسم اختتاميه و اعلام نفرات برتر ‪۲۰‬ آذر خواهد بود.
طباطباعي بااشاره به جوايز اين جشنواره افزود: به برگزيده بخش ويژه اين جشنواره هشت هزار دلار اهدا مي‌شود.
وي ادامه داد:به هر يكي ازنفرات اول تا سوم هريك از بخش هاي جشنواره به ترتيب دوهزار دلار، يك هزار و ‪۵۰۰‬دلار و يك هزار دلار اهدا مي‌شود.
طباطباعي افزود:به آثار راه يافته به بخش نمايشگاهي اين جشنواره نيز از سوي حاميان اين جشنواره جوايزي اهدا مي‌شود.
وي حوزه هنري، موزه هنرهاي معاصر، فرهنگستان هنر، مركز توسعه هنرهاي تجسمي، موسسه فرهنگي هنري صبا و سازمان فرهنگي هنري شهرداری تهران را از حاميان اين جشنواره اعلام كرد.
طباطباعي ادامه داد:درحاشيه برپايي اين نمايشگاه از دو استاد برجسته كاريكاتو "بهمن عبدي" و"محمدرفيع ضيايي" تجليل مي‌شود.
وي اظهار داشت:در حاشيه اين نمايشگاه غرفه‌هايي از نشريات تخصصي گل آقا، مجله طنز كاريكاتور، كيهان كاريكاتور و غيره برپا مي‌شود.
طباطباعي افزود: طي تعامل هاي به عمل آمده با حوزه هنري آثار راه يافته به بخش نمايشگاهي اين جشنواره در مراكز استاني كشور به نمايش گذاشته مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:25  توسط بهار  | 

"هشتمين دوسالانه كاريكاتورتهران"در كنار جشنواره‌هاي معتبر دنيا قرار گرفت

هشتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور تهران با حضور ‪ ۷۲۸‬هنرمند از ‪۸۳‬ كشور جهان، در كنار جشنواره‌هاي معتبري چون آيدين دوگان تركيه و يوميوري شيمبون ژاپن قرار گرفت.
به‌گزارش ‌ايرنا، درهشتمين دوسالانه كاريكاتور، ‪ ۸۸۴‬كاريكاتوريست ايراني نيز آثار خود را براي رقابت در اين رويداد بين‌المللي ارسال كرده‌اند.
كشور چين با ‪ ۸۵‬كاريكاتوريست، بيشترين شركت‌كننده را در ميان كشورهاي خارجي حاضر در دوسالانه هشتم كاريكاتور دارد.
كشورهايي چون تركيه (‪ ۷۲‬شركت‌كننده )،ايتاليا(‪ ۶۱‬شركت‌كننده ) و لهستان (‪ ۳۴‬شركت‌كننده ) به‌ترتيب جزو اين كشورها هستند.
كاريكاتوريست‌هاي ايراني با ‪ ۳۰۴۹‬اثر و كاريكاتوريست‌هاي خارجي با ‪ ۲۴۱۶‬اثر در اين دوسالانه حاضر شده‌اند كه در مجموع، آمار ‪ ۵۴۶۵‬اثر را نشان مي‌دهد.
در هفتمين دوسالانه كاريكاتور، ‪ ۵۰۵‬هنرمند از ‪ ۶۴‬كشور حضور يافته بودند كه افزايش قابل توجه تعداد هنرمندان و كشورهاي حاضر در هشتمين دوسالانه، از اهميت و جايگاه آن در ميان رويدادهاي مشابه در جهان حكايت مي‌كند.
هشتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور تهران، ‪ ۲۸‬آبان در مركز فرهنگي هنري صبا افتتاح خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:13  توسط بهار  | 

«دولتمند» خواننده تاجيك براي مولوي «فلك خواني» مي‌كند

گروه موسيقي «دولتمند خال‌اف» در هفته مولوي كه در فرهنگسراي هنر برگزار مي‌شود اشعار مولانا را فلك خواني مي‌كند.

