تابلو

خبر هنری

كودكان دنيا با نقاشي شهر آينده به تهران مي آيند

فارس - با برگزارى نخستين جشنواره بين المللى نقاشى كودكان و نوجوانان با موضوع "بياييم شهر آينده مان را نقاشى كنيم" بچه هاى دنيا شهر ايده آل براى زندگى شان را نقاشى مى كنند.

محمدتقى جليلى دبير اين جشنواره با اشاره به اهميت اين رويداد هنرى گفت:" اين جشنواره با هدف شناسايى خواسته هاى كودكان از شهرى كه دوست دارند در آن زندگى كنند، طراحى شده است و برگزار كنندگان آن قصد دارند نگاه بچه هاى دنيا را در قالب نقاشى محور يك تحقيق مهم قرار دهند."
جليلى افزود: "سازمان يونسكو كه يك نهاد مهم بين المللى است چندين سال است كه در طرحى مشابه در حال ساخت "شهر دوستدار كودك" در بعضى از كشورهاى دنياست كه نخستين "شهر دوستدار كودك" در كشور برزيل و در شهر"كورى تيبا" بر اساس نيازهاى فرهنگى، هنرى، ورزشى و اجتماعى كودكان ساخته شده است."
جليلي با اشاره به اهميت زيباسازي، معماري و طراحي شهري براي كودكان و نوجوانان گفت: "در شهر آينده، معمارى و طراحى بايد متناسب با خواست و دلخواه كودكان و نوجوانان اجرا شود. به همين منظور ما هم قصد داريم كه اين نگاه را در كشور خودمان عملى كنيم و راه رسيدن به اين هدف شناخت نيازها و خواسته هاى كودكان و نوجوانان ايرانى و مقايسه آن با نگاه بچه هاى دنياست ؛كه براى تحقق اين هدف، معاونت هنرى سازمان فرهنگى و هنرى شهردارى تهران از ابتداي بهمن فراخوان داخلى و بين المللى آن را از طريق رسانه ها در داخل كشور و رايزنى هاى فرهنگى و سفارتخانه‌ها در كشورهاى ديگر اعلام خواهد كرد."
دبير اين جشنواره در پايان تاكيد كرد: "آثار ارسال شده و نتايج كارشناسى اين رويداد هنرى مى تواند به عنوان يكى از مهمترين منابع تحقيقاتى در حوزه هاى طراحى و معمارى شهرى با رويكردهاى فرهنگى، اجتماعى، آموزشى، ورزشى، گردشگرى و ... در اختيار مديران و برنامه ريزان شهرى قرار گيرد."
با انتشار فراخوان نخستين جشنواره بين المللي نقاشي كودكان و نوجوانان با موضوع "بياييم شهر آينده مان را نقاشي كنيم" بخش مسابقه اين جشنواره جهاني از ابتداي بهمن رسماً آغاز خواهد شد و كودكان و نوجوانان مي توانند پس از انتشار فراخوان، آثار خود رابه دبيرخانه جشنواره ارسال كنند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام دی 1385ساعت 8:28  توسط بهار  | 

برگزیدگان سومین جشنواره هنر جوان معرفی شدند

مراسم اختتامیه سومین جشنواره هنر جوان عصر روز 28 دی با حضور مشاور وزیر ارشاد، مدیر کل تجسمی وزارت ارشاد، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری و اعضای هیات‌های انتخاب و داوری جشنواره در تالار اندیشه برگزار شد.

به گزارش مهر، حمید عجمی مدیر مرکز تجسمی حوزه در ابتدای مراسم گفت: "ابوالفضل عالی یکی از بنیانگذاران جشنواره هنر جوان بود که چند سال پیش نخستین دوره جشنواره به همت وی برگزار شد. این جشنواره مانند چشمه ای مملو از هنر باطنی و دینی است و با راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره قصد داریم با جوانان در جهت شکوفایی و پیشرفت آنها ارتباط برقرار کنیم."
محمدمهدی عسگرپور، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نیز در ادامه این مراسم افزود: "جوانان این جشنواره در واقع هنرمندان آینده کشور هستند. دست اندرکاران برگزاری این جشنواره باعث شدند عرصه ای تازه در این راستا به وجود آید. اگر در حال حاضر نارضایتی از برخی فعالیت های هنری به چشم می خورد، به این دلیل است که نسل ها از تجارب گذشتگان بهره نبرده اند، در حالی که  با برداشت از تجارب گذشتگان می توان راه را بهتر رفت."
سپس برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی شدند. در بخش نقاشی، عادل یونسی، حسن روح الامینی و بهزاد اسکندری به ترتیب برنده پنج، چهار و سه سکه بهار آزادی شدند. در بخش آزاد نقاشی نیز مقداد لرپور، محمدعلی خلجی و محمدجواد مدرسی با کسب مقام‌های یکم تا سوم به ترتیب پنج، چهار و سه سکه بردند. دیپلم افتخار و هفت سکه بهار آزادی نیز به عنوان جایزه ویژه این بخش به وحید کمانی اهدا شد.
در بخش پوستر در موضوع سیمای اسلام در جهان معاصر از حسین قاضیان شاهی به اهدا لوح تقدیر و دو سکه و سجاد همتی تقدیر شد. برندگان بخش موضوع صلح پوستر نیز سعید بهداد، بنفشه افشار جم و امیر انعامی بودند که برنده پنج، چهار و سه سکه شدند. جایزه ویژه این بخش نیز هفت سکه بود که به بابک کاظمی رسید.
در بخش خوشنویسی از هفت هنرمند با اهدای چهار سکه بهار آزادی تقدیر به عمل آمد. در بخش کاریکاتور ناصر مقدم اول شد و پنج سکه برد، بهنام پورمحمدی برنده دیپلم و چهار سکه شد و مریم مهدویان به عنوان نفر سوم سه سکه گرفت. در بخش آزاد کاریکاتور بهزاد ریاضی، محمدامین آقایی و مجید امینی به ترتیب پنج، چهار و سه سکه گرفتند و از محمد مظفری زاده نیز به خاطر کاریکاتور چهره با یک سکه تقدیر شد.
هنرمندان برگزیده بخش تصویرسازی نیز به این شرح بودند: زهرا هاشمی پور نفر یکم برنده پنج سکه، نسرین یاوری برنده چهار سکه و امیر شعبانی پور برنده سه سکه شدند. در بخش تصویرسازی شاهنامه نیز الهام مداح، زهرا حقگو و روشنک احدی به ترتیب برنده پنج، چهار و سه سکه شدند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام دی 1385ساعت 8:8  توسط بهار  | 

موزه هنرهای دینی به آیات سوره فلق مزین می‌شود

موزه هنرهای دینی امام علی(ع) همزمان با آغاز ماه محرم میزبان دو نمایشگاه هنری "به نام پروردگار صبحدم ..." و "شور عشق" می‌شود.

به گزارش مهر، روابط عمومی موزه هنرهای دینی اعلام کرد "به نام پروردگار صبحدم ..." از یکم بهمن در نمایشگاه ادواری و هنر معاصر موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود.
در این نمایشگاه مجموعه آثاری با موضوع فضاسازی سوره مبارکه فلق و سایر سوره‌های قرآن کریم در قالب پوستر، تصویر‌سازی، تایپوگرافی، نقش برجسته، آثار مفهومی و حجم به نمایش گذاشته می‌شود.
"به نام پروردگار صبحدم ..." از ساعت 15 تا 17 در سرسرای نور موزه افتتاح می‌شود و تا 12 بهمن دایر خواهد بود.
نمایشگاه "شور عشق" هم به 150 اثر دیده نشده نقاشی پشت شیشه ویژه هنر شیعی و ایرانی اختصاص دارد و چهارم بهمن رونمایی می‌شود. این نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه آثار شخصی جهانگیر کازرونی و فریال سلحشور است که تا پایان فروردین 86 در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در خیابان ولی عصر(عج)، رو به روی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره 35 برپا خواهد بود.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام دی 1385ساعت 8:5  توسط بهار  | 

مراسم نکوداشت استاد خرمشاهی

عصر روز 27 دی، طی مراسم نکوداشت استاد خرمشاهی که در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد، شأن و مرتبه علمی و اخلاقی بهاء الدین خرمشاهی مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش مهر، دکتر اصغر دادبه استاد فلسفه و ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی در این مراسم گفت: همکاری و دوستی من با خرمشاهی به چهل سال قبل باز می گردد و بیشتر همکاری من با وی در دایرة المعارف تشیع بوده است.
دکتر دادبه مهمترین ویژگی خرمشاهی را معلمی دانست و گفت: این شغل در نهایت بازدارندگی است و خرمشاهی نیز در این کار آثار بزرگی خلق کرده، یکی از افتخارات مهم خرمشاهی شاگردی استادان بزرگ معاصر است.
دکتر دادبه خصیصه دیگر خرمشاهی را گریز از فلسفه دانست و گفت: فرار از فلسفه کار ارجمندی است و البته کارهای فلسفی که وی ترجمه کرده در خور توجه است.
وی به آثار حافظ پژوهی خرمشاهی اشاره کرد و گفت: توجه به حافظ و به ویژه در یک سده اخیر از اهمیت والایی برخوردار بوده است. اما زمانی که حافظ نامه خرمشاهی نوشته شد چه آثاری درباره شرح و تفسیر حافظ موجود بود؟ در آن زمان شرح مبسوطی از حافظ نداشتیم. لذا توجه خرمشاهی حافظ از جهات مختلف اهمیت دارد.
دکتر مهدی محقق رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز در سخنانی به سابقه آشنایی خود با خرمشاهی اشاره کرد و گفت: چهل سال پیش من معلم عربی خرمشاهی بودم و وی در آن زمان روش آموزش عربی مناسبی را به من پیشنهاد کرد که انصافا روش نوین و زیبایی بود.
دکتر محقق مراتب شأن انسانی خرمشاهی را بالاتر از آثار وی دانست و گفت: اگر چه وی آثار بسیار ارزشمندی در عرصه حافظ و قرآن پژوهی دارد به مراتب ارزش انسانی خرمشاهی بالاتر از آثار او است.
پس از سخنرانی کوتاه دکتر محقق، مجری برنامه به یادداشتی که سید محمد خاتمی برای این مراسم فرستاده بود اشاره کرد و گفت: از حجت الاسلام خاتمی دعوت کرده بودیم که در این مراسم شرکت کند اما به دلیل برخی مسائل نیامده و یادداشت کوتاهی را فرستاده و در آن ضمن عذرخواهی به دلیل عدم حضور در مراسم یادآوری شده است که استاد خرمشاهی از جهات علمی و اخلاقی از شأن و مرتبه والایی برخوردار است.
پایان بخش مراسم تجلیل از خرمشاهی با سخنرانی کوتاه استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی همراه بود. دکتر دینانی با اشاره به حسنات اخلاقی خرمشاهی که ترجیح داد در این مورد سخن بگوید گفت: مهمترین صفت انسانی خرمشاهی روان روان است. یعنی روان خرمشاهی ایستا نیست و رونده است.
وی خرمشاهی را یک زبان باز و زبان دان دانست که ویژگی یک شعر پژوه است. دکتر دینانی قدرت زبان خرمشاهی را در فهم والای او توصیف کرد چرا که قدرت زبان غیر متناهی است و در شعر تجلی یافته است.
بهاءالدین خرمشاهی حافظ شناس و قرآن پژوه ایرانی است. او در سال های فعالیت خود، نقد را یکی از رشته های مهم حرفه اش دانسته است.‌320 نقد در ‌32 سال، خرمشاهی کسی است که به طور متوسط هر سال ‌10 نقد در حوزه هایی چون ادبی، فلسفی و هنری نوشته و نقدهایش از پشتوانه علمی برخوردار هستند. خرمشاهی مهمتر از همه ترجمه قرآن کریم را وجه همت خود قرار داده و ترجمه ای شایان از این کتاب الهی عرضه کرده است. در همین حال به ادبیات نیز توجه خاص داشته است. تصحیح حافظ و مهمتر از آن حافظ نامه خرمشاهی در میان اهل ادب اعتبار بسیاری دارد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم دی 1385ساعت 4:29  توسط بهار  | 

مجموعه‌ كامل نقاشي‌هاي پشت‌شيشه در تهران رونمايي مي‌شود

يك‌صد و 50 اثر ديده نشده‌ نقاشي پشت‌شيشه از چهارم بهمن‌، براي نخستين‌بار در تهران رونمايي مي‌شود.
به گزارش ايسنا، اين تصاوير كه متعلق به دوره‌ قاجار و مجموعه‌ فريال سلحشور و كازروني است، تا آخر فروردين‌ماه سال‌ آينده در طبقه‌ مياني موزه‌ هنرهاي ديني امام علي(ع) نمايش داده مي‌شود. اين نقاشي‌ها كه تلفيق فرهنگ ايران باستان با روايات مقدس ديني را نشان مي‌دهند، گوشه‌اي از هنر زوال يافته‌ نقاشي پشت‌شيشه در ايران است كه ادامه‌دار نبوده و تنها نمونه‌هاي باقي‌مانده از دوره‌هاي گذشته در مجموعه‌هاي خصوصي و موزه‌ها، منبع تحقيق و پژوهش دانشجويان و هنرمندان معاصر شده‌ است.
سلحشور و كازروني از حدود 35 سال پيش، اين نمونه‌ها را از مكان‌هايي چون نانوايي‌، قصابي، قهوه‌خانه‌ها و... در دهات و شهرهاي كوچك و بزرگ ايران جمع‌آوري كردند. نقاشي‌هاي اين مجموعه دربر گيرنده روايت‌ها، وقايع‌، داستان‌ها، صحنه‌هاي جنگ و شخصيت‌هاي مذهبي از جمله امامان‌، پيامبران‌، پيشوايان مذهبي و دراويش ايراني هستند.
سلحشور با بيان اينكه موضوع مهم نقاش‌هاي پشت شيشه، واقعه‌ عاشوراست، اين مقوله را هنري شيعي و ايراني دانست و به ايسنا گفت: بسياري از كشورهاي عربي آفريقايي و ... را گشته‌ايم، اما رد اين هنر در هيچ‌كدام از اين كشورها وجود نداشته است.
بنا بر اين گزارش، اين نمايشگاه با جلسات سخنراني و نشست‌هاي پژوهشي درباره‌ اين هنر ايراني و بررسي تصاوير به‌جامانده از هنر دوره‌ قاجار ايران همراه است.
به گزارش ايسنا، پيشتر 56 اثر نقاشي پشت‌شيشه از همين مجموعه، همزمان با نمايشگاه هنر قاجار، زند و افشار در مجموعه‌ صبا نمايش داده شد. قرار است در صورت توافق ميان موزه‌ لوور و فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران، مبني بر چاپ كاتالوگي از آثار ايراني موجود در موزه‌ لوور، مجموعه‌ پشت شيشه‌ها به اين موزه‌ فرانسوي منتقل شود.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم دی 1385ساعت 4:13  توسط بهار  | 

نمايشگاه عكس «آمريكاي جنوبي برگي ديگر» برگزار مي‌شود

همزمان با بازگشت رياست جمهوري از سفر به كشورهاي آمريكاي جنوبي نمايشگاه عكسي تحت عنوان «آمريكاي جنوبي برگي ديگر» در فرهنگسراي ملل برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي مراكز فرهنگي - هنري منطقه 1شهر تهران، اين نمايشگاه از روز 28 دي در محل نگارخانه فرهنگسراي ملل گشايش يافت و تا 4 بهمن ادامه خواهد داشت.
در نمايشگاه «آمريكاي جنوبي، برگي ديگر» 30 عكس با موضوعات مردم، آيين‌ها و باورها، مناظر ديدني و ... اولين بار به نمايش درخواهد آمد.
اين نمايشگاه با مشاركت و همكاري سفارت برزيل در ايران، سازمان فرهنگي - هنري شهرداري و فرهنگسراي ملل برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم دی 1385ساعت 3:28  توسط بهار  | 