به گزارش فارس، در نشست مطبوعاتي كه با حضور «شهرام صارمي» مسئول كانون موسيقي فرهنگسراي هنر و «دولتمندخال اف»خواننده تاجيكستاني برگزار شد،«صارمي»گفت: برنامه‌اي تحت عنوان هفته بزرگداشت مولوي در حال برگزاري است كه شامل موسيقي، نمايش، نمايشگاه‌هاي تجسمي و سخنراني است كه در حوزه موسيقي گروه‌هايي از ايران، افغانستان و تاجيكستان به لحاظ داشتن خاستگاه مشترك، در اين هفته حضور دارند و به اجرا مي‌پردازند.
وي افزود:گروه دولتمند از جمله گروه‌هاي برجسته تاجيكستان است كه در اجرايشان در تهران قطعاتي را بر اساس اشعار مولانا اجرا خواهند كرد.
اين نوازنده كمانچه در خصوص زمان برگزاري اين كنسرت اظهار داشت: تا 11 آبان اين گروه در فرهنگسراي هنر به روي صحنه مي‌روند.
در ادامه «دولتمندخال اف»گفت: من به همراه گروه 20 نفره‌ام كه همگي از اعضاي خانواده‌ام هستند روي موسيقي سنتي تاجيكستان كه در واقع ژانر فلك خواني است كار مي‌كنم كه براي اين كنسرت با 6 نوازنده از گروهم براي چندمين بار به ايران آمده‌ام.
وي با اشاره به موسيقي فلك در تاجيكستان افزود: فلك قديمي‌ترين موسيقي تاجيك است كه در آن مانند موسيقي ايراني ربع پرده‌ها وجود دارد.
«صارمي» نيز در خصوص فلك خواني بيان داشت: فلك خواني از مهمترين فرم‌هاي موسيقي تاجيكستان است.اين فرم آوازي كه با ساز نيز همراه است مهمترين معرفي موسيقي تاجيك است كه در خراسان به نوع‌هاي مختلفي به چشم مي‌خورد.
در ادامه «دولتمندخال اف» در خصوص اجرا در شهرهاي مختلف ايران اظهار داشت: ديروز صحبتي مبني بر اجرا در روزهاي آخر ماه دسامبر(آذرماه) در جزيره كيش و آذربايجان غربي يا شرقي صورت گرفته است كه احتمالا در آنجا اجرا خواهيم داشت.
وي با اشاره به انتخاب اشعار مولانا بيان داشت: من از 28 سال پيش در قالب كنسرت روي اشعار مولانا كار كرده‌ام و از آنجايي كه اشعار مولانا صاف و بي‌غش است بسيار جاي كار دارد چرا كه هركدام از مصرع هاي مولانا موسيقي دارد و اگر آهنگساز به خوبي به دنياي عارفانه اشعار مولانا اشراف داشته باشد، مي‌تواند به راحتي با تكنوازي و يا گروه نوازي از آنها استفاده و به مخاطب ارائه دهد.
اين خواننده تاجيكي با بيان اينكه من راهبر موسيقي فلك خانوادگي و دولتي هستم، اظهار داشت:من با شعرهاي مدرن و اشعار شاعران معاصر با اركسترهاي كلان سمفونيك كار كرده‌ام اما زماني به خودم آمدم كه بايد روي موسيقي اصيل و سنتي تاجيكستان كار كنم به اين خاطر به عقب برگشتم و به موسيقي فلك خواني روي آوردم.
مسئول كانون موسيقي فرهنگسراي هنر هم در خصوص اركستراسيون سازها در اجراي دولتمندخال‌اف در هفته مولوي گفت: سازهايي كه در اين اجرا وجود دارد همانند سازهاي ايران شامل قانون، رباب، دوتار، دف، سه تار و ويلن است.«دولتمندخال اف» خود نوازنده سه تار، قيچك و ويلن است و از آنجايي كه تبحر خاصي در نوازندگي دارد ويلن را همانند قيچك و كمانچه همانند موسيقي مشرق زمين مي‌نوازد.
در ادامه اين نشست «دولتمندخال اف» با اشاره به شباهت‌هاي موسيقي ايران و تاجيكستان گفت:شباهت زيادي بين موسيقي‌هاي دو كشور وجود دارد مخصوصا فلك خواني با ديارهاي كوهستاني مردم خراسان شباهت دارد.من اولين بار در زمان آقاي خاتمي كه وزير فرهنگ بودند
در ايران اجرا داشتم و آنجا بود كه متوجه حضور فلك خواني در خراسان شدم.
وي ادامه داد: شباهت ديگري كه بين موسيقي ايران و تاجيكستان وجود دارد در آوازخواني و مناجات خواني است.
«شهرام صارمي» نوازنده كمانچه با اشاره به مشتركات فرهنگي كشورهاي همسايه گفت: فرهنگ‌هاي همسايه ايران از جمله تاجيكستان، افغانستان و.... در مؤلفه هاي فرهنگي شان از قبيل زبان،آداب و رسوم، شيوه زندگي كردن، پوشاك و موسيقي مشترك هستند.
«دولتمند» آهنگساز تاجيكستاني در خاتمه درباره برگزاري جشن هايي براي مولانا در تاجيكستان خاطرنشان كرد:مناسبت جشن هشتصدمين سال تولد مولانا گروه‌هايي مختلفي از قونيه و كشورهاي ديگر به اجرا پرداختند و رئيس جمهور تاجيكستان نيز دستور داد كه به خاطر اين شاعر بزرگ در سراسر تاجيكستان برنامه‌هاي مختلفي برگزار شود.در كنار اين برنامه‌ها روز 10 اكتبر را به عنوان روز فلك موسيقي اصيل تاجيكستان نامگذاري كرده‌ايم كه در اين روز تمامي گروه‌هاي فلك خواني به اجرا مي‌پردازند. امسال نيز از ايران از «حاج قربان سليماني» براي حضور در اين برنامه دعوت خواهيم كرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:46  توسط بهار  | 

تعيين شوراي سياستگذاري جشنواره «ربع قرن كتاب نمونه دفاع مقدس»

شوراي سياستگذاري جشنواره ربع قرن كتاب نمونه دفاع مقدس، كه وظيفه راهبرد و تعيين خط مشي كلي جشنواره ربع قرن كتاب نمونه دفاع مقدس» را برعهده خواهد داشت، تعيين شد.

به گزارش فارس، به نقل از ستاد خبري جشنواره ربع قرن كتاب نمونه دفاع مقدس، طي توافقنامه‌اي كه بين محمد‌حسين صفار هرندي» _ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي _ و سردار «ميرفيصل باقرزاده» _ رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس _ امضا شد، اعضاي شوراي سياستگذاري جشنواره «ربع قرن كتاب نمونه دفاع مقدس» انتخاب شدند.
در اين موافقتنامه تصريح شد است؛ «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي»، «بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس»، «بنياد شهيد و امور ايثارگران» «حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي»، «صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران»، «معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران»، «بيناد فرهنگي روايت فتح»، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس سپاه»، «مركز مطالعات و تحقيقات جنگ»، «انجمن قلم» و «انجمن نويسندگان كودك و نوجوان» شوراي سياستگذاري جشنواره ربع قرن كتاب نمونه دفاع مقدس» انتخاب را برعهده داشته باشند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:45  توسط بهار  | 

نمايش‌هاي بخش خياباني و جنبي جشنواره تئاتر كانون‌هاي نمايش معرفي شدند

8 نمايش خياباني و 7 نمايش در بخش جنبي، به مرحله رقابتي ششمين جشنواره تئاتر كانون‌هاي نمايش راه يافتند.

به گزارش فارس به نقل از ستاد خبري اين جشنواره، هيات ارزيابي بخش خياباني متشكل از شهرام كرمي، محمدرضا الوند و رضا امامي، 4 نمايش را با آراي قطعي و 4 نمايش به صورت مشروط براي حضور در بخش خياباني معرفي كردند.
براين اساس نمايش‌هاي خياباني يك ضرب به كارگرداني وحيد ميريونسي، سه سوت اومدم اداره به كارگرداني سيد علي موسويان به خاطر يك مشت دلار به كارگرداني وحيد آجرلو و وحدت به كارگرداني شاهد پيوند به راي قطعي پذيرفته شدند. نمايش‌هاي عروسك قرتك بدجنس به كارگرداني مسعود حاتمي، هفت خوان رستم به كارگرداني محمد جلالي، پادشاه عشق به كارگرداني محسن ميرزا علي، يكي از آن روزها به كارگرداني اهورا ذوالنوري به صورت مشروط براي حضور در جشنواره معرفي شدند.
براساس اين گزارش با حضور آثاري از فردريش دورنمات، تنسي ويليامز، داريوفو و .... 7 نمايش به بخش جنبي ششمين جشنواره سراسري تئاتر كانون‌هاي نمايش راه يافتند. نمايش‌هاي پوف به كارگرداني فاطمه ابرار پايدار، بيدار خوابي به كارگرداني فاطمه شريفي، مردان بيوه به كارگرداني مجيد زارع، نمي‌دونم فردا چي مي‌شه به كارگرداني محمد صفا، دست آخر به كارگرداني عبدالرحمن قادري، مادر زرد به كارگرداني سهيل اعرابي و سميرا تنگشير و با من حرف بزن ديوانه به كارگرداني احمد ارجمندي آثار حاضر در بخش جنبي ششمين جشنواره سراسري تئاتر كانون‌هاي نمايش هستند
اين جشنواره به همت سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران از اول تا دهم آذر در فرهنگسراهاي سطح شهر تهران برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آبان ۱۳۸۶ساعت 9:43  توسط بهار  | 

شب پیر بوردیو برگزار می‌شود

در برنامه سالانه گروه علمی تخصصی "انسان‌شناسی فرهنگی" انجمن جامعه‌شناسی ایران، شبهای پیر بوردیو، ژان روش و کلودلوی استروس برگزار می‌شوند.