عسگري: زدودن خرافه و شبهات از مراسم عزاداري مهمترين وظيفه است

ریيس سازمان فرهنگي-هنري شهرداري تهران گفت: زدودن خرافه و شبهات از مراسم عزاداري ايام محرم و هدايت فرهنگي هيات‌هاي مذهبي براي اجراي بهينه عزاداري حسيني، مهمترين وظيفه دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مرتبط است.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي سازمان فرهنگي -هنري شهرداري تهران، علي عسگري در مراسم بازديد از نمايشگاه عطر سيب گفت: بي‌ترديد واقعه عاشورا مهمترين واقعه فرهنگي كشور است و اين نمايشگاه سعي دارد تا با ارایه اقلام فرهنگي و محصولات مورد نياز، برگزاري صحيح آیين محرم را نهادينه كند.
وي با بيان اين مطلب كه استفاده از تمثال‌هاي منصوب به ائمه در ايام محرم سنديت ندارند، گفت: امسال با همكاري سازمان تبليغات اسلامي، بنرهاي تبليغاتي كه مشكل شرعي ندارند را هيات‌ها و مساجد ارایه كرده‌ايم.
عگسري با بيان اينكه در نمايشگاه امسال يك ميليارد و 800 ميليون تومان براي تجهيز هيات‌هاي مذهبي اختصاص يافته گفت: 56 شركت داخلي در نمايشگاه عطر سيب حضور دارند كه اقلام و محصولات فرهنگي خود را به هيات‌ها بر اساس مجوزشان به كل هئيت‌هاي دائم موردي و وابسته به مساجد و حسينيه‌ها از يارانه فرهنگي استفاده مي‌كنند.
وي برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي را در تقويت شور و حال عزاداري حسيني مؤثر دانست و گفت: فرهنگ عاشورايي آن قدر جذاب و پرشور و حال است كه جوانان به شكل طبيعي جذب مي‌شوند و بايد به گونه‌اي عمل كنيم كه جريان سالم عزاداري محرم در ميان جوانان همراه با الگوهاي صحيح و قابل استفاده ارایه شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم دی 1385ساعت 3:25  توسط بهار  | 

خاموشي: هيات‌هاي مذهبي از نصب شمايل ناهمگون با فرهنگ عاشورايي پرهيز كنند

ریيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: هيات‌هاي مذهبي در ايام محرم‌الحرام از نصب هرگونه شمايل و علايمي كه با فرهنگ عاشورايي تناسبي ندارند، پرهيز كنند.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي سازمان فرهنگي _ هنري شهرداري تهران، خاموشي در مراسم بازديد از نمايشگاه عطر سيب گفت: اغلب مراجع نصب شمايل در ايام محرم را جايز نمي‌دانند و بر همين اساس نيز توجه به سنت‌ها و فرهنگ خودي و روش صحيح عزاداري حسيني بايد سرلوحه قرار گيرد.
وي از تشكيل شوراي هيات‌هاي مذهبي سراسر كشور خبر داد و گفت: توجه شوراي هيات‌هاي مذهبي به حساسيت علما و مراجع درباره نحوه برگزاري مراسم محرم و جلوگيري از بدعت‌ها و رواج خرافات موجب بروز خدمات ارزنده‌اي در حوزه ديني خواهد شد.
خاموشي در بخش ديگري از سخنانش به لزوم حمايت و پشتيباني، تشكل‌هاي مذهبي اشاره كرد و گفت: طرح بيمه مداحان توسط مجموعه بنياد فرهنگي در حال پيگيري است كه از اين طريق كانون اصلي هيات‌ها به نقاط خوبي دست يافته‌اند و در صورت حمايت دولت از سال 86 از اين طرح به اجرا گذاشته مي‌شود.
وي درباره نحوه برگزاري نمايشگاه عطر سيب گفت: طي بازديد‌هاي انجام شده وضع نمايشگاه نسبت به سال‌هاي گذشته مطلوب‌تر است و تعامل ميان اعضاي سازمان فرهنگي -هنري شهرداري و سازمان تبليغات اسلامي بيشتر شده است.
وي همچنين گفت: تجهيز مساجد در كنار هيات‌ها، از جمله اقدامات مجموعه عطر سيب بوده كه با توجه به استقبال دانش‌آموزان شناسنامه خوبي براي هيات‌هاي مذهبي مدارس به وجود آمده است.
خاموشي در خصوص ديگر اقدامات انجام شده براي هدايت فرهنگي هيات‌هاي مذهبي گفت: توجيه هيات‌هاي مذهبي در خصوص اجراي برنامه‌های ماه محرم‌الحرام از ديگر اقداماتي است كه صورت گرفته و قرار بر اين است كه در هيات‌ها قرائت قرآن در اولويت قرار گيرد. تا قرآن را همراه با ترجمه و تفسير براي افراد بيان كنند تا شور و عشق عزاداري‌ها و ارادت به ساحت مقدس امام حسين(ع) و ياران بزرگوارش افزايش يابد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: هرگونه تعاملي ميان نهاد‌ها مؤثر است و مشاركت سازمان تبليغات اسلامي فرهنگي - هنري شهرداري تهران براي پيشبرد اهداف نمايشگاه نقش مهمي را در بر داشته است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم دی 1385ساعت 3:17  توسط بهار  | 

برپایی نمایشگاه عکس "آمریکای جنوبی، برگی دیگر" در فرهنگسرای ملل

نمایشگاه عکس "آمریکای جنوبی، برگی دیگر" به مناسبت بازگشت رییس جمهور از سفر به سه کشور آمریکایی در فرهنگسرای ملل برپا می‌شود.

به گزارش مهر، روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه یک شهر تهران اعلام کرد نمایشگاه عکس "آمریکای جنوبی، برگی دیگر" از روز 28 دی‌ به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نگارخانه فرهنگسرای ملل افتتاح می‌شود و تا چهارم بهمن‌ ادامه خواهد داشت.
در نمایشگاه "آمریکای جنوبی، برگی دیگر" 30 عکس با موضوعات مردم، آیین‌ها، باورها، مناظر دیدنی و ... کشورهای منطقه آمریکای جنوبی برای نخستین‌بار به نمایش گذاشته خواهد شد. این نمایشگاه با مشارکت و همکاری سفارت برزیل در ایران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای ملل برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم دی 1385ساعت 11:36  توسط بهار  | 

نقدی بر "نقد نغمه"

خبرگزاری مهر - گروه موسیقی: هر فرایند و فعالیتی که به حوزه عمومی وارد شده و در جریان اجتماعی تاثیرگذار است قابلیت نقد و بررسی را دارد، اما تاکید بر این است که وقتی ما می خواهیم این نقد را به صورت علنی و در محلی عمومی و در حضور مخاطبان عام برگزار کنیم باید ملاحظات دیگری را در نظر داشته باشیم.

شاید تنها مطلب وموضوعی که در بین اهالی موسیقی مورد اجماع و توافق است و محل اختلاف نیست همین نکته است که در عرصه موسیقی ایران هیچ گاه "نقد"جایگاهی نداشته و رشد نیافته است. از سوی دیگر، این شائبه هست که تسویه حساب های شخصی و حب و بغض ها در قالب نقد و اتنقاد مطرح شده و می شود. هرچند که قبول تام وتمام این مضمون بی انصافی و سیاه و سفید دیدن قضایاست اما کلیت آن را نمی توان به سادگی رد کرد.
حال پرسش اساسی این است که چرا این گونه شده و چرا با وجود ظهور و فعالیت آهنگسازان ، موسیقیدانان وچهره های برجسته و ارزشمند در همه زمینه های هنر موسیقی،"نقد" نتوانسته است همپا و همراه جریان این هنر متعالی حرکت کرده و ریشه بگیرد؟ البته که تحقیق و بررسی عوامل و دلایل بروز این نقیصه نیاز به وقت و مجال و مداقه ای است که در این جا امکان آن نیست و اساسا می تواند موضوع و دستمایه پژوهش دیگری قرار گیرد.
در دهه های اخیر که "نقد" افتان و خیزان، گاه راست و اصولی و گاه منحرف و بیمارگونه به راه خود ادامه داده، دیدگاه اصولی و مبتنی بر اطلاعات رسانه ها می تواند در شکل گیری جریان سالم و تخصصی"نقد" و تبیین جایگاه آن موثرواقع شود.
خوشبختانه موسسه نغمه شهر وابسته به سازمان فرهنگی وهنری شهرداری در اقدامی بسیار نیکو، برنامه "نقدنغمه" را که قرار است ویژه نقد موسیقی کشور باشد، از چند ماه پیش در فرهنگسرای دانشجو(شفق) راه اندازی کرد. در نخستین برنامه نقد نغمه، کنسرت گروه کامکارها با حضور هوشنگ کامکار در این فرهنگسرا مورد ارزیابی و نقد قرار گرفت که به دلیل اولین بودن، چندان بازتابی نیافت و مخاطبان کمتری را نیز جذب کرد اما در دومین برنامه که با حضور فریدون شهبازیان و نادرگلچین انجام گرفت جمعیت بیشتری در سالن گرد هم آمدند و برگزاری این برنامه ها را باید به فال نیک گرفت.
اما نکته ای که در آن برنامه جای سوال داشت این بود که چرا باید موضوع و بهانه برنامه، اثری باشد که حدود چهل سال پیش تولید شده است، از قضا مجری(یکی از مسوولان برنامه) از شهبازیان پرسید که: شما فکر نمی کنید این اثر مربوط به چند دهه گذشته است و ممکن است امروز با مخاطب ارتباط برقرار نکند؟ البته این نکته منافاتی با نقد آثار منتشره در دهه های گذشته و یا حتی سده های قبل ندارد اما سخن اینجاست که اولویت برنامه ای که قرار است ماهی یک بار برگزار شود با چیست و یا با کیست؟
اخیرا هم خبر رسید که این برنامه قرار است در سومین جلسه خود به نقد کنسرت ارکستر ملل بپردازد. در این خصوص هم باید به چند نکته اشاره کرد. اول این که این کنسرت در حدود سه ماه پیش برگزار شده است و  از آن زمان تا کنون شاید بیش از دویست کنسرت برگزار شده باشد. دوم اینکه در این فاصله،  کنسرت ارکستر ملل بارها مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته و در نشریات، سایت ها و رسانه های دیگری چون رادیو درباره آن صحبت شده است و مهمتر از همه این که در حال حاضر این ارکستر فعالیتی نداشته و به گفته رهبر آن در صورتی که اسپانسری پیدا نشود ممکن است که برای همیشه به محاق تعطیلی برود.
لازم به ذکر این نکته است که هر فرایند و فعالیتی که به حوزه عمومی وارد شده و در جریان اجتماعی تاثیر گذار(هرچند اندک) است، قابلیت نقد و بررسی را دارد اما تاکید بر این است که وقتی ما می خواهیم این نقد را به صورت علنی و در محلی عمومی و در حضور مخاطبان عام برگزار کنیم آن گاه باید ملاحظات دیگری را در نظر داشته باشیم. برای مثال، در این وضعیت پرداختن به مهمترین واقعه موسیقایی کشور که سالی یک بار اتفاق می افتد(جشنواره موسیقی فجر) که مخاطبان عام تر و بیشتری را داشته است آیا اولویت بالاتری برای نقد در حوزه عمومی و در برنامه نقد نغمه نداشته است؟ و یا نمونه دیگر اینکه ما در آستانه ورود به ماه محرم و ایام سوگواری هستیم و با توجه به وقوفی که از معضلات و انحرافات موسیقی نوحه داریم وآسیب هایی که هرساله با پخش ملودی های سخیف مورد استفاده برخی مداحان ناشی به موسیقی مذهبی ما وارد می شود آیا جای آن نبود که "نقد نغمه" به این گونه مباحث که مناسبت، سنخیت و ضرورت بیشتری دارد می پرداخت؟
در پایان باید یک بار دیگر از مسوولان و تلاشگران راه اندازی این برنامه که بسیار ارزشمند و مفید است قدردانی شود. بدون شک نقش سید عباس سجادی(مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی - هنری شهرداری ) در حمایت از برگزاری این برنامه بسیار موثر بوده و هست و این نوشته نقدگونه هم با توجه به نیت خیر ایشان و ظرفیت بالای دست اندرکاران برنامه "نقد نغمه" که خود منصف بوده و نقد پذیر هستند نگاشته شده است.

------------------------------------

حمیدرضا عاطفی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم دی 1385ساعت 11:34  توسط بهار  | 

نمايشگاه و كارگاه هنري

ایرنا - نمايشگاه و كارگاه هنري با عنوان "فقط يك زمين، آري بياييم زمين را براي زندگي زيبا سبزتر كنيم"، با مشاركت شهرداري منطقه ‪ ۱۹‬تهران درنگارخانه ابراهيمي نژاد برگزار مي‌شود. در اين كارگاه كه در ايام دهه مبارك فجر برگزار خواهد شد، كودكان زير نظر متخصصان هنري، با ابزار و مواد گوناگون مناسب سن خود نقاشي‌هايي با موضوع بازيافت، تفكيك و تبديل مواد خلق مي‌كنند. نگارخانه ابراهيمي نژاد در بزرگراه شهيد محلاتي، تقاطع نبرد، خيابان آهنگ روبروي بوستان يك واقع شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم دی 1385ساعت 11:7  توسط بهار  | 

رسانه ها و هویت

انجمن فرهنگی «سایبان آبی» از جمله تشکل های فعال افغان در تهران، همایش «رسانه و هویت» را با هدف بررسی نقش رسانه ها در حفظ و تحکیم هویت دینی و ملی هر کشور در فرهنگسرای هنر برگزار می کند. به گزارش «کارگزاران» افتتاح این همایش توسط حبیب الله تخاری رییس بخش فرهنگی سفارت افغانستان صورت می گیرد. از دیگر برنامه های همایش، جلسه پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان، اجرای موسیقی تلفیقی افغانستان، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی هنرمندان افغان، پخش فیلم کوتاه و اجرای نمایش و... خواهد بود. گفتنی است این همایش روز ۲۸ دی ساعت 14 تا 17 در فرهنگسرای هنر برگزار خواهد شد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 10:29  توسط بهار  | 

هیات های مذهبی از نصب شمایل ناهمگون با فرهنگ عاشورایی پرهیز کنند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از هیات های مذهبی خواست تا در ایام محرم الحرام از نصب هر گونه شمایل و علائمی که با فرهنگ عاشورایی تناسبی ندارند، پرهیز کنند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر خاموشی در مراسم بازدید از نمایشگاه عطر سیب ضمن بیان این مطلب گفت: اغلب مراجع نصب شمایل در ایام محرم را جایز نمی دانند و بر همین اساس نیز توجه به سنت ها و فرهنگ خودی و روش صحیح عزداری حسینی باید سرلوحه قرار گیرد.
وی از تشکیل شورای هیات های مذهبی سراسر کشور خبر داد و گفت: توجه شورای هیات های مذهبی به حساسیت علما و مراجع درباره نحوه برگزاری مراسم محرم و جلوگیری از بدعت ها و رواج خرافات موجب بروز خدمات ارزنده ای در حوزه دینی خواهد شد.
رییس سازمان تبلیغات اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به لزوم حمایت و پیشتیبانی، تشکل های مذهبی اشاره کرد و گفت: طرح بیمه مداحان توسط مجموعه بنیاد فرهنگی در حال پیگیری است که از این طریق کانون اصلی هیات ها به نقاط خوبی دست یافته اند و درصورت حمایت دولت از سال 86 از این طرح به اجرا گذاشته می شود.
وی درباره نحوه برگزاری نمایشگاه عطر سیب گفت: طی بازدیدهای انجام شده وضع نمایشگاه نسبت به سال های گذشته مطلوبتر است و تعامل میان اعضای سازمان فرهنگی هنری شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی بیشتر شده است. او افزود: تجهیز مساجد در کنار هیات ها، از جمله اقدامات مجموعه عطر سیب بوده که با توجه به استقبال دانش آموزان شناسنامه خوبی برای هیات های مذهبی مدارس به وجود آمده است.
دکتر خاموشی در خصوص دیگر اقدامات انجام شده برای هدایت فرهنگی هیات های مذهبی گفت: توجیه هیات های مذهبی در خصوص اجرای برنامه ها ماه محرم الحرام از دیگر اقداماتی است که صورت گرفته و قرار بر این است که در هیات ها قرائت قرآن در اولویت قرار گیرد تا قرآن را همراه با ترجمه و تفسیر برای افراد بیان کنند تا شور و عشق عزاداری ها و ارادت به ساحت مقدس امام حسین (ع) و یاران بزرگوارش افزایش یابد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: هر گونه تعاملی میان نهادها موثر است و مشارکت سازمان تبیلغات اسلامی فرهنگی شهرداری تهران برای پیشبرد اهداف نمایشگاه نقش مهمی را در بر داشته است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 10:21  توسط بهار  | 

باید الگوی صحیح فرهنگ عاشورایی را به جوانان معرفی کنیم

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: زدودن خرافه و شبهات از مراسم عزاداری ایام محرم و هدایت فرهنگی هیات ها و تشکل های مذهبی برای اجرای بهینه عزاداری حسینی، مهمترین وظیفه دستگاه ها و سازمان های مرتبط است.