به گزارش مهر، گروه علمی تخصصی "انسان شناسی فرهنگی" انجمن جامعه‌شناسی ایران، برنامه های سالانه خود را برای دوره مهر 1386 تا پایان خرداد 1387 اعلام کرد.
این برنامه ها شامل سخنرانی های منظم در محل انجمن در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران  و همچنین برگزاری چندین شب یادیود، همایش و هماندیشی های مختلف می شود.  برگزاری دو مراسم به مناسبت صدمین سالگرد تولد کلود لوی استروس، انسان شناس برجسته فرانسوی نیز از مهمترین برنامه‌های سال جاری است. 
همچنین دومین هم‌اندیشی انسان‌شناسی هنر: هنر قومی و وحدت ملی، با همکاری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی و دومین همایش انسان‌‏شناسی فرهنگی و اخلاق شهروندی: بررسی چالش‏های فرهنگی مسکن و روابط همسایگی، با همکاری مرکز مطالعات فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهر تهران از دیگر برنامه‌های این گروه هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم آبان ۱۳۸۶ساعت 0:25  توسط بهار  | 

83 کشور در دوسالانه هشتم کاریکاتور شرکت کرده‌اند

با پایان یافتن زمان ارسال آثار به دوسالانه هشتم کاریکاتور، 83 کاریکاتوریست در این دوسالانه بین‌المللی شرکت کرده‌اند. البته تعدادی از آثار ارسالی نیز در راه است.

مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر دوسالانه هشتم کاریکاتور در گفتگو با مهر گفت: "هنرمندان 83 کشور تا پایان مهر آثار خود را به دبیرخانه هشتمین دوسالانه کاریکاتور ایران ارسال کرده‌اند و این در حالی است که پیش بینی ما حضور 75 کشور شرکت کننده بود."
دبیر دوسالانه کاریکاتور گفت: "در حال حاضر آثار 702 هنرمند خارجی و 883 هنرمند ایرانی به دست ما رسیده و تقریبا تمامی هنرمندان بزرگ کاریکاتور دنیا برای ما آثارشان را ارسال کرده اند. از میان مشهورترین آنها  پائولو دالپونته از ایتالیا، کریستوبال رینوزو از آرژانتین، یوری کوزوبوکین و کازانوفسکی از اکراین، کارلوس آموریم از برزیل، اری ازیک از ترکیه، داچوان زیا از چین، جولیان پناپای از رومانی، والنتین دروژنین و سرگئی تونین از روسیه، اولگ درکاچف از کانادا و انجل بولیگان از مکزیک هستند."
در هفتمین دوسالانه کاریکاتور هنرمندان 67 کشور شرکت کرده بودند. هشتمین دوسالانه کاریکاتور تهران 28 آبان در مرکز فرهنگی هنری صبا افتتاح خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:44  توسط بهار  | 

اکران "رفیق بد" در 18 سینما آغاز می‌شود

اکران فیلم سینمایی "رفیق بد" ساخته عباس احمدی‌مطلق با بازی ایرج طهماسب و حمید جبلی از نهم آبان در 18 سینمای تهران آغاز می‌شود.

حمید مدرسی تهیه کننده فیلم سینمایی "رفیق بد" در گفتگو با مهر گفت: "این فیلم در گروه سینما استقلال به نمایش در می‌آید و در 18 سالن سینما همراه با پنج فرهنگسرا پخش می شود که این سینماها عبارتند از استقلال، بهمن 1، مرکزی، فرهنگ، فردوسی، شاهد، گلریز 1، ماندانا، فلسطین، سروش، جی، کانون اریکه ایرانیان، ناهید، کارون و.."

نخستین فیلم احمدی‌مطلق در ایران، جایگزین "خدا نزدیک است" می‌شود. این فیلم بر اساس فیلمنامه‌ای از ایرج طهماسب جلوی دوربین رفته و داستان دو دوست به نام‌های حبیب و عزیز را روایت می‌کند. آنها از بچگی با هم بزرگ شده‌اند و حالا هم که صاحب خانواده شده‌اند با یکدیگر رابطه خانوادگی دارند. این دو کارمند بانک هستند و کارشان انتقال پول بین شعب بانک‌هاست. یک روز حین ماموریت پول‌ها به سرقت می رود و ...
هما روستا، ژاله صامتی، ریما رامین‌فر، مهدی باطنی و الناز حبیبی دیگر بازیگران "رفیق بد" هستند. این فیلم به تهیه‌کنندگی حمید و مجید مدرسی در شرکت صحرا فیلم تولید شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:41  توسط بهار  | 

"بازی باد" به مناسبت هفته مولوی به موزه سینما می‌آید

فیلم "بازی باد" ساخته علیرضا غنی روز نهم آبان ساعت 15 به مناسبت هفته مولوی در موزه سینما به نمایش در می‌‌آید.

به گزارش مهر، روابط عمومی فرهنگسرای هنر اعلام کرد، این فیلم برداشت تصویری آزاد از قصه‌های مثنوی معنوی مولاناست با تلفیقی از نوشته‌های پست مدرن هانس کارل آرتمن، شاعر صاحبنام اتریشی که به طور نمادین قصه‌ای از شرق و غرب را روایت می‌کند.
در این فیلم از شعرهای شعرای بزرگ ایران چون حافظ، باباطاهر و خیام هم استفاده شده است. نیمی از فیلم "بازی باد" در کشور اتریش و نیمی دیگر در ایران فیلمبرداری شده است. این فیلم سفری است ذهنی و باطنی به دوردست ها که در افکار آرتمن در حین به پایان رساندن آخرین اثر خود شکل می گیرد.
"بازی باد" حکایت دوستی و آشنایی بین مردی جوان به نام داوود (از پدری ایرانی و مادری اتریشی) با شاعری کهنسال از سرزمین مادری خود (هانس کارل آرتمن) است. آن دو مدتی است از هم بی خبر هستند تا اینکه روزی نامه‌ای از داوود به آرتمن می‌رسد. او در این نامه وقایع رویاگونه‌ای را که در حین سفر به سرزمین پدری با آنها به سر برده، شرح می‌دهد. این نامه انگیزه‌ای می‌شود برای سفر ذهنی شاعر تا توصیف رویای مرد جوان را از دیدگاه خود به تصویر بکشد.
"بازی باد" به زبان آلمانی و فارسی و با زیرنویس فارسی در موزه سینما به نمایش در می‌آید.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:35  توسط بهار  | 

ما هشتصد سال به مولوی بدهکاریم

ما هشتصد سال به مولوی بدهکاریم و برای جبران این سال‌ها باید صدها جشن، سمینار و همایش برگزار کنیم.

به گزارش مهر، روابط عمومی فرهنگسرای هنر اعلام کرد، زرین کلک که از او به عنوان پدر انیمیشن ایران یاد می‌شود، گفت: "تا آنجا که من اطلاع دارم هیچ کاری برای این بزرگوار انجام نشد و این یکی از فقدان‌های تاریخ ماست و تاکنون نیز ادامه پیدا کرده است. ما همیشه باید فرهنگ خود را از زبان دیگران بشنویم، همانند خوانندگانی غیرایرانی که در خارج از کشور اشعار مولانا را به زبان خودشان می‌خوانند."
وی افزود: "ما بزرگوارانی چون سعدی و مولانا و ... داریم، اما هیچ کس قدر آنها را ندانسته و از این لحاظ به تاریخ و نسل‌های بعد بدهکاریم. همین فعالیت‌های مختصری که ما در ایران با عقب ماندن از همه جای دنیا در ارتباط با مولانا انجام می‌دهیم به این دلیل این است که یونسکو امسال را سال مولوی نامگذاری کرده و ما نیز یادمان افتاده شخصیتی به نام مولوی داریم. البته امیدوارم حداقل این اتفاق یک سیلی برای بیدار شدن ما از خواب هزار ساله باشد و باعث شود بزرگان خودمان را فراموش نکنیم."
زرین کلک در ادامه گفت: "هیچ وقت هیچ سازمانی خود را مسئول حمایت از یک هنر نمی داند، به طوری که امروز منابع و گذشته ما در تصرف بیگانگان قرار می گیرد و فیلم هایی نظیر "300" و "اسکندر" ساخته می شود که تمامی دروغ محض است، ولی اثرگذاری آنها روی مردم دنیا به قدری زیاد است که ده‌ها فیلم دیگر نیز ساخته می‌ شود. ما اگر به دوران باشکوه تاریخی خودمان توجه و تمدن ایرانی را به دنیا عرضه می کردیم، کسی جرات نمی کرد این فیلم‌ها را به میدان بیاورد."
این انیماتور درباره ساخت انیمیشنی با موضوع شخصیت مولانا گفت: "اینها ابزار اطلاعاتی و بیان تاریخ و انتقال فرهنگ ما هستند. مردم ما مرید فردوسی و مولوی هستند و می‌توانند از طریق دیدن انیمیشن با شخصیت و زندگی آنها بهتر آشنا شوند. ما ذخایر ملی و فرهنگی بسیاری داریم که ارزش آن از نفت نیز بیشتر است و می‌توانیم آنها را در قالب فیلم در دیگر کشورها اشاعه دهیم. ما هشتصد سال به مولوی بدهکاریم و برای جبران این سالها باید صدها جشن، سمینار و همایش برگزار کنیم."