به گزارش مهر، عسگری رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم بازدید از نمایشگاه عطر سیب ضمن بیان این مطلب افزود: بی تردید واقعه عاشورا مهمترین واقعه فرهنگی کشور است و این نمایشگاه سعی دارد تا با ارایه اقلام فرهنگی و محصولات مورد نیاز برگزاری صحیح آئین محرم را نهادینه کند.
وی با بیان این مطلب که استفاده از تمثال های منصوب به ائمه در ایام محرم سندیت ندارد گفت: امسال با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی بنرهای تبلیغاتی را که مشکل شرعی ندارند به هیات ها و مساجد ارایه کرده ایم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 10:16  توسط بهار  | 

برگزیدگان جایزه جهانی پوستر ادیان توحیدی معرفی شدند

مراسم اختتامیه نخستین جایزه جهانی پوستر ادیان توحیدی با حضور رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیر هنری جایزه در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد.

به گزارش مهر، در این مراسم که میچسلاو واشیلفسکی، دکتر جوادی‌پور، رضا عابدینی، حسین خسروجردی و دیگر استادان گرافیک نیز در آن حضور داشتند، الهام ماهوتچی توانست جایزه بزرگ 15 هزار دلاری مسابقه را به خود اختصاص دهد.
جایزه دوم به ارزش 10 هزار دلار به شروین فریدنژاد تعلق گرفت و میشل ژاندورا از کشور لهستان عنوان سوم و جایزه پنج هزار دلاری را از آن خود کرد. جایزه ویژه 10 هزار دلاری نیز به اولکساندر میکولا از کشور اوکراین اهدا شد. هیات داوران علیرضا مصطفی‌زاده را هم شایسته تقدیر دانست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 10:9  توسط بهار  | 

" پرونده هاوانا" در کانون فیلم نور نقد شد

فیلم سینمایی "پرونده هاوانا" به کارگردانی علیرضا رئیسیان در کانون فیلم تهران به نمایش درآمد و با حضور احمد طالبی‌نژاد نقد و بررسی شد.

به گزارش مهر، در ابتدای این برنامه که در فرهنگسرای هنر برگزار شد، پس از نمایش فیلم طالبی نژاد درباره کارنامه فیلمسازی رئیسیان گفت: "نخستین فیلم این کارگردان "ریحانه" نام داشت که به دلیل شرایط آن زمان مهجور واقع شد. وی در ادامه کار فیلمسازی خود آثار خوبی را برای مخاطبان به تصویر کشید. "ایستگاه متروک" فیلم قبلی رئیسیان بود که در جشنواره های مختلف جوایز متعددی را از آن خود کرد."
این منتقد سینما درباره فیلم "پرونده هاوانا" افزود: "این فیلم یک اثر سیاسی به حساب می آید که می توان به گونه ای آن را در ژانر پلیسی جنایی تعریف کرد. فرمول استفاده شده در فیلمنامه این فیلم به نظر مناسب است. به طور کلی می توان گفت "پرونده هاوانا" فیلمنامه نویسی خوب داشته است. البته من شنیده ام فیلم با نسخه اولیه فیلمنامه که فرهاد توحیدی آن را نوشته کمی متفاوت است."
در ادامه رئیسیان درباره مضوع قاچاق دارو که محوریت اصلی داستان فیلم "پرونده هاوانا" است، گفت: "این فیلم یک بحث کاملا بیوتکنولوژی دارد. همان طور که می دانید ساخت این فیلم به دو سال پیش برمی گردد، ولی موضوع قاچاق دارو که در این فیلم مطرح شده به تازگی در مطبوعات ما شنیده می شود. من در این فیلم بیشتر سعی کردم هشدار بدهم. فیلمنامه توحیدی یک فیلمنامه خطی بود، اما من سعی کردم نوع روایت فیلم را امروزی و کمی آن را از خطی بودن خارج کنم."
طالبی نژاد هم درباره ریتم فیلم گفت: "پس از پخش فیلم "21 گرم" در ایران، بیشتر فیلمسازان سعی کردند فیلمی در راستای این اثر سینمایی بسازند. حتی من در جلسه قبلی این کانون که به فیلم "تقاطع" پرداخته می شد در این ارتباط به ابوالحسن داودی نیز درباره شباهت ریتم این دو فیلم اشاراتی کردم. در ارتباط با "پرونده هاوانا" نیز فکر می کنم شباهت هایی از نظر ریتم با فیلم "21 گرم" دیده می شود."
رئیسیان در این باره توضیح داد: "به نظر من فیلم "پرونده هاوانا" نه از نظر ریتم، نه فرم و نه موضوع شباهتی با "21 گرم" ندارد. این فیلم یک نوع ساختار خاص برای خود دارد که به نظر من شبیه فیلم دیگری نیست. در چهار فیلم آخر من اصولا زنان محور داستان هستند. در این فیلم نیز محور و شخصیت اصلی نیکی کریمی است و داستان با دیالوگ وی آغاز می شود و به پایان می رسد."
این کارگردان درباره اکران "پرونده هاوانا" و تغییرات نسخه فعلی با نسخه ای که در جشنواره فیلم فجر اکران شده گفت: "فیلمی که مخاطبان در جشنواره فیلم فجر دیدند مشکل صدا داشت، به طوری که دیالوگ ها به خوبی شنیده نمی شد. اما ما دوباره فیلم را میکس کردیم که خوشبختانه مشکلات آن برطرف شد. برای این فیلم زحمات زیادی کشیده شده، ما 57 لوکیشن اصلی داشتیم و مشکلات بسیاری را تحمل کردیم. در حال حاضر هم هشت ماه است فیلم کامل شده، ولی مشکلات بین سرمایه گذار و فارابی وجود دارد که من آن را درک نمی کنم. به همین دلیل فکر می کنم تهیه کننده باید جوابگوی اکران فیلم باشد."
وی در پایان خاطرنشان کرد: "مونتاژ فیلم "پرونده هاوانا" به نظر من کار کاملا عجیبی بود. اگر بخواهیم کلمه تدوین را برای یک فیلم به خوبی تعریف کنیم می توان نمود واقعی آن را در این فیلم دید. مصطفی خرقه پوش به طور هنرمندانه ای این کار را برای ما انجام داد. این اثر در تدوین ارتقا پیدا کرد. البته تیم ایرج رامین فر نیز کمک های بسیاری به ما کردند."

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 10:4  توسط بهار  | 

فرهنگسرای خاتم میزبان "تعزیه از دریچه دوربین" می‌شود

نگارخانه فرهنگسرای خاتم همزمان با فرارسیدن ماه محرم‌الحرام و در راستای برنامه‌های مذهبی، نمایشگاه عکس "تعزیه از دریچه دوربین" را برگزار می‌کند.

به گزارش مهر، روابط عمومی فرهنگسرای خاتم اعلام کرد این نمایشگاه با هدف به تصویر کشیدن واقعه خونین کربلا و آشنا کردن جوانان و نوجوانان با آیین تعزیه‌خوانی روز یکم بهمن‌ در نگارخانه خاتم افتتاح می‌شود. "تعزیه از دریچه دوربین" شامل 40 اثر از ناصر امامی است که 15 روز در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه عکس می‌توانند تا پانزدهم بهمن‌ به فرهنگسرای خاتم در شهرک ولی عصر(عج)، انتهای خیابان حیدری جنوبی، خیابان پژاند مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 7 ـ 66207065 تماس بگیرند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 9:55  توسط بهار  | 

کمک شهرداری تهران به خانه سینما

با پیگیری مدیر عامل خانه سینما برای جذب کمک‌های ویژه برای هنرمندان، دکتر محمدباقر قالیباف سه میلیارد ریال کمک شهرداری تهران را به خانه سینما اختصاص داد.

به گزارش مهر، روابط عمومی خانه سینما اعلام کرد در همین راستا با دستور مؤکد شهردار تهران ملک مناسبی در ازای تحویل باغ امیراحمدی برای تاسیس پژوهشکده سینمایی و استقرار کتابخانه سینمای ایران در اسرع وقت به خانه سینما واگذار می‌شود.
به موازات این اقدام، توافقنامه‌ای بین رضا میرکریمی مدیر عامل خانه سینما و دکتر علی عسگری رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران امضا شده که بر اساس آن مساعدت‌هایی از سوی این سازمان برای اجرای طرح‌های موثر در ارتقای فرهنگی سینماگران به خانه سینما خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 9:51  توسط بهار  | 

همايش "محمد بهترين نام براي فرزندانمان" در تهران برگزار مي‌شود

ایرنا - همايش "محمد بهترين نام براي فرزندانمان" ‪ ۲۸‬دي به همت فرهنگسراي خاتم در مركز همايش‌هاي صدا و سيما برگزار مي‌شود.
مدير فرهنگي‌ هنري منطقه ‪۱۸‬سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در جمع خبرنگاران گفت: اين همايش به‌عنوان يكي ازبرنامه‌هاي شاخص اين مديريت به منظور تجليل از معلمان همنام حضرت محم(ص) در آموزش و پرورش و ترويج و تكريم اين اسم مبارك برگزار مي‌شود.
"جواد حيدري‌پور" افزود: در اين همايش درخصوص اثرات معنوي و بركات اسم "محمد" با حضور استادان برجسته سخناني ايراد خواهد شد.
به گفته وي، رييس اداره ثبت احوال كشور در اين همايش به ارايه آماري در خصوص تعداد اسم‌هاي "محمد" در داخل و خارج از كشور خواهد پرداخت.
حيدري پور گفت: در سال‌هاي اخير در كشورهاي خارجي نام نهادن پسران به نام پيامبر اعظم(ص) و خريد كتاب قرآن رشد چشمگيري داشته است.
وي همچنين به ‌برگزاري همايش بررسي نقش مساجد در توسعه فرهنگي شهر تهران اشاره و اعلام كرد: اين همايش با مشاركت امور مساجد كشور سوم اسفند برگزار مي‌شود.
وي گفت: در اين همايش نقش حساس و سرنوشت ساز مساجد در رويدادهاي مهم گذشته، حال و آينده، مساجد و انقلاب اسلامي، مساجد و دفاع مقدس، مساجد و توسعه فرهنگي شهر تهران مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
ریيس فرهنگسراي خاتم ادامه داد: علاقه‌مندان مي‌توانند در خصوص محورهاي اين همايش و ديگر موضوعات مرتبط به ارایه مقاله پرداخته و آثار خود را تا پايان بهمن به اين فرهنگسرا ارسال كنند.
حيدري پور گفت: تاكنون چهار شماره از ويژه‌نامه "پيك خاتم" منتشر شده و ماهنامه "امين" نيز به صورت تخصصي از ماه آينده در سطح مراكز اين مديريت به چاپ خواهد رسيد.
وي برگزاري نخستين جشنواره فرهنگي‌هنري تهران شهر اخلاق، كارگاه‌هاي مشاوره به صورت گروهي براي سنين مختلف، راه‌اندازي كانون‌هاي فرهنگي‌هنري براي نوجوانان،جوانان و خانواده‌ها، راه‌اندازي فرهنگسرا و خانه‌هاي فرهنگ سيار در سطح محلات منطقه ‪ ۱۸‬را از برنامه‌هاي فرهنگي هنري اين منطقه اعلام كرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 9:32  توسط بهار  | 

نخستين نمايشگاه فضاسازي سوره‌هاي قرآني برگزار مي‌شود

نخستين نمايشگاه فضاسازي سوره‌هاي قرآن كريم با عنوان "به نام پروردگار صبحدم" در موزه امام عل(ع) برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، اين نمايشگاه از یکم تا پانزدهم بهمن، همه روزه بجز شنبه‌ها برپاست. سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان كشور وابسته به جهاد دانشگاهي، نخستين فراخوان طراحي پوستر، تايپو گرافي، مفهومي، نقش برجسته، حجم و تصويرسازي سوره‌هاي قرآن كريم با موضوع "سوره فلق" را برگزار كرده است.
مجموعه آثارارسالي پس از داوري توسط استادان رشته‌هاي مذكور، در نمايشگاه "به نام پروردگار صبحدم" به نمايش درخواهد آمد.
موزه امام علي(ع) در خيابان ولي عصر(عج)، رو به روي بزرگراه نيايش، بلوار اسفنديار واقع شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم دی 1385ساعت 9:28  توسط بهار  | 

زندگی به روایت شیشه و رنگ

«زندگی به روایت شیشه و رنگ» عنوان نمایشگاه نقاشی ویترای است که در نگارخانه معرفت برپا شده است. به گزارش کارگزاران، در این نمایشگاه آثار انتزاعی حمیرا اصانلو، خاطره پویا و پروشات سلیمانی با مضامین زندگی، احساس و اندیشه های آدمی، هستی و طبیعت به نمایش درآمده است.خمیر، شیشه و رنگ عناصر 70 اثر ارایه شده در این نمایشگاه هستند. البته عناصر مکملی همچون کنف، گونی، چوب، آینه، پولک، سنگ و کاشی نیز استفاده شده است.این نمایشگاه تا 28 دی همه روزه از ساعت 9 تا 19 در نگارخانه معرفت برپاست.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 10:50  توسط بهار  | 

روز هشتم جشنواره تئاتر فجر

نمايش خياباني در روز هشتم جشنواره تئاتر فجر در فضاهاي باز فرهنگي شهر تهران اجرا مي‌شود.
به گزارش ايسنا، نمايش‌هاي، «خداحافظ زمين» كار حامد بي‌آزار از تهران، «ترنا بازي» كار بهنام هدايتي از تهران، «گردشگر» از كشور فرانسه، «مرداني كه مبدل...» كار ليلا جنيدي از تهران، «مردي كه زياد مي‌دانست» كار ميلاد عبداللهي از تهران در فضاي باز مجموعه تئاترشهر اجرا مي‌شوند.
همچنين نمايش «سياوش علي‌اكبر خوان» كار محمد احمدي از پاكدشت در فضاي باز فرهنگسراي بهمن، «كافيه چشماتو يك لحظه» كار مهدي حبيبي از ملاير مقابل تالار مولوي و نمايش «يكي بود، يكي نبود» كار مجيد اميري از قم در فضاي باز فرهنگسراي نياوران اجرا مي‌شوند.
همچنين در آخرين روز از برگزاري جشنواره تئاتر فجر در بخش خياباني ‌٨ نمايش اجرا مي‌شود كه از اين اجراها ‌٤ نمايش از استان تهران، ‌٣ نمايش از شهرستان‌ها و يك نمايش از كشور فرانسه خواهد بود.
به گزارش ايسنا، در فضاي باز مجموعه تئاترشهر نمايش‌هاي «اين جا آدمو بد مي‌شورن» كار حسين علي از تهران، «سياوش علي اكبر خوان» كار محمد احمدي از پاكدشت، «گردشگر» از كشور فرانسه، «مردها حرف مي‌زنند» كار امير مسيبي از تهران، «مرداني كه مبدل...» كار ليلا جنيدي از تهران اجرا مي‌شوند.
نمايش «يكي بود، يكي نبود» كار عليرضا قاسمي از بناب در فضاي باز فرهنگسراي نياوران، نمايش «سواره از پياده خبر نداره» كار عبدالله حيات از خرمشهر در فضاي باز تالار مولوي و «كافيه چشماتو يك لحظه ببندي» كار مهدي حبيبي از ملاير در فضاي باز فرهنگسراي نياوران اجرا مي‌شود.
بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر ‌٢٧ دي به كار خود پايان مي‌دهد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 10:45  توسط بهار  | 