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:34  توسط بهار  | 

معرفی نمایش‌های خیابانی و جنبی جشنواره تئاتر کانون‌ها

هشت نمایش خیابانی و هفت نمایش در بخش جنبی به مرحله رقابتی ششمین جشنواره تئاتر کانون‌های نمایش راه یافتند.

به گزارش مهر، هیئت ارزیابی بخش خیابانی با حضور شهرام کرمی، محمدرضا الوند و رضا امامی چهار نمایش را با آرای قطعی و چهار نمایش را به صورت مشروط برای حضور در بخش خیابانی معرفی کرد.
نمایش‌های خیابانی "یک ضرب" وحید میریونسی، "سه سوت اومدم اداره" سید علی موسویان، "به خاطر یک مشت دلار" وحید آجرلو و "وحدت" شاهد پیوند با رای قطعی پذیرفته شدند. همچنین نمایش‌های "عروسک قرتک بدجنس" مسعود حاتمی، "هفت خوان رستم" محمد جلالی، "پادشاه عشق" محسن میرزاعلی، "یکی از آن روزها" اهورا ذوالنواری به صورت مشروط برای حضور در جشنواره معرفی شدند.
در بخش جنبی جشنواره تئاتر با آثاری که بر اساس نمایشنامه‌هایی از فردریش دورنمات، تنسی ویلیامز و داریو فو ساخته شده بودند، هفت نمایش به طور قطعی پذیرفته شدند. نمایش‌های "پوف" فاطمه ابرار پایدار، "بیدار خوابی" فاطمه شریفی، "مردان بیوه" مجید زارع، "نمی دونم فردا چی می شه" محمد صفا، "دست آخر" عبدالرحمن قادری، "مادر زرد" سهیل اعرابی و سمیرا تنگشیر و "با من حرف بزن دیوانه" احمد ارجمندی در این بخش حضور دارند.
ششمین جشنواره تئاتر کانون‌های نمایش به همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از اول تا دهم آذر در فرهنگسراهای سطح شهر تهران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:33  توسط بهار  | 

برگزیدگان جشنواره "عکس کودک" معرفی می‌شوند

برگزیدگان دومین جشنواره "عکس کودک، آیینه معنویت" بیستم آبان معرفی می‌شوند.

به گزارش مهر، مدیر جشنواره با اعلام این خبر گفت: "این جشنواره با هدف معطوف ساختن نگاه عکاسان به معنویت و ارتباط آن با کودک به عنوان مفهومی فراگیر در جوانب زندگی برگزار شده و هیاتی متشکل از بهمن جلالی، اسماعیل عباسی، مجید ناگهی، اسعد نقشبندی و عباس میرهاشمی عکس‌های برتر را گزینش می کنند."
منیژه شعاعی افزود: "دوره اول جشنواره با عنوان "عکس کودک و معنویت" برگزار شد و ماموریت فرهنگسرای کودک جذب نگاه عکاسان به کودکانی است که نمی‌توانند از حقوق خود دفاع کنند چرا که تمامی ابعاد انسانی از جمله مهربانی با کودکان، معنوی است."
شعاعی با اشاره به اولویت انتخاب آثار برتر به عکس‌هایی غیرآرشیوی گفت: " بزرگ جلوه دادن خوبی‌ها، لطافت‌ها، خصوصیات و رفتارهای کودکان از محورهای دومین جشنواره عکس کودک، آیینه معنویت است. زاویه، لحظه و فضا از عناصری است که باید در ارائه یک اثر ماندگار لحاظ شود و عکس‌های برتر از این منظر گزینش می‌شوند. از سه خبرنگار فعال و با عملکرد حرفه‌ای در انعکاس اخبار جشنواره نیز تقدیر می‌کنیم و همچنین کتاب جشنواره نیز قبل از برگزاری مراسم اختتامیه، چاپ و در اختیار عکاسان وشرکت کنندگان قرار می‌گیرد."
اولین دوره این جشنواره آذرماه پارسال با حضور سه هزار عکس از 26 استان از سوی 700 عکاس برگزار شد و دومین دوره آن بیستم آبان به کار خود پایان می‌دهد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 23:30  توسط بهار  | 

آثار منتخب بخش خياباني و جنبي جشنواره تئاتركانونهاي نمايش معرفي شدند

آثار برگزيده بخش خياباني و جنبي ششمين جشنواره تئاتر كانونهاي نمايش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران معرفي شدند.
مسئول روابط عمومي اين جشنواره به ايرنا گفت: با پايان يافتن مرحله ارزيابي، هشت نمايش در بخش خياباني و هفت نمايش در بخش جنبي اين جشنواره به مرحله رقابتي راه يافتند.
"محمود نورايي" افزود: هيات ارزيابي بخش خياباني و جنبي متشكل از "شهرام كرمي"، "محمدرضا الوند" و "رضا امامي" چهار نمايش را با راي قطعي و چهار نمايش ديگر را بصورت مشروط براي حضور در بخش خياباني و رقابتي معرفي كردند.
وي ادامه داد: نمايشهاي خياباني "يك ضرب" به كارگرداني "وحيدميريونسي"، "سه سوت اومدم اداره" به كارگرداني "سيدعلي موسويان"، "بخاطر يك مشت دلار" به كارگرداني "وحيد آجرلو"، "وحدت" به كارگرداني "شاهد پيوند" با راي قطعي هيات داوران به بخش خياباني و رقابتي راه يافتند.
نورايي اظهارداشت: نمايشهاي "عروسك قرتك بدجنس" به كارگرداني "مسعود حاتمي"، "هفت خوان رستم" به كارگرداني "محمد جلالي"، "پادشاه عشق" به كارگرداني "محسن ميرزاعلي"، "يكي از آن روزها" به كارگرداني "اهورا ذوالنوري" بصورت مشروط به بخش رقابتي راه يافتند.
وي افزود: نمايشهاي "پف" به كارگرداني "فاطمه ابرارپايدار"، "بيدار خوابي" به كارگرداني "فاطمه شريفي"، "مردان بيوه" به كارگرداني "مجيد زارع"، "نمي دونم فردا چي مي‌شه" به كارگرداني "محمد صفا"، "دست آخر" به كارگرداني "عبدالرحمن قادري"، "مادر زرد" به كارگرداني "سهيل اعرابي" و "سميرا تنگشير"و "بامن حرف بزن ديوانه" به كارگرداني "احمدارجمندي" براي رقابت در بخش جنبي اين جشنواره معرفي شدند.
مسئول روابط عمومي ششمين جشنواره تئاتر كانونهاي نمايش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: آثار نمايشي برگزيده بخش رقابتي كودك و نوجوان اين جشنواره نيز معرفي شدند.
نورايي گفت: بااتمام مرحله ارزيابي، ‪ ۹‬اثرنمايش عروسكي و هشت اثرنمايش كودك و نوجوان به مرحله رقابتي اين جشنواره راه يافتند.
وي افزود: "جواد ذوالفقاري"،"حميد كرمي" و"سيمين اميريان" اعضاي هيات ارزيابي بخش عروسكي و كودك و نوجوان اين جشنواره بودند.
وي گفت: از مجموع نمايشهاي ارسالي به دبيرخانه اين جشنواره ‪ ۱۵‬اثربراي رقابت در بخش صحنه اي (بزرگسال)انتخاب شد.
به گفته وي، هيات ارزيابي آثار بخش صحنه اي بزرگسال شامل "اصغر همت"، "مجبتي اقدامي"، "كاظم بلوچي"، "اردشير صالح پور"، "هوشنگ هيهاوند" و "حميدرضا آذرنگ" بودند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 22:52  توسط بهار  | 

فرهنگسراها مناسب اجراي تئاتر نيستند

بابك محمدي معتقد است: روي آوردن به منابع ادبي كلاسيك موجب ارتقاي كيفي آثار هنري ما خواهد شد.
اين كارگردان تئاتر كه همزمان با هفته بزرگداشت مولانا نمايش "طبيب عشق" را در فرهنگسراي ارسباران (هنر) اجرا مي‌كند، در گفت‌وگويي با ايسنا ادامه داد: خوشبختانه امسال بزرگداشت "مولانا" برگزار شده كه اتفاق خجسته‌اي است، اما بايد برنامه‌ها و بودجه‌اي بسيار كلان‌تر به‌ اين‌گونه موضوعات اختصاص پيدا كند.
محمدي اضافه كرد: چهره‌هايي همچون "مولانا" گذشته از ارزش‌هاي معنوي از نظر علمي هم بسيار حائز اهميت هستند و جاي آن دارد كه با تاسيس مراكز پژوهشي و دانشگاهي بيش از پيش مطالعه بر اين چهره‌ها را مورد توجه قرار دهيم، چرا كه امروز دنيا متوجه اهميت اين توديع شده و حتي كشوري مانند "تركيه" توجه به اين چهره‌ها را سرلوحه كارهاي خود كرده است.
محمدي با يادآوري دوران درخشان سينماي ايران در سال‌هاي بعد از انقلاب به ايسنا گفت: در دوره‌اي شاهد درخشش سينماي ايران بوديم، اما اين درخشش متوقف شد و متاسفانه سينماي ايران امروزه بسيار بي‌محتوا شده است كه از طريق توجه به متون ارزشمند كلاسيك مي‌توان اين مشكل را حل كرد.
او سپس درباره برگزاري برنامه‌هاي بزرگداشت مولانا در فرهنگسراها گفت: اجراي تئاتر در فرهنگسراي اتفاق مثبتي است، اما متاسفانه فرهنگسراها هيچ نوع شرايط اجراي تئاتر را ندارند، به‌گونه‌اي كه از نظر مالي و امكانات فرهنگي كاملا با مشكل رو به رو هستند، علاوه بر اين مديران فرهنگسراها آن چنان كه بايد و شايد مورد حمايت قرار نمي‌گيرند.
كارگردان "حرفه‌اي‌ها" گفت: گاه تصور مي‌شود، حضور برخي از مديران براي جلوگيري از جريان داشتن يك كار فرهنگي است به جاي اينكه خود ايجاد كننده و حمايت‌گر آن جريان فرهنگي باشند.
وي در پايان با اشاره به مشكلات فني سالن‌هاي فرهنگسراها گفت:‌حتي سالن‌هاي تئاتر شهر هم از نظر فني دچار مشكلات فراواني هستند و طبيعي است كه سالن‌هاي فرهنگسراها هم اين مشكلات را داشته باشند، چرا كه اصولا به جز يكي دو مورد استنثايي، بسياري از سالن‌هاي تئاتر ما ضد تئاتر و ضد بازيگر هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 10:32  توسط بهار  | 