«ده‌هزار هيأت مذهبي و مسجد تهران به اقلام فرهنگي تجهيز مي‌شوند»

چهارمين نمايشگاه "عطر سيب" به‌همت سازمان فرهنگي، هنري شهرداري تهران از ۲۵ دی آغاز شد.
دبير اين نمايشگاه در گفت‌وگويي با ايسنا، هدف از برگزاري اين نمايشگاه را اهداي اقلام فرهنگي و تجهيزات مورد نياز مسجدها، ‌هيات‌ها و تشكل‌هاي مذهبي شهر تهران عنوان كرد و گفت: ده‌هزار مسجد، هيات مذهبي و حسينيه در طول برگزاري چهارمين نمايشگاه عطر سيب به محصولات فرهنگي و تداركات تجهيز مي‌شوند.
فرزاد هوشيار افزود: هيات‌هاي مذهبي كه داراي شناسنامه از سازمان تبليغات اسلامي هستند، با به‌همراه داشتن مهر هيات مي‌توانند ضمن مراجعه به چهارمين نمايشگاه "عطر سيب" و دريافت كارت اعتباري ويژه، اقلام مورد نيازشان را تهيه كنند.
او با اشاره به ضرورت پرداختن به فرهنگ عاشورايي مبتني بر عقلانيت در زمان حاضر، گفت: راه‌اندازي 10 غرفه در بخش فرهنگي نمايشگاه "عطر سيب" و ارايه الواح فشرده مذهبي مرتبط با ماه محرم از جمله فعاليت‌هاست، كه با هدف ايجاد زمينه‌هاي مناسب برگزاري مراسم ماه محرم در اختيار هيات‌ها قرار مي‌گيرد.
دبير جشنواره در پايان با ‌اشاره به شعار "تهران، شهر اخلاق"، بر لزوم ترويج فرهنگ صحيح عزاداري تاكيد كرد و گفت: براي جلوگيري از گسترش طراحي‌هاي نامناسب از تصاوير ائمه اطهار(ع) در تهران و پيشگيري از تروج آن‌ها، عكس‌هايي از بين‌الحرمين و حرم امام حسين(ع) در اختيار هيات‌ها قرار مي‌گيرد. همچنين كتابچه‌هاي فرهنگي با عنوان "سيل اشك" در اختيار مداحان قرار مي‌گيرد، تا از شعرهاي پرمحتوا و وزين براي مراسم عزاداري استفاده كنند.
نمايشگاه "عطر سيب" از 25 دي‌ تا دوم بهمن‌ در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي - هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برپاست.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 10:35  توسط بهار  | 

"یک پرتغال آبدار" بین شهروندان تهرانی توزیع می شود

"یک پرتغال آبدار" هدیه زمستانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که توسط موسسه نشر شهر انتشار یافته است.

به گزارش مهر، یک پرتغال آبدار که به زودی در میان شهروندان تهرانی توزیع می شود دومین طرح بزرگ فرهنگی سراسری شهر تهران است که در تیراژ یک میلیون نسخه  منتشر شده و از طریق پست، هفته آینده در اختیار یک میلیون خانواده تهرانی قرار می گیرد.
این بسته فرهنگی حاوی هفت عنوان جزوه در قالب کتاب های داستان از زندگی پیامبر اکرم(ص) و داستان های مثنوی، نقشه اصناف تهران، طنز آموزشی، ویژه نامه آشپزی و برچسب های کودکانه است که به صورت رایگان به خانواده ها اهدا خواهد شد.
پیش از این نخستین بسته فرهنگی اهدایی شهرداری با نام یک قاچ هندوانه در تابستان 85 چاپ و در میان شهروندان تهرانی توزیع شده بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 10:11  توسط بهار  | 

دست اندرکاران جشن کتاب تهران تجلیل شدند

طی مراسمی از دست اندرکاران "جشن کتاب تهران" در فرهنگسرای دانشجو تجلیل شد.

به گزارش مهر، این آیین به مناسبت انتخاب فرهنگسرای دانشجو به عنوان برترین فرهنگسرای شهر تهران در یک ماه جشن کتاب تهران برگزار شده بود.
جشن کتاب تهران مجموعه ای از فعالیت های متنوع فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران بود که به منظور ترویج کتابخوانی و تجلیل از دست اندرکاران عرصه کتاب، به مدت یک ماه از آغاز هفته کتاب و کتابخوانی تا روز ملی پژوهش، برگزار شد.
در این مدت فرهنگسرای دانشجو توانست با برگزاری مسابقات شهری، انتشار نشریات موضوعی و کمک به برگزاری آیین های تجلیل و بزرگداشت، رتبه نخست فرهنگسراهای شهر تهران را به خود اختصاص دهد.
تعدادی از نوآوری های فرهنگسرای دانشجو در طی جشن کتاب تهران، برگزاری نخستین جشنواره "طعم ملس کتاب" ویژه معرفی کتاب، برگزاری مسابقه "زرشک زرین کتاب" با هدف شناخت بدترین کتاب هایی که مردم خوانده اند، مسابقه "بهترین کتابی که ساخته ام" برای آشنایی عملی  دانش آموزان با چرخه تولید کتاب، برگزاری نمایشگاه های کتاب با تخفیف بالا در مراکز فرهنگی و دانشجویی شهر تهران و انتشار چهار شماره از دو هفته نامه "روشنا" ویژه معرفی و نقد تازه های بازار کتاب بود.
سرشار رییس فرهنگسرای دانشجو، درمراسم تجلیل ازدست اندرکاران "جشن کتاب تهران" گفت: سرانه خرید کتاب در ایران، ماهانه از چهارصد تومان کمتر است و این زنگ خطر جدی ای برای نسل های آینده محسوب می شود. جشن کتاب تهران فرصت خوبی برای شهروندان تهرانی بود تا با کتاب، انس بیشتری پیدا کنند.
رییس فرهنگسرای دانشجو اظهار داشت: هرگاه هر خانواده ایرانی یک شب در هفته را کتاب خوانی دسته جمعی اختصاص دهد، می توانیم بگوییم که کتاب "یار مهربان" ما شده است.
سرشار افزود: زندگی دانشجویی با کتاب عجین است و امیدواریم که مجموعه فعالیت های فرهنگسرای دانشجو در زمینه کتاب، همچنان تداوم داشته باشد چرا که وظیفه همه ما، تلاش در جهت عینیت بخشیدن به این شعار بزرگ است که "اسلام پرچمدار کتابخوانی است".
در پایان مراسم، با حضورمومنی معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای دانشجو، تقدیرنامه و هدایایی تقدیم پانزده نفر ازدست اندرکاران جشن کتاب تهران در فرهنگسرای دانشجو شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 10:9  توسط بهار  | 

برگزیدگان جشنواره هنر جوان معرفی می‌شوند

سومین جشنواره هنر جوان روز 28 دی‌ با معرفی برگزیدگان در تالار اندیشه حوزه هنری به پایان می‌رسد.

به گزارش مهر، ستاد خبری جشنواره هنر جوان اعلام کرد در این مراسم که از ساعت 15 آغاز می‌شود، نفرات یکم تا سوم رشته‌های نقاشی، پوستر، تصویر‌سازی، خوشنویسی و کاریکاتور جوایز خود را دریافت می‌کنند. 25 داور در قالب پنج هیات جداگانه انتخاب و داوری به تعیین نفرات برگزیده و انتخاب آثار برای راهیابی به نمایشگاه جشنواره پرداخته‌اند.
نمایشگاه سومین جشنواره هنر جوان تا پنجم بهمن‌ در موزه هنرهای معاصر تهران و نگارخانه خیال شرقی مرکز فرهنگی هنری صبا برپاست. آثار نقاشی، پوستر و تصویرسازی این جشنواره در موزه هنرهای معاصر و آثار خوشنویسی و کاریکاتور آن در نگارخانه خیال شرقی به نمایش درآمده است.
سومین جشنواره تجربی هنرهای تجسمی هنر جوان به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با همکاری سازمان فرهنگی هنری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگستان هنر برگزار شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 9:55  توسط بهار  | 

برگزيدگان نخستين جايزه جهاني پوستر اديان توحيدي معرفي شدند

برگزيدگان نخستين جايزه جهاني پوستر اديان توحيدي در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) معرفي شدند.

به گزارش فارس، اين مراسم با حضور علي عسگري رييس سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران، ابراهيم حقيقي رييس انجمن طراحان گرافيك و مدير هنري جايزه اديان توحيدي، ميچسلاو واشيلفسكي گرافيست برجسته لهستاني و محمود جوادي‌پور برگزار شد و جوايز برگزيدگان نخستين جايزه جهاني پوستر اديان توحيدي به آنان اهدا شد.
بر اساس اين گزارش، الهام ماهوتچي از ايران به عنوان نفر یکم معرفي شد و جايزه 15 هزار دلاري اين مسابقه را از آن خود كرد. شروين فريدنژاد نفر دوم شناخته شد و جايزه 10 هزار دلاري گرفت و مايكل ژاندار از لهستان رتبه سوم را به خود اختصاص داد و جايزه 5 هزار دلاري به وي تعلق گرفت.
جايزه ويژه اين مسابقه به الكساندر ميكولا از اوكراين رسيد و جايزه 10 هزار دلاري موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) به وي اهدا شد. همچنين از عليرضا مصطفي‌زاده نيز تقدير شد.
نخستين جايزه جهاني پوستر اديان توحيدي با هدف كوشش براي تقويت تلقي توحيدي اديان و نيز بيان ظرفيت غني هنر در تبيين آموزه‌هاي انبيا از 4 تا 25 دي در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) برگزار شد كه صادق قره‌مصطفي از تركيه، آلخاندرو ماگايانس از مكزيك، رنه ونر از سوییس، آيدين آغداشلو و فرشيد مثقالي از ايران كار داوري اين آثار را بر عهده داشتند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 9:23  توسط بهار  | 

نمايشگاه بين‌المللي تهران ميزبان هنرمندان مجسمه‌ساز مي‌شود

نمايشگاه بين‌المللي تهران براي برپايي غرفه‌هاي نخستين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي انتخاب شد و 20 غرفه براي ساخت 20 اثر مجسمه‌سازان برگزيده در محوطه اين مجموعه برپا مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از اتاق خبر سمپوزيوم مجسمه‌سازي تهران، مدير برنامه‌ريزي و اجرايي نخستين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي تهران از قطعي شدن مكان برپايي كارگاه‌هاي مجسمه‌سازي اين سمپوزيوم خبر داد و گفت: با پيگري دبيرخانه سمپوزيوم، مسوولان سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران و موافقت مدير عامل شركت نمايشگاه‌هاي بين‌المللي محوطه اين نمايشگاه براي فعاليت كارگاه‌هاي مجسمه سازي در نظر گرفته شد و در تاريخ مقرر غرفه‌هاي سمپوزيوم برپا شده و تجهيز مي‌شوند.
به گفته محسن هاشمي، كارگاه‌هاي مجسمه‌سازي اسفند ماه به مدت 20 روز در نمايشگاه بين‌المللي تهران، حد فاصل سالن‌هاي 18 و 19 برپا خواهد بود و برنامه زمان بندي براي بازديد هنرمندان، دانشجويان و ساير علاقه‌مندان همزمان با برگزاري سمپوزيوم اعلام مي‌شود.
وي زمان دقيق ورود هنرمندان خارجي به تهران را 28 بهمن اعلام كرد و درباره محل اقامت آنها گفت: هتل استقلال تهران كه نزديك به محل برگزاري كارگاه‌هاي سمپوزيوم است براي اقامت هنرمندان خارجي در نظر گرفته شده است.
هيات داوران اوليه نخستين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي تهران 20 اثر را براي اجرا انتخاب كرده است كه از اين تعداد 15 مجسمه توسط هنرمندان خارجي و 5 اثر توسط هنرمندان مجسمه‌ساز داخل ساخته خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 9:21  توسط بهار  | 

گياه‌چي: توليدات تئاتر سازمان فرهنگي و هنري ناديده گرفته مي‌شود

يك نمايشنامه‌نويس از عدم توجه مركز هنرهاي نمايشي به نمايش‌هاي توليد شده در سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران گله کرد و بيان داشت: مسوولان مركز جشنواره را ملك طلق شخصي تصور كرده و به نمايش‌هايي كه در سازمان توليد شده، توجهي نمي‌كنند.

مجيد گياه‌چي كارگردان تئاتر و از دست‌اندركاران توليد تئاتر«هفت نمايش كوتاه» كه اين نمايش را اسماعيل خلج اجرا كرده، در پاسخ به علت عدم حضور اين نمايش در جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به فارس گفت: در طول سال‌هايي كه در امور تئاتر سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران مشغول به كار بوده‌ام، دريافته‌ام كه رابطه‌ مركز هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ميزان و نحوه‌ فعاليت‌هاي نمايشي سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران معكوس است و به هر ميزان كه اين فعاليت‌ها در سازمان گسترش مي‌يابد، مسوولان مركز هنرهاي نمایشي، در همه دوره‌ها، علي‌رغم ظاهرسازي‌ها دلگير شده و به نحوي از فعاليت سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران در حوزه‌ تئاتر، از خود ناخرسندي نشان مي‌دهند.
وي افزود: يكي از راه‌هايي كه تمامي كارشناسان تئاتر و از جمله مسوولان مركز هنرهاي نمايشي براي كمك به حل بحران تئاتر ايران عنوان مي‌كنند، مشاركت بخش‌هاي غير دولتي و خصوصي در توليد و حمايت از تئاتر است. در حالي كه مسوولان و متوليان مديريت تئاتر كشور عملا برخلاف اين جهت حركت مي‌كنند.
اين نمايشنامه‌نويس يادآور شد: وقتي نسبت به فعاليت‌هاي نمايشي يك سازمان عمومي همچون شهرداري تهران اين ميزان حساسيت و ناهمراهي وجود دارد، مي‌توان حدس زد كه با ديگر مجموعه‌ها و يا افرادي كه علاقه‌مند و متقاضي سرمايه‌گذاري و حمايت از تئاتر هستند چه برخوردهايي مي‌شود. مسوولان مركز هنرهاي نمايشي هم‌چنان كه در زمينه‌ توليد تئاتر خود را مالك و صاحب اختيار و بي‌نياز از ارایه‌ هرگونه توضيح و پاسخ گويي مي‌دانند و فعاليت در تئاتر را نه از حقوق هنرمندان اين عرصه كه عطيه‌اي ملوكانه تصور مي‌كنند و توليد تئاتر را بر مبناي ديدگاه‌هاي غير علمي و غير قابل دفاع استوار كرده‌اند.
وي اظهار داشت: برگزاركنندگان و مديران مركز جشنواره‌ تئاتر فجر را ملك طلق شخصي تصور مي‌كنند و دو نمايش عمده‌اي را كه با حمايت سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران در سال 85 توليد و اجرا شده است، انگار كه محصول كشور ديگري است ،به كلي ناديده گرفته‌اند.
گياه‌چي گفت: در مجموعه‌ توليدات سال 1385 كشور و اصولا در كل تاريخ تئاتر ايران هنرمندان توانا و با سابقه همچون اسماعيل خلج يا بابك محمدي با گروه بازيگراني همچون فردوس كاوياني، سعيد امير سليماني، افسر اسدي، مريم سعادت، فاطمه طاهري، احمد ساعتچيان، آتش تقي‌پور، شكرخدا گودرزي، مائده طهماسبي، حسين محب اهري، محمدرضا جوري، نعمت اسدالهي وجود دارند كه نمي‌توان آن‌ها را ناديده گرفت و نه تنها بر مبناي وظيفه آنان را براي شركت در جشنواره دعوت نكرد كه حتي به تقاضاي هنرمند برجسته‌اي چون اسماعيل خلج است براي شركت در جشنواره پاسخ منفي داد.
وي گفت: آيا اين تشويق و ترغيب هنرمندان است براي اينكه توانسته‌اند منابع ديگر را براي حمايت از تئاتر تامين كرده و بر سرمايه تئاتر بيفزايند؟ و يا تشويق و تقدير از سازمان‌ها و مراكزي است كه علي‌رغم آنكه متولي توليد تئاتر نيستند و هرگز از بابت عدم سرمايه‌گذاري در توليد تئاتر مود پرسش قرار نمي‌گيرند مبادرت به اين سرمايه‌گذاري كرده‌اند؟
گياه‌چي در پايان افزود: چون مسوولان فعلي مركز هنرهاي نمايشي و جشنواره تئاتر فجر از دوستان و همكارانم هستند مطمئن هستم از اين گلايه، دلگير نخواهند شد و اميدوارم با نگاه منصفانه و تغيير رويه‌ جدي، در جذب منابع تازه براي توليد تئاتر حقيقتا بكوشند و خدمت‌گزار اهل تئاتر باشند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1385ساعت 9:14  توسط بهار  | 

هفت هزار و 500 دانشجو در مسابقه بزرگ نیایش های قرآنی شرکت کردند

طرح ملی مسابقه بزرگ نیایش های قرآنی دانشجویان ایران با شرکت هفت هزار و 500 دانشجو از دانشگاه های سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش مهر در کرج، این مسابقه با هدف ترویج فرهنگی غنی قرآنی، آشنایی دانشجویی با محتوا، پیام ها و ساختار نیایش های قرآنی، افزایش دانش دینی و اعتقادی دانشجویان در ماه های آذر و دی سال جاری در دانشگاه های مختلف کشور برگزار شد.
در این مسابقه بزرگ، مرکز فعالیت های قرآنی دانشجویان شعبه جهاددانشگاهی واحد تربیت معلم با همکاری اداره کل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیش از 12 هزار پاسخنامه در میان دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور اعم از دولتی و آزاد و سایر مراکز آموزش عالی توزیع کردند.
دانشجویان شرکت کننده در این مسابقه با مراجعه به سوره ها و آیات قرآن کریم با مطالعه و پاسخ دادن به پرسش ها با نیایش ها و جایگاه آنها در قرآن آشنا شده و به بررسی و تحلیل محتوای پیام های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی نیایش ها، زیبایی شناسی و ساختار شناسی آنها پرداختند. همچنین شرکت کنندگان با ظرف های مکانی دعا و مناجات های قرآنی آشنا شدند.
در این مسابقه ملی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، شبکه قرآن سیما، معاونت های فرهنگی جهاد دانشگاهی سراسر کشور و معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه تربیت معلم با برگزارکنندگان همکاری کردند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1385ساعت 11:19  توسط بهار  | 

مراسم نکوداشت استاد بهاءالدین خرمشاهی برگزار می شود

مراسم نکوداشت استاد بهاءالدین خرمشاهی به پاس سال ها تلاش در عرصه ادب، فرهنگ و قرآن پژوهی روز 27 دی برگزار می شود.

به گزارش مهر، بهاءالدین خرمشاهی حافظ شناس و قرآن پژوه ایرانی است. او در سال های فعالیت قلمی خود، نقد را یکی از رشته های مهم حرفه اش دانسته است.
 ‌320 نقد در ‌32 سال، خرمشاهی کسی است که به طور متوسط هر سال ‌10 نقد در حوزه هایی چون ادبی، فلسفی و هنری نوشته و نقدهایش از پشتوانه علمی برخوردار هستند.
خرمشاهی مهمتر از همه ترجمه قرآن کریم را وجه همت خود قرار داده و ترجمه ای شایان از این کتاب الهی عرضه کرده است. در همین حال به ادبیات هم توجه خاص داشته است. تصحیح حافظ و مهمتر از آن حافظ نامه خرمشاهی در میان اهل ادب اعتبار بسیاری دارد.
مراسم بزرگداشت خرمشاهی ساعت 17 در فرهنگسرای ابن سینا واقع در شهرک غرب، فاز یک، خیابان ایران زمین شمالی برگزار می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1385ساعت 11:18  توسط بهار  | 

پوسترهای برگزیده ادیان توحیدی معرفی می‌شود

مراسم اختتامیه نخستین جایزه جهانی ادیان توحیدی 25 دی‌ با معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز به آثار برتر در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در مراسم اختتامیه علاوه بر سخنرانی دکتر علی عسگری رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و ابراهیم حقیقی مدیر هنری جایزه جهانی ادیان توحیدی، پوسترهای برگزیده معرفی می شوند.
به طراحان پوسترهای اول تا سوم علاوه بر لوح تقدیر به ترتیب پنج، 10 و 15 هزار دلار جایزه نقدی اعطا می شود. یک جایزه ویژه به مبلغ 10 هزار دلار نیز از سوی موزه امام علی(ع) به یکی از پوسترها تعلق خواهد گرفت. پوسترهای جایزه جهانی ادیان توحیدی را صادق قره مصطفی از ترکیه، رنه ونر از سوییس، الخاندر و ماگالانس از مکزیک به همراه آیدین آغداشلو و فرشید مثقالی از ایران داوری کرده اند.
نخستین دوره جایزه جهانی ادیان توحیدی امسال به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد. این جایزه در چهار بخش هنرهای تجسمی شامل پوستر، نقاشی، حجم سازی و عکاسی طراحی شده و امسال نخستین دوره آن به مسابقه پوستر اختصاص داشت.
طراحی اولیه جایزه جهانی ادیان توحیدی با هدف کوشش برای تقویت تلقی توحیدی ادیان الهی و نیز به منظور بیان ظرفیت غنی هنر در تبیین آموزه های انبیا انجام گرفت. این جایزه در سالی که به نام پیامبر اعظم(ص) نامگذاری شد شکل گرفت و همزمان با تولد پیامبر اسلام(27 فروردین 85) فراخوان مسابقه پوستر آن منتشر شد.
بعد از فراخوان جهانی، بیش از 900 پوستر از 25 کشور به دبیرخانه این مسابقه رسید. در دور اول انتخاب 40 اثر توسط هیات انتخاب برگزیده و روز عید سعید فطر معرفی شدند. آثار برگزیده علاوه بر نمایش در شبکه جهانی اینترنت، همزمان با میلاد حضرت مسیح(ع) در محل موزه هنرهای دینی امام علی(ع) به نمایش درآمدند.
در طول برپایی نمایشگاه اصلی مسابقه پوستر جایزه جهانی ادیان توحیدی، چند نمایشگاه جنبی و برنامه فرانمایشگاهی شامل نمایشگاه نگاره های آسمانی از مجموعه تزیین و تذهیب کتب آسمانی، نمایشگاه 22 اثر میچسلاو واشیلفسکی گرافیست برجسته لهستانی، نمایشگاه 59 اثر از داوران و اعضای هیات انتخاب و بخش آئین آینه که به نمایش هشت فیلم سینمایی مرتبط با سیر و سلوک معنوی آدمیان و تاریخ ادیان اختصاص داشت برگزار شد.
در روزهای پایانی برگزاری نمایشگاه یک دوره کارگاه آموزشی توسط هنرمند و طراح برجسته لهستان، میچسلاو واشیلفسکی، برای تعدادی از دانشجویان رشته گرافیک برگزار شد.
مراسم اختتامیه جایزه جهانی ادیان توحیدی ساعت 30/15 در سرسرای نور موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1385ساعت 11:17  توسط بهار  | 

نمایشگاه بهار ایرانی فروردین 1386 برگزار می‌شود

نشست مطبوعاتی همایش و نمایشگاه بهار ایرانی با حضور مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی، دبیر کل همایش و دبیر بخش مباحث نظری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش مهر، فاطمه راکعی مدیر عامل انجمن شاعران ایران و دبیر کل همایش بهار ایرانی در ابتدای نشست گفت: "علی رغم اینکه شعر فارسی از قدیم با هنرهای ایرانی ارتباط داشته، هرگز در ابعاد علمی پژوهشی دنبال نشده است. با تعامل انجمن شاعران ایران با موزه هنرهای معاصر موفق به طراحی و برگزاری همایشی بهار ایرانی شدیم."
وی در ادامه افزود: "قرار است بعدها رشته هایی چون موسیقی را نیز به این همایش اضافه کنیم. هر سال از روز نخست فروردین  به عنوان روز جهانی شعر یاد می شود، اما به دلیل تعطیلی نوروز، این روز به شکل جدی پیگیری نشده است.  انجمن شاعران ایران قصد دارد به شکل مداوم و هر سال برنامه هایی در این روز داشته باشد. زیرا ایران همواره مهد شعر بوده و بنابراین باید در کنار این نعمت غنی به هنرهایی چون خوشنویسی و نقاشی اصیل ایرانی نیز توجه شود."
دبیر کل همایش بهار ایرانی درباره دلایل انتخاب مولانا و نیما یوشیج به عنوان موضوعات نقاشی گفت: "سال جاری میلادی از سوی یونسکو سال مولانا عنوان شده است. هنرمندان به لحاظ تصویری کمتر روی اشعار این شاعر بزرگ کار کرده اند. با توجه به این موارد تصمیم گرفتیم مولانا را به عنوان تم در نقاشی هنرمندان انتخاب کنیم. درباره نیما هم اوضاع به همین شکل بود. ضمن اینکه شعر نیما هم مثل مولانا به لحاظ تصویری کمتر مورد پرداخت نقاشان قرار گرفته است. نیما به عنوان پایه گذار شعر نو توانست تحول عظیمی در این حیطه پدید آورد. از این رو حق بزرگی بر گردن ادبیات ایران دارد."
دکتر راکعی در ادامه خاطرنشان کرد: "با توجه به اینکه بهار ایرانی نخستین قدم خود را در جهت برگزاری برمی دارد تصمیم گرفتیم امسال آن را به شکل داخلی برگزار کنیم. گرچه اطمینان داریم استقبال بی نظیری در ابعاد فرامرزی نسبت به این همایش خواهد شد. با این حال با راه اندازی سایت بهار ایرانی به رایزنی و تبادل نظر با شاعران اقصی نقاط جهان پرداخته ایم که امیدوارم این حرکت مقدمه برگزاری همایش بهار ایرانی در سطح بین المللی باشد."
دکتر حبیب اله صادقی نیز تصریح کرد: "همایش و نمایشگاه بهار ایرانی فرصتی طلایی برای موزه هنرهای معاصر است تا بتواند به شکل گسترده به نقاشی ایرانی توجه کند. هنرمندانی که در این نمایشگاه به ارایه اثر می پردازند با الهام از دو شاعر نامی ایرانی چون مولانا و نیما فعالیت خود را به معرض نمایش مخاطبان می گذارند. نگاره های ایرانی همواره به بهانه های متعدد در طی دوران مختلف به شعر شاعران ایرانی مزین بوده اند. بنابراین امیدوارم تا نخستین نمایشگاه بهار ایرانی با تلفیق شعر و نقاشی اصیل بتواند تبعات مطلوبی بر جای بگذارد و به شکل مستمر ادامه یابد."
در نمایشگاه بهار ایرانی که فروردین 1386 در محل موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود، آثار نقاشی و تایپوگرافی به نمایش گذاشته خواهد شد. در بخش نقاشی آثار نقاشان معاصر ایران که با الهام از اشعار مولانا و نیما خلق شده در اشکال نمایشگاهی ارایه می شود. نمایشگاه پوسترهای تایپوگرافی و شعر ایرانی و نمایشگاه پوسترهای تایپوگرافی پیامبر اعظم(ص) از بخش های جنبی نمایشگاه بهار ایرانی است. مهلت ارسال تصاویر خلاقیت های هنری تا 25 بهمن و مهلت ارسال اصل آثار تا 23 اسفند است.
دکتر عفت السادات افضل طوسی، دکتر قیصر امین پور، ساعد باقری، دکتر علی رجبی، دکتر زهرا رهنورد، دکتر حبیب اله صادقی، دکتر سهیلا صلاحی مقدم، دکتر علیرضا قزوه، دکتر مصطفی گودرزی، صدرا لاهوتی، فرشید مثقالی و دکتر بهمن نامور مطلق اعضای شورای علمی همایش و نمایشگاه بهار ایرانی هستند.
محمدعلی ترقی جاه، مهدی حسینی، علی رجبی، زهرا رهنورد، حبیب اله صادقی و غلامعلی طاهری ترکیب هیات داوران بخش نقاشی و فرزاد ادیبی، کورش پارسانژاد، صداقت جباری، رضا عابدینی، فرشید مثقالی و مسعود نجابتی نیز اعضای هیات داوران بخش پوستر را تشکیل داده اند.
همایش و نمایشگاه بهار ایرانی فروردین ماه سال آینده با حمایت معاونت هنری وزارت ارشاد، فرهنگستان هنر، معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری و دفتر انجمن شاعران در موزه هنرهای معاصر افتتاح می شود و یک ماه در این مکان ادامه خواهد داشت.
برگزاری نمایشگاه عکس های پیروزی انقلاب، مجسمه ها و نقاشی های زنده یاد ایرج کریم خان زند، چاپ دستی های شاردن فرانسوی و حکاک های ایرانی از دیگر برنامه های موزه هنرهای معاصر تهران تا پایان سال جاری است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1385ساعت 11:14  توسط بهار  | 

سومین برنامه نقد نغمه

سومین برنامه" نقد نغمه" به نقد و تحلیل کنسرت ارکستر ملل به رهبری "پیمان سلطانی" اختصاص دارد.

به گزارش مهر در این برنامه که درساعت 17 روز سی ام دی در فرهنگسرای شفق(دانشجو) برگزار خواهد شد، پیمان سلطانی به عنوان رهبر ارکستر، سیاوش بیضایی به عنوان آهنگساز وتنظیم کننده قطعات این ارکستر حضور دارند و علیرضا جواهری نیز درمقام منتقد به تحلیل وارزیابی این کنسرت خواهد پرداخت.
در برنامه ارکستر ملل علاوه بر اعضای گروه که بالغ بر 60نفر می شدند، بهمن رجبی(نوازنده تمبک)، کیوان ساکت(نوازنده تار و آهنگساز)، رحیم شهریاری، سالار عقیلی و سینا سرلک(خوانندگان) نیز همکاری داشتند.
ارکسترملل از دو سال قبل شکل گرفت و سال گذشته درتالار وحدت دو شب به اجرای برنامه پرداخت. این ارکستر اواسط پاییز امسال نیزدر تالار وزارت کشور به اجرای برنامه پرداخت.
نخستین برنامه نقد نغمه که از سوی موسسه نغمه شهر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار می شود به نقد کنسرت کامکارها با حضور هوشنگ کامکار اختصاص داشت و در دومین برنامه نیز آلبوم گریز فریدون شهبازیان با حضور این آهنگساز و نادر گلچین مورد ارزیابی وتحلیل قرار گرفت.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1385ساعت 11:11  توسط بهار  | 

نخستين جشنواره دانش‌آموزي «ما مي‌توانيم» برگزار مي‌شود

نخستين جشنواره دانش‌آموزي «ما مي‌توانيم» به منظور تقدير از دانش‌آموزان خلاق و ايده پرداز تهراني برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي دفتر مركزي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان، هدف از برپايي اين جشنواره توسعه و ترويج فرهنگ تفكر، توليد دانش، معرفي و تشويق نوجوانان و حوانان و حمايت از پژوهش‌ها، ابتكارات و ابداعات دانش‌آموزان، كوشش براي تحقق اهداف جنبش نرم‌افزاري، ترويج فرهنگ خودباوري و اعتماد به نفس، شناسايي و ساماندهي استعدادهاي جوان محله‌هاي تهران در زمينه تفكر، نوآوري و توليد علم از ديگر اهداف اين جشنواره دانش‌آموزي بيان شده است.
نخستين جشنواره دانش‌آموزي‌ «ما مي‌توانيم» به همت فرهنگسراي تفكر و با همكاري اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، فرهنگسراي هنر، سازمان بسيج دانش آموزي، سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان و موسسه فرهنگي آموزشي علامه‌طباطبايي برگزار مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، جشنواره ما مي‌‌توانيم ويژه دانش آموزان محله‌هاي شهر تهران برگزار مي‌شود و شامل دانش‌آموزان مقاطع راهنمايي و دبيرستاني است كه در زمينه نوآوري و توليدات علمي و پژوهشي داراي آثار و سوابقي هستند، در صورتي كه داراي يكي از ويژگي‌هاي حضور در سه سطح زير باشند مي‌توانند به صورت فردي و يا گروهي به رقابت با يكديگر بپردازند.
در سطح یکم دانش آموزاني كه پژوهش مشخصي را انجام داده و گزارش آن را تهيه كرده باشند، ايده نو و جديدي را به ثبت رسانيده باشند، در جشنواره‌هاي علمي دانش‌آموزي و ... صاحب عنوان برتر شده و يا مورد تقدير قرار گرفته باشند و يا كتاب يا آثار مكتوبي را تاليف يا تدوين كرده و به چاپ رسانيده باشند. در سطح دوم مقاله يا مقالاتي را در نشريات معتبر منتشر كرده باشند (اين مقالات مي‌ تواند علمي يا مقالاتي باشد كه در آن اشاره‌اي به مسائل فرهنگي و يا اجتماعي شده و براي آن راهكارهايي ارایه شده باشد) در سطح سوم نيز دانش‌آموزاني كه در زمينه موضوعات علمي، فرهنگي و اجتماعي در نشريات فعاليت داشته و آثاري را در اين زمينه منتشر كرده باشند.
از ديگر برنامه‌هاي نخستين جشنواره ما مي‌توانيم برگزاري نمايشگاه، سخنراني و اجراهاي هنري است. همچنين به دانش‌آموزان برگزيده، جوايز ويژه، لوح تقدير و مدال افتخار اهدا مي‌گردد.
مراسم تجليل از دانش‌آموزان ايده‌پرداز روز 26 دي از ساعت 15 تا 19 با حضور جمعي از فرهيختگان، مسوولان شهرداري، سازمان‌ها و نهادهاي دانش‌آموزي، ریيس و مسوولان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، دانش آموزان و خانواده‌هايشان در فرهنگسراي هنر واقع در پل سيد خندان، خيابان ارسباران(جلفا سابق) برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1385ساعت 9:28  توسط بهار  | 

"رؤیای خیس" در 4 فرهنگسرا

سالن‌های سینمای نمایش‌دهنده "رؤیای خیس" به کارگردانی پوران درخشنده از اواسط هفته جاری اضافه می‌شود.

جواد قاضی، مدیر پخش گویا فیلم، در گفتگو با مهر با بیان مطلب فوق افزود: "فیلم "رؤیای خیس" با وجود داشتن بازیگران جوان و تازه کار غیر از فرامرز قریبیان توانست در 10 روز به فروشی حدود 35 میلیون تومان برسد. البته این موضوع بستگی به تبلیغات مناسب فیلم نیز دارد و موضوع فیلم یکی دیگر از دلایل توجه مخاطبان نوجوان و جوان به این فیلم است."
وی در ادامه افزود: "ما در بزرگراه ها و پل های عابر پیاده در تهران بیلبوردهای زیادی را نصب کرده ایم و برای تیزر تلویزیونی این فیلم نیز هزینه های گزافی پرداخت کردیم. "رویای خیس" در حال حاضر 16 سالن به همراه چهار فرهنگسرا در اختیار دارد. البته ما ابتدا با 13 سالن شروع کردیم، ولی چند روز پس از شروع اکران سه سالن دیگر هم به سالن های نمایش دهنده اضافه شد."
قاضی از اضافه شدن سالن های سینمایی در هفته جاری خبر داد و گفت: "در هفته جاری دو سالن سینمایی دیگر به سالن های این فیلم اضافه خواهد شد. این امر نشان از استقبال خوبی است که از فیلم شده است. تغییراتی هم در نوع تبلیغات مطبوعاتی این فیلم در هفته جاری انجام خواهد شد."
وی که مدیر پخش فیلم "گیس بریده" جمشید حیدری نیز هست، درباره میزان فروش این فیلم گفت: "این فیلم نیز با تبلیغات خوبی که داشت توانست در شش هفته اکران خود از مرز 180 میلیون تومان نیز بگذرد. البته "گیس بریده" در حال حاضر همچنان در 12 سالن سینمایی نمایش داده می شود."

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1385ساعت 8:19  توسط بهار  | 

"قدمگاه" در موزه هنرهای دینی روی پرده می‌رود

هفتمین نشست خانه فیلم نور با عنوان "آئین آینه" روز 24 دی‌ با نمایش فیلم "قدمگاه" به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور در موزه‌ هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، پس از نمایش "قدمگاه" نشست نقد و بررسی آن با حضور کارگردان، رضا کیانیان، بابک حمیدیان و فرامرز صدیقی بازیگران و غلامعباس فاضلی و رضا درستکار در مقام منتقد برگزار می‌شود.
"قدمگاه" داستان جوانی را به تصویر می‌کشد که به دنبال یک خواب می‌خواهد زندگی گذشته‌اش را کشف کند. ولی با حقایق هولناکی رو به رو می شود. این فیلم دومین اثر سینمایی عسگرپور بعد از فیلم "پرواز در نهایت" است. وی با فیلم "اقلیما" در بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت.
نمایش این اثر از ساعت 16 در موزه امام علی(ع) آغاز و بعد از آن نشست نقد و بررسی برگزار می‌شود. نمایش‌های آئین آینه که در حاشیه نخستین جایزه جهانی ادیان توحیدی از روز سوم دی آغاز شده، با نمایش این فیلم به پایان می‌رسد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1385ساعت 8:16  توسط بهار  | 

مهلت ارسال آثار به جشنواره قرآني كودك و نوجوان تمديد شد

مهلت ارسال آثار به دهمين جشنواره قرآني كودك ونوجوان باعنوان يادواره "پيامبراعظم(ص) مهربان‌ترين پدر" تا پنجم بهمن تمديد شد. پيش از اين مهلت ارسال آثار به اين جشنواره كه به همت فرهنگسراي قرآن، سازمان آموزش و پرورش شهر تهران و ستاد عالي كانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد برگزار مي‌شود، ‪ ۲۱‬دي اعلام شده بود.
دبير اين جشنواره به ايرنا گفت: اين جشنواره در ‪۱۸‬ رشته قرآني، ادبي و هنري در مراكز وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران بهمن و اسفند آغاز به كار خواهد كرد.
مجيد يراق‌بافان، ايجاد انس بيشتر ميان كودكان و نوجوانان با قرآن، جهت دهي استعدادهاي هنري و ادبي نوباوگان به سمت قرآن، فراهم كردن امكان شركت كودكان و نوجوانان در رشته‌هاي متنوع قرآني، ادبي و هنري در يك جشنواره قرآني را از اهداف اين جشنواره عنوان كرد.
وي خاطرنشان كرد: پيش دبستاني(فقط شش‌ساله‌ها)، اول، دوم و سوم ابتدايي، چهارم و پنجم ابتدايي، دانش‌آموزان راهنمايي، اول و دوم دبيرستان، سوم دبيرستان و پيش دانشگاهي گروه‌هاي شش‌گانه شركت‌كننده دراين جشنواره هستند.
يراق‌بافان گفت: حفظ قرآن، قرائت قرآن، اذان، مفاهيم قرآن، ترتيل و نماز از رشته‌هاي قرآني اين مسابقه است.
دبير جشنواره، شعر، قصه‌هاي قرآني، جدول قرآني، روزنامه ديواري و انشا نويسي را از رشته‌هاي ادبي اين جشنواره و سرود، نقاشي، خوشنويسي، عكاسي، فيلم كوتاه(دوربين‌هاي خانگي)، هنرهاي دستي و نمايش را از رشته‌هاي هنري اين جشنواره اعلام كرد.
يراق‌بافان اظهار داشت: از ‪ ۱۸‬رشته اين مسابقه دو رشته مفاهيم و جدول قرآني به صورت كشوري برگزار و ‪ ۴۰۰‬هزار برگه پرسشنامه و پاسخنامه در شهر تهران و استان‌هاي همجوار براي شركت در اين دو رشته توزيع مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1385ساعت 8:1  توسط بهار  | 

برگزيدگان دومين جشنواره طنز تهران معرفي شدند

برگزيدگان دومين جشنواره " طنز تهران " در تالار بزرگ وزارت كشور معرفي شدند.
به گزارش ايرنا، دومين‌جشنواره طنز طهران به‌همت خانه طنز بنياد نويسندگان و هنرمندان معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار شد.
دبيرعلمي اين جشنواره در مراسم اختتاميه به برگزيدگان بخش شعر اين جشنواره اشاره ‌كرد و گفت: "سعيد سليمان‌پور" از اروميه، "عباس احمدي" از سمنان، "سعيد بيابانكي" از اصفهان، "حسن صنوبري" و "مرمر الفت" از تهران به عنوان نفرات یکم تا پنجم اين بخش معرفي شدند.
رضارفيع به برگزيدگان بخش شعر با موضوع مترو اشاره كرد و افزود: "شهرام شكيبا" و "كبري بابايي" از تهران، "عباس احمدي" از قم و "مصطفي مشايخي" از تهران به ترتيب نفرات یکم تا چهارم اين بخش معرفي شدند.
وي، "پيمان هوشمند"، "مريم بهرامي" و "محمدرضا سيدي" را از نفرات یکم تا سوم بخش عكس اين جشنواره اعلام كرد.
رفيع، با اشاره به اينكه "آرش عادلي" نفر برگزيده بخش ويژه عكس مترو شد، افزود: "نويد شريفي" از تهران، "محمدامين آقايي" از اهواز و "مجيد صالحي" از تهران به عنوان نفرات برگزيده بخش كاريكاتور با موضوع عمومي اين جشنواره معرفي شدند.
ریيس خانه طنز بنياد نويسندگان و هنرمندان، نفر برگزيده بخش ويژه كاريكاتور مترو را "محمود نظري" اعلام كرد.
رفيع ادامه داد: در بخش فيلم كوتاه، "بزرگمهر حسين‌پور"و"يوسف صيادي" از تهران و" علي اركيان" از رشت از برگزيدگان اين بخش بودند.
وي افزود: "بهروز بيك علي‌زاده" ازتهران،"مهرداد صوتي" از بجنورد، "آذر دخت بهرامي" و "پيمان هوشمندزاده" از تهران و "گلاره گودرزي" ازكرج به عنوان نفرات یکم تا پنجم بخش نثر اين جشنواره معرفي شدند.
رفيع، اظهار داشت: "پيمان ملك مقدم"، "محسن اشتياقي"، "جلال سميعي" و "خسرو نخعي" از نفرات برگزيده بخش ويژه نثر اين جشنواره معرفي شدند.
دبيرعلمي اين جشنواره‌افزود: "آذردخت بهرامي" ازتهران، "عدالت فرزانه" از ارديبل و "ايرج كله‌جاهي‌اصل" از تهران به عنوان نفرات برگزيده بخش عمومي نمايشنامه معرفي شدند.
رفيع ادامه‌داد: در بخش فيلمنامه‌نويسي با موضوعات عمومي "امير زبان‌آور" از تهران، "محمد بكراني" از بجنورد و "حسام‌الدين مقامي كيا" از تهران به عنوان نفرات برگزيده اين بخش معرفي شدند.
"رضا رفيع" درباره هيات داوران جشنواره سراسري"طنز تهران" گفت: در زمينه طنز مكتوب، هنرمندان برجسته اين عرصه "منوچهر اقدامي"، "رويا صدر" و "مسعود كيمياگر"به‌عنوان اعضاي هيات داوران اين بخش از جشنواره بودند.
وي افزود: در زمينه فيلمنامه‌نويسي و نمايشنامه طنز "پيمان قاسم خاني" و "عليرضا خمسه" و در زمينه انيميشن و كاريكاتور "مسعود شجاعي طباطبايي"و "محمدرضا ضيايي" به‌عنوان اعضاي هيات داوران اين بخش‌ها به داوري پرداختند.
دبير جشنوار طنز تهران اظهارداشت: "صادق كرميار"، "عليرضا خمسه"، "منوچهر اقدامي" و "ابوالفضل زرويي نصرآبادي" نيز از اعضاي ‌شوراي سياست‌گذاري اين جشنواره بودند.
دبير علمي اين جشنواره رويكرد اصلي جشنواره را پرداختن به مسائل شهري و اخلاق شهروندي و بخش اصلي آن را شامل مسابقه در رشته‌هاي نثرطنز(داستان و نثركوتاه) شعر و ترانه طنز، فيلمنامه و نمايشنامه طنز، فيلم كوتاه طنز، انيميشن و عكس طنز اعلام كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1385ساعت 2:12  توسط بهار  | 

رسيتال پيانو در فرهنگسراي هنر

رسيتال پيانو كلاسيك 26 دي ساعت 21 در فرهنگسراي هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي هنر، در اين برنامه تنگيز شاولو خاشويلي نوازنده‌ پيانو از كشور گرجستان قطعاتي را از آهنگسازان برجسته موسيقي كلاسيك همچون، موتزارت، شوپن، شوبرت، بتهوون و چايكوفسكي به اجرا در مي‌آورد.
تنگيز شاولو خاشويلي دوره عالي(دكترا) آهنگسازي را در «اسپيرانتور» و دوره‌ مدرسي را تحت نظر پروفسورهاي مسكو و سنت پسترزبورگ به پايان رسانده است.
علاقه‌مندان براي تهيه رزو بليت مي‌توانند به فرهنگسراي هنر واقع در خيابان شريعتي، خيابان جلفا، مراجعه و يا با تلفن‌هاي 20 - 22872818 كانون موسيقي تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی 1385ساعت 1:29  توسط بهار  | 

گروه بهنا در فرهنگسرای هنر به روی صحنه می رود

کارگزاران - گروه بهنا به سرپرستی و آهنگسازی «رامین بهنا» در روزهای 27 تا 29 دی در فرهنگسرای هنر، آخرین کنسرت سال 1385 را به روی صحنه می برد. رامین بهنا که پیش از این با تشکیل گروه های «آویژه» و «راز شب» جریانی متفاوت در موسیقی تلفیقی را بنیاد نهاده بود، پس از دو سال دوری از صحنه های اجرای کنسرت، امسال با تشکیل گروه بهنا جریان جدید آهنگساری خود را در معرض قضاوت علاقه مندان موسیقی قرار می دهد.
در آنسامبل بهنا «ماهان میرعرب» (نوازنده گیتار)، «کسرا ابراهیمی» (نوازنده درامز)، پورنگ پورشیرازی (نوازنده کنترباس) و «بهرنگ بقایی» (نوازنده تار، دوتار، عود و دیوان) نیزحضور دارند. رپرتوار این گروه از قطعاتی در قالب موسیقی جاز (Jazz) تشکیل شده که ملودی های ایرانی فضای متفاوتی به آن بخشیده است. حضور سازهای ایرانی در این گروه به عنوان رنگی متفاوت با هویت ایرانی، موسیقی نوینی را ارایه می کند.
«رامین بهنا» آهنگساز و نوازنده پیانو تا کنون آهنگسازی بیش از 40 فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی را برعهده داشته که از شاخص ترین آنها می توان به موسیقی متن فیلم های «نسل سوخته» و «کمکم کن» از آثار رسول ملاقلی پور، «داستان های تبعید» ساخته فریدون حسن پور، «سرزمین پدری» به کارگردانی شهرام شاه حسینی و مجموعه های تلویزیونی «دوران سرکشی» و «قصه رودخانه» از ساخته های کمال تبریزی، «آهوی ماه نهم» به کارگردانی مسعود نوابی و «داستان های هنر» اثر مجتبی میرتهماسب اشاره کرد.
گزیده ای از این آثار در قالب آلبومی با عنوان «دیدگاه» در تابستان امسال توسط انتشارات آواخورشید به بازار موسیقی عرضه شده است. پیش از این نیز آلبوم هایی از آثار رامین بهنا به همراه گروه های آویژه و رازشب منتشر شده بود که از بین آنها می توان به آلبوم های «زی بازی»، «دارقالی» و «من و دوست غولم» اشاره کرد. ماهان میرعرب نوازنده گیتار گروه بهنا به عنوان یکی از معدود نوازندگان جاز در ایران فعالیت می کند. وی پیش از این در آبان ماه گذشته به همراه گروه پیتر سلیمانی پور در فرهنگسرای هنر به اجرای برنامه پرداخته بود. وی دوره های تخصصی موسیقی جاز را نزد «واهاک هایراپتیان» موسیقی دان برجسته ارمنی گذرانده است.
کسرا ابراهیمی درامر گروه بهنا، طی سال های اخیر به همراه گروه اوهام کنسرت های متعددی را در ایران و اروپا اجرا کرده است. وی فارغ التحصیل رشته معماری است و درکنار نوازندگی درامز به صدابرداری نیز می پردازد.
پورنگ پورشیرازی که در این کنسرت نوازندگی کنترباس را بر عهده دارد، از نوازندگان مطرح این ساز در ایران به شمار می رود. وی یکی از اعضای گروه زهی پارسیان است و در عین حال نوازندگی کنترباس را در ارکستر سمفونیک تهران بر عهده دارد.
بهرنگ بقایی نوازنده سازهای تار، دوتار، عود و دیوان پیش از این آثار متعددی را برای نمایش های گوناگون تصنیف کرده است. وی به عنوان یکی از فعال ترین آهنگسازان موسیقی تئاتر شناخته می شود. بقایی همچنین در آلبوم های مختلفی به عنوان نوازنده حضور داشته که از مهمترین آنها می توان به مجموعه «خشت و خاک» (یادواره فردوسی) اشاره کرد. گروه بهنا در پاییز امسال با هدف ارایه موسیقی تلفیقی با ساختاری مبتنی بر موسیقی جاز و با هویت ایرانی تشکیل شد و اجرای 27 تا 29 دی این گروه در فرهنگسرای هنر نخستین فعالیت رسمی این گروه محسوب می شود. این کنسرت به همت ماهنامه فرهنگ و آهنگ و با همکاری انجمن موسیقیدانان نیاوران، مرکز فرهنگی هنری شهرداری و فرهنگسرای هنر برگزار می شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 4:3  توسط بهار  | 

گزارش تصویری/ مراسم رونمایی کتاب "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا کنون"

مهر - بیست‌و پنجمین جشن رونمایی کتاب با هدف نکوداشت نویسندگان حوزه ادبیات و علوم انسانی با موضوع کتاب "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا کنون " در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 3:37  توسط بهار  | 

نگاهی به کتاب "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون"

کتاب "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" که رونمایی شد، با استفاده از منابع و اسناد معتبر، تحقیق در کتاب های مرتبط و همچنین با استفاده از روش های نوین تاریخ نگاری، به معرفی کامل و همه جانبه یکی از تشکل های بسیار تأثیرگذار در تاریخ پنجاه سال اخیر ایران اختصاص دارد.

به گزارش مهر، "کتاب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" در هشت جلد تألیف و تدوین شده است.
جلد اول کتاب ، شامل چهار فصل است و فعالیت های جامعه مدرسین را در فاصله سال های 1341 تا 1357 بررسی می کند. در فصل اول از این جلد کلیاتی در رابطه با حوزه علمیه قم و شکل گیری جامعه مدرسین و فعالیت های آن پیش از پیروزی انقلاب طرح شده تا خواننده با این تشکل دینی و سیاسی آشنا شود. فصل دوم به مسائل مربوط به جامعه مدرسین از مهر 1341 تا مهر 1344 پرداخته و مراحل تکوین این نهضت انقلابی را نشان می دهد. فصل سوم فعالیت های سیاسی و فرهنگی اعضا تا سال 1356 را بررسی می کند. عمده مطالب این فصل مربوط به دستگیری مدرسین در اوایل سال 1345، طرح مساله ولایت فقیه و مرجعیت امام خمینی در سال 1349، تبعید گسترده مدرسین در سال ۱352، مواضع مدرسین در قبال مسائل پیرامون کتاب شهید جاوید، مرحوم دکتر علی شریعتی و حسینیه ارشاد و فعالیت های فردی اعضای جامعه است. در فصل چهارم ، حوادث گوناگون سال های پرتلاطم 1356 و 1357 و سقوط حکومت پهلوی مورد بحث قرار می گیرد. در پایان جلد اول کتاب که نزدیک به 700 صفحه است، اسناد، فهرست ها و منابع آورده شده است.
جلد دوم کتاب، به فعالیت های جامعه مدرسین در سال های پس از پیروزی انقلاب تا سال 1384 اختصاص دارد. این جلد نیز شامل بخش هایی است، در بخش اول به مسائل پیرامون اساسنامه و عضو گیری جامعه پس از احیای فعالیت های آن در سال 1358 پرداخته شده و بخش دوم، حوادث سال های آغازین حکومت جمهوری اسلامی و وقایع مربوط به حوزه و برخی مراجع وقت را طرح می کند. بخش سوم به نحوه مواجهه مدرسین با چالش های اقتصادی پرداخته و بیانگر برخی تلاش های فقهی آنان برای حل مسائل اقتصادی و به ویژه تطبیق قوانین اقتصادی با قواعد فقهی است. در بخش چهارم ، تلاش های جامعه مدرسین در دوره های مختلف مجلس خبرگان مورد توجه قرار گرفته است. در این بخش فهرست نامزدهای مدرسین در دوره های مختلف انتخابات و مواضع و اظهارات آنان در این مورد طرح شده است. مواضع مدرسین در مورد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی در سال های پس از پیروزی انقلاب نیز موضوع بخش های ششم و هفتم کتاب را تشکیل می دهد. بخش هشتم به همکاری ها و روابط جامعه مدرسین با ستاد انقلاب فرهنگی اختصاص دارد. بخش نهم، معرفی تفصیلی نهادها و مؤسسات وابسته به جامعه است و بخش دهم، حوادث مربوط به قائم مقامی رهبری را از نظر می گذراند. در پایان جلد دوم کتاب حدود چهل پیوست، حاوی اسناد برخی از مهمترین فعالیت های جامعه مدرسین پس از انقلاب تا سال 1384 آورده شده است. جلد دوم کتاب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ویژه از این جهت اهمیت دارد  که بسیاری از اسناد و اطلاعات آن برای نخستین بار عرضه می شود و به طور قطع می تواند در روشنگری تاریخ معاصر ایران پس از انقلاب اسلامی نقشی شایسته ایفا کند.
جلد سوم کتاب در 600 صفحه ، فرد فرد اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را معرفی و علاوه بر آنکه بر جذابیت های کتاب می افزاید، یک سند ماندگار  از شرح حال اعضای این تشکل دینی و سیاسی ارایه می کند. در این جلد از کتاب، زندگی قریب به هشتاد عضو جامعه مدرسین که همگی از تأثیرگذاران بر تفکر دینی و وقایع سیاسی تاریخ معاصر ایران بوده اند به ترتیب الفبایی، به اجمال طرح شده است.
جلدهای چهارم تا هشتم کتاب به بیانیه های صادر شده از سوی جامعه مدرسین اختصاص دارد. جلد چهارم، حاوی بیانیه های سال های پیش از انقلاب است. جلد پنجم، بیانیه های سال های 1358 تا 1360، جلد ششم، بیانیه های سال های 1362 تا 1368، جلد هفتم بیانیه های سال های 1369 تا 1376 و جلد هشتم، بیانیه های سال های 1376 تا 1384 را در بردارند.
سید محسن صالح این اطلاعات را جمع آوری کرده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 3:27  توسط بهار  | 

درک حقایق تاریخی نیازمند تدوین منابعی جامع و کامل است

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم جشن رونمایی مجموعه کتاب های "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" با تأکید بر نقش و جایگاه دین و روحانیت در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران، این مجموعه را منبعی جامع، کامل و ارزشمند برای درک حقایق تاریخی این واقعه عظیم معرفی کرد.

به گزارش مهر، علی عسگری رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه تلاش برای ترویج فرهنگ کتابخوانی نیاز به عزم عمومی دارد، یادآور شد: بی تردید فعالیت در این زمینه را باید فرابخشی کرده و با بهره گیری از مهندسی کلان به اهداف این عرصه دست یافت.
وی افزود: در حوزه کتاب و کتابخوانی مهندسی دقیقی که بتوان بر اساس آن گام های سنجیده ای برداشت وجود ندارد و نقش و جایگاه های دستگاه های مؤثر نیز در این زمینه تعیین نشده است.
عسگری با اشاره به اینکه در شهرداری توجه به ویژه به توده مردم است، گفت: در تلاش هستیم تا با اجرای طرح های مختلف و متنوع در راستای ارتقای فرهنگ کتابخوانی در میان توده مردم به شایستگی فعالیت کنیم.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تأکید بر اینکه ارتقای فرهنگ کتابخوانی حرکتی فرابخشی است، افزود: توجه به حوزه عمومی و معرفی کتاب های برتر و همچنین تقدیر از فعالانی که در این عرصه منشاء اثر بوده اند از جمله اهداف برگزاری جشن رونمایی کتاب است.
وی در ادامه با اشاره به نقش و جایگاه روحانیت در شکل گیری انقلاب اسلامی و همچنین بقای آن، گفت: در مورد انقلاب اسلامی تحلیل های متنوعی ارایه شده و از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، بی تردید اگر واقعیت های انقلاب به درستی درک و دریافت شود در مورد تحلیل انقلاب دچار خطا نخواهیم شد.
عسگری با اشاره به اینکه عنصر مذهب و نقش روحانیت در این عرصه بی بدیل بوده است بر ضرورت درک این موضوع از سوی اقشار مختلف مردم تأکید کرد و یادآور شد: تدوین مجموعه کتاب های " جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" اقدامی شایسته در راستای تهیه مرجعی دقیق و کامل برای درک وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 3:18  توسط بهار  | 

تدوین دقیق وقایع تاریخی راهکاری برای صیانت از تاریخ است

نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مراسم جشن رونمایی از مجموعه "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" با اشاره به تحریف هایی که در وقایع تاریخی صورت می گیرد، تدوین دقیق اصل وقایع تاریخی را راهکاری ارزشمند برای حفظ تاریخ عنوان کرد.

به گزارش مهر، آیت الله محمد یزدی نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تاریخ، به ویژه تاریخ کتبی، برای حفظ وقایع و حوادث اعصار و دوران های مختلف شکل گرفته تا تجربه ای برای آیندگان باشد، گفت: نمی توان به تاریخ مکتوب تنها به عنوان قصه و داستان نگریست.
وی پیشگیری از تحریف تاریخ را یکی دیگر از ضرورت های حفظ وقایع اعصار مختلف اعلام کرد و گفت: متأسفانه در مبارزات سیاسی و اجتماعی کم نیستند کسانی که به خود حق می دهند در تاریخ دست برده و حوادث را آن گونه که دیگری تشریح کرده و یا خود می خواهند، بازگو کنند.
آیت الله یزدی انقلاب اسلامی ایران را از جمله وقایع تاریخی معاصر اعلام کرد که همواره به واسطه دشمنی های مختلف، در خطر و معرض تحریف و وارونه جلوه دادن قرار دارد.
نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در مدت زمانی که از بروز انقلاب اسلامی ایران گذشته، بسیاری از مغرضان در تلاش هستند تا نقش روحانیت را در این واقعه عظیم نادیده گرفته و حوادث را به گونه ای دیگر تشریح کنند، افزود: مجموعه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون، مرجعی ارزشمند برای درک و دریافت اصل واقعه انقلاب و نقش روحانیت در این عرصه است.
وی تاریخ مکتوب و جمع آوری دقیق و صحیح حوادث و وقایع تاریخی را از جمله راهکارهای اساسی برای حفظ "اصل وقایع" عنوان کرد و گفت: گذشت زمان و تصرفات دیگران گاهی موجب تغییر چهره واقعیت های تاریخی می شود که در این میان مستند کردن آنها می تواند در حفظ و حراست از رویدادهای زمان های مختلف مؤثر باشد، بی تردید تدوین مجموعه "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" حرکتی ارزشمند برای حراست از تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 3:14  توسط بهار  | 

"جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون" رونمایی شد

بیست و پنجمین جشن رونمایی کتاب به مناسبت انتشار مجموعه کتاب های جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تا اکنون، 21 دی در کتابخانه ملی برگزار و طی آن بر نقش اساسی روحانیت در بروز و حفظ انقلاب اسلامی تأکید شد.

به گزارش مهر، فرید الدین حداد عادل دبیر جشن رونمایی کتاب بیانیه هیدت داوران سلسله جشن های شورای نشر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را قرائت کرد.
در این بیانیه اعلام شد: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بزرگترین و مهمترین تشکل روحانی تاریخ ایران است. گستره فعالیت ها و خدمات این گروه دینی سیاسی و تأثیرگذاری های مهم آن بر روند تحولات ایران در پنجاه سال اخیر جامعه مدرسین را در میان جریان ها و گروه های سیاسی کشور شاخص و پرنفوذ کرده است. این تأثیرگذاری ها گسترده و عمیق بی تردید از سرشت دینی جامعه مدرسین ناشی می شود و همین عامل موجب شده است این نهاد در چشم و دل اقشار مذهبی و متدین جای گیرد.اهمیت این تشکل نه فقط به کلیت آن است بلکه به شخصیت و نفوذ تک تک اعضای نیز باز می گردد. مجموعه "جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آغاز تاکنون" شرح جامع و مستند تاریخ این تشکل دینی سیاسی از زمان تأسیس در سال 1341 تا سال 1384 است. مهمترین ویژگی کتاب حاضر این است که در آن اسناد و مدارک قابل توجهی برای نخستین بار به چاپ رسده اند و بر خلاف روال تشکل های سیاسی که معمولا اسناد خود را به روز جاپ نمی کنند، همه اسناد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکنون اینک در اختیار همگان است.بخش قابل ملاحظه ای از این اسناد از چنان اهمیتی برخوردار است که می تواند بخش های پنهانی از مبارزات سیاسی و فرهنگی علیه حکومت پهلوی و وقایع پس از انقلاب را روشن کند. به این ترتیب این کتاب گرچه به طور خاص به تاریخ جامعه مدرسین می پردازد، به اقتضای حضور پررنگ این تشکل در بسیاری از وقایع پنجاه سال اخیر خود می تواند به عنوان یکی از مهمترین منابع تاریخی این دوران معرف و محل ارجاع قرار گیرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 3:9  توسط بهار  | 

گرافيست‌ برجسته لهستاني: مي‌توان به‌ پيشرفت محصولات اطلاعاتي ‌بصري اميدوار بود

ایرنا - "ميچسلاو واشيلفسكي" گرافيست برجسته لهستان در حاشيه جايزه جهاني اديان توحيدي طي سخناني گفت: ما مي‌توانيم به پيشرفت محصولات اطلاعاتي بصري در آينده اميدوار باشيم. اين موضوع نه تنها درباره پوسترها بلكه در مورد جلد كتاب‌ها، پوشه‌ها يا ميان پرده‌هاي تلويزيوني و تبليغات مطبوعاتي نيز صادق است.
به گزارش اتاق خبر جايزه جهاني اديان توحيدي، "ميچسلاو واشليفسكي" در ابتداي سخنانش، احترمات قلبي دانشجويان و استادان هنرسراي هنرهاي زيباي ورشو را به حاضران ابلاغ كرد و سپس به سخنراني درباره جايگاه پوستر و هنر گرافيك در دوران معاصر پرداخت.
وي اظهار داشت: بعد از فروپاشي رژيم كمونيست تغييرات بسياري در لهستان به وقوع پيوسته است، چشم‌انداز خيابان‌هاي ورشو به‌كلي تغييركرده ‌و فروشگاه‌ها، سوپر ماركت‌ها و بيلبوردهاي شبه آمريكايي، جاي حصاركشي‌هاي دوران گذشته و ديوارهاي سراسر پوشيده از پوسترهاي فيلم‌ها و نمايش‌هاي تئاتري را كه هنرمندان طراح پوستر و گرافيست‌ها تهيه مي‌كردند، گرفته است.
به گفته وي، امروزه اين طرح‌ها را غالبا بنگاه‌هاي تبليغاتي كه هدف اصلي آنها كسب سود است، تهيه مي‌كنند.
وي ادامه داد: پوستر فيلم‌ها بيشتر مواقع كپي از سبك‌هاي هاليوودي است، همچنين تئاتر، اركستر فيلارمونيك و ساير موسسات فرهنگي تلاش مي‌كنند در فضاي اقتصادي نويني كه در پي دوره انتقال لهستان بوجود آمده است، به بقاي خود ادامه دهند.
اين استاد پرسابقه گرافيك افزود: در لهستان، اقتصاد آزاد در بازار حكمفرماست و بودجه‌اي كه دولت به ‌امور فرهنگي اختصاص مي‌دهد بسيار ناچيز است.
واشيلفسكي تصريح كرد: يك پوستر هنري كه براي رويدادي فرهنگي طراحي شده باشد بسيار كمياب است و اغلب در نگارخانه‌ها، مجموعه‌هاي خصوصي يا موزه‌ها بيشتر از خيابان‌ها يافت مي‌شود. در اين اوضاع و احوال موقعيت دانشكده‌هاي هنر به نظر كاملا متناقض مي‌آيد زيرا جوانان بيش از پيش به انتخاب و تحصيل در رشته گرافيك يا طراحي پوستر در هنرستان‌هاي زيباي هنرهاي زيبا گرايش پيدا مي‌كنند.
به گفته وي، در ورشو و ديگر شهرهاي لهستان دانشكده‌هاي زيباي جديد خصوصي افتتاح شده‌اند بدين ترتيب افرادي كه در امتحان ورودي دانشگاه‌هاي دولتي پذيرفته نمي‌شوند با وجود شهريه‌هاي سنگيني كه بايد بپردازند وارد اين گونه دانشكده‌ها مي‌شوند.
گرافيست برجسته لهستان در بخش ديگري از سخنانش گفت: واردات بي‌رويه مدل‌هايي كه با فرهنگ ما بيگانه است به تدريج به ايده‌هاي اصلي كه ريشه در خاك اين سرزمين دارند، لطمه مي‌زند.
به گفته وي، اين نوع گرايش‌ها از تاثيرات جانبي عصر اينترنت و رايانه در زندگي امروزه ناشي مي‌شود.
واشيلفسكي در پايان با اشاره به فعاليت‌هايش در هنرسراي هنرهاي زيباي ورشو گفت: در هنرسراي هنرهاي زيباي ورشو ما همواره سعي داشته‌ايم برنامه آموزشي خلق كنيم كه در حمايت از فرديت دانشجويان باشد.
وي تاكيد كرد: "ما علاقه‌منديم آنچه امروزه بيشترين ارزش را دارد پرورش داده و مورد حمايت قرار دهيم، اين موضوع چالشي دشوار اما در عين حال اميدبخش براي حفظ ارزش هاست."
واشيلفسكي طي دو روز گذشته به برگزاري يك دوره كارگاه تخصصي آموزش گرافيك براي دانشجويان پرداخت. همچنين هم اكنون نمايشگاهي از منتخب آثار اين هنرمند لهستاني در حاشيه جايزه جهاني اديان توحيدي برپاست.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی 1385ساعت 2:46  توسط بهار  | 

نمایشگاه نقوش برجسته در فرهنگسرای هنر برپاست

نمایشگاهی از آثار مجسمه و نقوش برجسته ملیحه کیانیان تا 30 دی‌ در گالری شماره 2 فرهنگسرای هنر دایر است.

به گزارش مهر، روابط عمومی فرهنگسرای هنر اعلام کرد کیانیان استادی چندین دوره کلاس های مجسمه سازی جهاد دانشگاهی، تدریس خصوصی و برگزاری بیش از 20 نمایشگاه انفرادی و گروهی را در کارنامه هنری خود دارد.
دریافت جوایز و دیپلم های افتخاری از جشنواره های داخلی از جمله دریافت جایزه نفر اول چهاردهمین نمایشگاه مجسمه و نقش برجسته و نقاشی، دریافت لوح زرین و جایزه اول طراحی صحنه در سومین جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان و ... معرف توانمندی او در این هنر است.
کیانیان متولد 1338 شهر مشهد است که بدون رفتن به کلاس های هنری و دیدن آموزش با استفاده از علاقه و خلاقیت شخصی خود هنر نقاشی و مجسمه سازی را اجرا می کند.
علاقه مندان به بازدید از این نمایشگاه می توانند هر روز از ساعت 9 تا 19 به فرهنگسرای هنر واقع در خیابان شریعتی، خیابان جلفا مراجعه نمایند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی 1385ساعت 14:45  توسط بهار  | 

از مقام هنري «مشكاتيان» تجليل شد

ششمين برنامه آيين‌ آواي دوست در مقام تجليل از «پرويز مشكاتيان» و نكوداشت «ايرج بسطامي»، در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش فارس، ششمين سلسله از برنامه‌هاي آيين آواي دوست به همت دفتر موسيقي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با حضور پرويز مشكاتيان، خانواده ايرج بسطامي، داود گنجه‌اي، هوشنگ ظريف، صديق تعريف، محمد سرير، احمد مسجدجامعي، محمدرضا نوربخش، محمدمهدي عسگرپور معاون هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، مسعود حبيبي، پيشكسوتان كشتي و تني چند از هنرمندان موسيقي، تئاتر و تلويزيون در تالار انديشه حوزه هنري در مقام تجليل از «پرويز مشكاتيان» و نكوداشت «ايرج بسطامي» برگزار شد.
«حميدرضا نوربخش» مديرعامل خانه موسيقي در اين مراسم با بيان اينكه بسطامي، صداي جاودانه‌اي است كه ساليان سال خواهد ماند، گفت: بسطامي صداي سوخته كويري داشت. زماني كه دهان به آواز باز مي‌كرد به كلام رنگ و آب مي‌داد و زود بود كه ما او را از دست بدهيم.
وي در خصوص «پرويز مشكاتيان» افزود: مشكاتيان شخصيتي است كه كلمه استاد برازنده اوست. متأسفانه امروزه كلمه استاد دچار تغيير شده است. به هر حال اين كلمه در هنر به هر كسي اطلاق نمي‌شود بلكه به كسي اطلاق مي شود كه صاحب سبكي دست نيافتني است كه مشكاتيان به حق داراي اين جايگاه است.
اين خواننده با بيان اينكه شخصيت مشكاتيان را از جنبه‌هاي مختلف مي‌توان بررسي كرد، ادامه داد: اين هنرمند را مي‌توان از حيث جايگاه او در جامعه روشنفكري ايران، از جهت نوازندگي كه جايگاه نوازندگي او كجاست، از جهت اينكه از نوازندگان جريان‌ساز است، از حيث آهنگسازي بي‌كلام و با كلام، در تصنيف‌سازي معاصر و... بررسي كرد كه هر كدام خود مي‌تواند سرفصل‌هايي را داشته باشد.
مديرعامل خانه موسيقي با اشاره به اينكه مشكاتيان بهترين تصنيف‌ساز معاصر ماست، اظهار داشت: دوست و دشمن مشكاتيان را مي‌ستايد، ارتباط مستمر و پايدار او با شعر، به مقام او جايگاهي خاص بخشيده و كمتر كسي در عرصه موسيقي پيدا مي‌شود كه با شاعران زندگي و با ادبا پيوند داشته باشد.
وي افزود: او از نادر موسيقي‌داناني است كه در حد يك اديب و شاعر است كه خود نيز شعر مي‌گويد. هنرمندي است كه ابعاد مختلف و رشته‌هاي گوناگون موسيقي را به بهترين شكل كار كرده است.
بعد از صحبت هاي «حميدرضا نوربخش» گروه موسيقي آبيدر به سرپرستي «بهرام ساعد» به اجراي چند قطعه از موسيقي سنتي پرداختند و سپس «اكبر كتابدار» به قرائت پيام داريوش صفوت به ششمين آيين آواي دوست پرداخت.
در ادامه «عليرضا مقدمي» شاعر بمي به قرائت اشعاري براي بسطامي و مشكاتيان پرداخت و سپس نم‌آهنگي از سال ها فعاليت مشكاتيان پخش گرديد.
در ادامه مراسم ششمين آيين آواي دوست «مجتبي آقايي» از شاگردان مكتب مشكاتيان به تكنوازي سنتور پرداخت. «صادق طباطبايي» ناظر اجرايي كنسرت هاي مشكاتيان از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. وي با بيان اينكه تشكيل جلسات براي بزرگان در كشور ما امري نو نبوده، ‌گفت: متأسفانه تجليل از بزرگان و كساني كه در قيد حيات هستند عمري طولاني ندارد. مشكاتيان نه احتياج به بزرگداشت دارد و نه با اين قبيل مراسم‌ بزرگ مي‌شود. بلكه بزرگداشت او بزرگداشت هنرش است. من از مشكاتيان به اين دليل كه كم كار مي‌كند، گله‌مندم كه اميدوارم در آينده شاهد كارهاي جديد او باشيم.
بعد از صحبت هاي «طباطبايي» لوح تقدير،جايزه ويژه و تنديس زرين به محمدعلي بسطامي، فاطمه بسطامي، پرويز مشكاتيان، رحيم بقايي صدابردار، فرهنگ جولايي تهيه كننده، محمدعلي چاووشي تهيه كننده آثار موسيقايي، فريدون حلمي سازنده ساز و ساسان فاطمي موسيقي‌شناس اهدا شد. همچنين لوح تقديري از سوي نماينده مردم نيشابور به پرويز مشكاتيان تقديم گرديد.
«احمد مسجدجامعي» يكي از اعضاي شوراي شهر تهران در اين مراسم در خصوص آثار هنري مشكاتيان گفت:‌ گروه مشكاتيان از اوايل دهه پنجاه با فاصله از موسيقي رايج، اعتراض خود را از روند گسترش موسيقي غيرقابل قبول اعلام كردند و از طرف ديگر با يك انسجام فعاليت جديد هنري را شكل دادند كه بعدها هر كدام از اين گروه داراي رتبه و جايگاهي شدند. ما خوشحاليم كه اين ميراث گرانقدر توسط اين عزيزان حفظ شده است.
وي ادامه داد: اميدوارم طرحي كه براي ايجاد خانه هنر بم توسط همه هنرمندان و به ويژه شجريان پايه‌گذاري شده زودتر به نتيجه برسد و بتوانيم در اين مركز بزرگداشتي در خور مردم بم و بسطامي برگزار كنيم.
بعد از صبحت‌هاي «مسجدجامعي» گروه بهداد به نوازندگي «بهداد بابايي»:سه‌تار، «آيين مشكاتيان»:تنبك و «حميدرضا نوربخش»:خواننده، قطعاتي از ساخته‌هاي مشكاتيان را اجرا كردند.
در پايان مراسم آيين آواي دوست، «پرويز مشكاتيان» گفت: اميدوارم اين برنامه در نهايت صداقت از طرف برگزاركنندگان كه مي‌دانم همين طور هم هست، صورت گرفته باشد و تشكر من كافي نيست چون مي‌دانم چند هفته است كه روي اين برنامه كار مي‌كنند.
وي ادامه داد: در جايگاهي كه موسيقي سنتي ما ايستاده، من خدمتگذار كوچكي هستم كه اميدوارم توانسته باشم آنچه را شما مي‌خواهيد از عشق، نفرت، شادي و اعتراض به نغمه بكشم و با ملودي‌هاي موسيقي اصيل ايراني، موسيقي درست را به همه بشناسانيم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی 1385ساعت 13:29  توسط بهار  | 

چهارمين نمايشگاه عطر سيب برگزار مي‌شود

چهارمين نمايشگاه عطر سيب به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در مركز آفرينش‌هاي هنري كودكان و نوجوانان از 25 دي تا 2 بهمن برگزار مي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي، ریيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، هدف از برگزاري اين نمايشگاه را اهداي اقلام فرهنگي و تجهيزات مورد نياز به مساجد، هيات‌ها و تشكل‌هاي مذهبي شهر تهران عنوان كرد و گفت: «ايجاد شرايط مناسب فرهنگي براي برگزاري آيين‌هاي عاشورايي از وظايف متوليان و مسوولان فرهنگي جامعه است كه بايد به آن رنگ فرهنگي بدهند.»
علي عسگري برگزاري صحيح مراسم عزاداراي حسيني را از مصاديق شعار «تهران، شهر اخلاق» دانست و گفت: «سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در راستاي اعتلاي شعار «تهران، شهر اخلاق» بر آن است با ترويج فرهنگ صحيح عزاداري، رفع خرافه‌ها و تبيين فلسفه‌هاي راستين قيام حسيني، بر غناي فرهنگي اين جريان ديني و مردمي بيفزايد.»
وي برگزاري مراسم عزاداري در ايام محرم را يكي از مهمترين و تاثيرگذارترين اتفاقات فرهنگي جامعه دانست و يادآور شد: «شهرداري تهران سعي دارد همراه با حمايت مالي از تشكل‌هاي عزاداري بر وجوه فرهنگي اين مراسم تاكيد كند و آن را مورد توجه بيشتر قرار دهد.»
وي همچنين يادآور شد: «در برگزاري نمايشگاه عطر سيب و كمك شهرداري به هيات مذهبي، توجه به بستر مردمي اين حركت و تاكيد بر مردمي برگزار شدن اين مراسم مورد توجه جدي مسئولان قرار گرفته است، كه برگزاري نمايشگاه عطر سيب يكي از صدها برنامه شهرداري در اين زمينه است.»
ریيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ادامه تصريح كرد: «برگزاري نمايشگاه عطر سيب بايد زمينه را براي تحول فرهنگي فراهم آورد، چه بسا انقلاب عاشورايي امام حسين(ع) نيز بر همين اساس شكل گرفت، تحولي كه ثمره آن پس از گذشت سال‌ها در جان و روج مسلمان جريان دارد.»

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی 1385ساعت 13:15  توسط بهار  | 

مطالب قدیمی‌تر