شهر مجازي ايده‌هاي شهروندي راه‌اندازي شد

سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با مشاركت پايگاه اطلاع‌رساني مركز نظارت همگاني 1888 با هدف جمع‌آوري نظرات، طرح‌ها و ايده‌هاي شهروندان تهراني براي كمك به مديريت شهري و اداره بهتر پايتخت اقدام به راه‌اندازي شهر مجازي ايده‌هاي شهروندي كرده است.
به گزارش ايسنا، اكبر بختياري ـ رييس فرهنگسراي تفكر ـ گفت: بانك ايده‌هاي شهروندي با رويكرد اجتماع محور و جذب ايده‌هاي عموم شهروندان طراحي و راه‌اندازي شد و هم اكنون آماده دريافت، ثبت و انتقال طرح‌ها و .. شهروندان به مديريت شهري است.
به گفته بختياري ناظر اجراي طرح ايده‌هاي شهروندي يكي از عمده‌ترين مشكلات كلان شهر تهران، نبود ساز و كار مستقيم و تسهيل كننده براي ارايه ايده‌ها و پروژه‌هاي تمامي شهروندان به مديريت كلان شهري بوده و راه‌اندازي شهر مجازي ايده‌هاي شهروندي با هدف رفع اين مشكل صورت گرفته است.
رييس فرهنگسراي تفكر، مشاركت بيشتر مردم در اداره شهر از طريق تجميع ايده‌هاي پراكنده شهروندان را از جمله پيامدهاي فعال شدن شهر مجازي ايده‌هاي شهروندي دانست و اظهار كرد: در شهر مجازي عرصه براي طرح هر گونه ايده‌اي در حوزه رفع مشكلات خرد و كلان پايتخت باز است، با اين حال جهت تسهيل جمع‌آوري ايده‌هاي شهروندي سرفصل‌هاي موضوعي اصلي در اختيار مخاطبان قرار گرفته است.
بختياري افزود: محيط زيست، بهداشت و سلامت، حمل و نقل و ترافيك، عمران و توسعه شهري، خدمات شهري و زيباسازي شهري محورهاي عمومي و سرگرمي، تفريح و اوقات فراغت، فضاهاي فرهنگي و خدمات فرهنگي و اجتماعي، آثار و ابنيه تاريخي، مناسبت‌ها، گردشگري فرهنگي، معماري فرهنگي و اجتماعي، آسيب‌هاي اجتماعي و معضلات فرهنگي، برنامه‌هاي فرهنگي و هنري محورهاي اختصاصي تعريف شده در شهر مجازي براي دريافت ايده‌هاي شهروندان هستند.
وي تاكيد كرد: دو شهر مجازي علاوه بر دريافت ايده‌ها و نظرات، خانه‌هايي براي نظرات شهروندان درباره ايده‌هاي ارايه شده همشهريان در نظر گرفته شده تا به نوعي يك نظرسنجي اينترنتي نيز درباره كم و كيف ايده‌هاي ارايه شده صورت گيرد.
بختياري گفت: از ميان ايده‌هاي ارايه شده، بهترين‌ها انتخاب و عملياتي مي‌شود و به صورت دوره‌اي ارايه‌كنندگان بهترين ايده‌ها معرفي و مورد تقدير قرار مي‌گيرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت 10:20  توسط بهار  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر